Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Pielęgnacja i zabezpieczenie cennych przyrodniczo drzew na terenie Gminy Bytów

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Podsumowanie projektu pn. Pielęgnacja i zabezpieczenie cennych przyrodniczo drzew na terenie Gminy Bytów

24 października 2023
Gmina Bytów w ramach zawartej umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) o przyznaniu dotacji w ramach Konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego (edycja 2023) zrealizowała zadanie pn. „Pielęgnacja i zabezpieczenie cennych przyrodniczo drzew na terenie Gminy Bytów”.
W ramach projektu począwszy od września 2023 roku, na terenie gminy Bytów prowadzone były działania polegające na wykonaniu zabiegów pielęgnacyjno-konserwatowskich, tj. usunięcie martwych, nadłamanych, uszkodzonych i niebezpiecznych konarów z koron drzew, usunięcie pozostałości po przyciętych konarach (tzw. kołków) oraz zabezpieczenie ran po oberwanych konarach poprzez wyrównanie brzegów ran lub wykonanie cięcia w miejscu prawidłowym w koronach 38 drzew uznanych za pomniki przyrody oraz wymianę zużytych wiązań linowych i zastąpienie ich nowych wiązaniami, zamontowanymi według systemu „cobra” w koronach 35 drzew cennych przyrodniczych, rosnących w granicach administracyjnych gminy Bytów.

W ramach zadania wykonano zabiegi pielęgnacyjne u 38 drzew:
- Urząd Miejski w Bytowie, ul. 1-go Maja 15 – 2 szt. dąb szypułkowy;
- teren przy dawnym Gimnazjum nr 2, ul. Sikorskiego – 10 szt. dębów szypułkowych;
- Zamek Krzyżacki wraz ze wzgórzem zamkowym w Bytowie, ul. Zamkowa – 1 szt. lipa drobnolistna, 7 szt. kasztanowców, 8 szt. dębów szypułkowych;
- osiedle PGR i Przedszkole w Gostkowie - 3 szt. dębów szypułkowych;
- stara szkoła w Sierznie - 2 szt. kasztanowce;
- Bytów, ul. Nad Borują – 1 szt. buk zwyczajny;
- Bytów, ul. Bauera – 1 szt. jesion wyniosły;
- plac zabaw w Udorpiu – 3 szt. dąb szypułkowy;
oraz zostały wykonane wiązania linowe elastyczne typu „cobra” u 35 dzrew:
- teren przy dawnym Gimnazjum nr 2, ul. Sikorskiego – 10 szt. dębów szypułkowych;
- Zamek Krzyżacki wraz ze wzgórzem zamkowym w Bytowie, ul. Zamkowa – 1 szt. lipa drobnolistna, 7 szt. kasztanowców, 8 szt. dębów szypułkowych;
- osiedle PGR i Przedszkole w Gostkowie - 3 szt. dębów szypułkowych;
- stara szkoła w Sierznie - 2 szt. kasztanowce;
- Bytów, ul. Nad Borują – 1 szt. buk zwyczajny;
- plac zabaw w Udorpiu – 3 szt. dąb szypułkowy

Wykonanie powyższych prac w obrębie koron drzew poprawiło stan zdrowotno- technicznych drzew objętych zadaniem. Poprawie uległy również warunki fito sanitarne w zadrzewieniach, oraz walory estetyczne samych drzew, a przez także ich otoczenia jako całości.
 
W wyniku realizacji projektu poprawie uległy warunki fitosanitarne w zadrzewieniach, walory estetyczne samych drzew, a przez to ich otoczenia jako całości. Dzięki zabiegom zahamowany został proces niszczenia cennych przyrodniczo okazów dendroflory. Działania podjęte w ramach zadania przyczyniły się do usunięcia zagrożenia dla ruchu drogowego i pieszego, a z drugiej strony pozwolą zachować w dobrym stanie ważny element krajobrazu. Zachowanie starych i cennych okazów drzew pozwoli na utrzymanie usług ekosystemowych jakie świadczą drzewa m.in. poprzez produkcję tlenu, który umożliwia życie na Ziemi i wchłanianie dwutlenek węgla, a także hamowanie wód opadowych, czy poprawę jakości wód gruntowych. Drzewa mają wpływ na mikroklimat i regulują temperaturę powietrza, co zwłaszcza w miastach ma wielkie znaczenie. Drzewa wpływają również na zdrowie i urodę człowieka. Dendroterapia posiada wiele właściwości leczniczych, a poprzez swoją naturalność zyskuje coraz więcej zwolenników. Działania objęte projektem pozwolą na zachowanie środowiska życia wielu roślin i zwierząt żyjących w obrębie drzew.
 
Dzięki wykonanym działaniom oraz promocji projektu z wykorzystaniem dokumentacji zdjęciowej sporządzonej przez dzieci w ramach zajęć działających prze Szkole Podstawowej nr 1 w Bytowie oraz zorganizowaniu konkursu plastycznego przez Bibliotekę Miejską w Bytowie, nastąpił wzrost świadomości mieszkańców oraz osób biorących udział w projekcie o znaczeniu drzew objętych pielęgnacją, a także wzrost na temat konieczności pielęgnacji i dbania o starodrzewia, co wywarło pozytywny wpływ na ochronę przyrody.
 
Wykonawcą zadania była firma ARBOR – Mirosław Gruchała z Rzepnicy.
 
Łączny koszt zadania wyniósł 69 499,99 zł brutto, z czego uzyskane dofinansowanie w formie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wyniosło: 56 110,00 zł. Pozostałe koszty stanowiły środki własne gminy Bytów.

Liczba odwiedzin: 1543
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij