Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Oficjalna maskotka gminy Bytów


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Bycio Herbu Kasztan to oficjalna maskotka gminy Bytów. To pluszowy kasztanek we wdzianku rycerza z napisem "Bytów miasto na Kaszubach" na piersi, trzymający w ręku tarczę, na której widnieje liść kasztana nawiązujący do wzgórza zamkowego. Wizja tej postaci łączy się bezpośrednio z bytowskim zamkiem, który niewątpliwie jest wizytówką gminy Bytów. Otrzymał imię Bycio Herbu Kasztan nawiązujące do założyciela miasta, którym był człowiek o imieniu Byt. Autorką Bycia jest zwyciężczyni konkursu na projekt maskotki Aleksandra Gliszczyńska.

Oprawie postaci towarzyszą książeczki dla dzieci, spisane w języku kaszubskim, aby młodzi czytelnicy mieli żywy kontakt z tym pięknym językiem i kulturą naszego regionu. Tekst w języku polskim zapisany został mniejszą czcionką na każdej stronie, tak aby ułatwić młodszym czytelnikom zrozumienie tekstu. Autorem tekstu jest Anna Gliszczyńska z Lipnicy. Kolorowe ilustracje autorstwa Aleksandry Gliszczyńskiej przykuwają zainteresowanie i zaciekawienie rozwojem wydarzeń. Książki zaopatrzone zostały w płytę CD zawierającą słuchowisko. Autorzy słuchowiska pierwszej części przygód to Helena Drążkowska jako wiewiórka Ania, Cyryl Drążkowski jako Bycio i Zuzanna Gliszczyńska w roli narratora. W drugiej części dodatkowo w rolę Ducha wcielił się Krzysztof Felski. Realizację nagrania nadzorował Jaromir Szroeder, które odbyło się w studio Cubanos Partyzanos Records Mariusza Bronka w Kłącznie.

Pierwsza książeczka z cyklu przygód Bycia herbu Kasztan opisuje niezwykłą historię pojawienia się tajemniczej postaci w mieście, która spotyka na swojej drodze wiewiórkę o imieniu Ania. Wspólnie zmierzają do zamku, gdzie czeka na nich wiele niespodzianek. Druga część Bycia herbu Kasztan to kontynuacja przygód odważnego kasztanka, który ciekawy świata postanowił wraz z wiewiórką Anią odwiedzić najciekawsze zakątki Bytowa m.in. cerkiew św. Jerzego, most nad rzeką Boruja, czy kościół św. Katarzyny.

W trzeciej części „Bycio Herbu Kasztan. Na Gochach” wspólnie z Byciem i wiewiórką Anią czytelnicy będą odkrywać malownicze tereny Gochów – południowej części Kaszub – nie tylko z perspektywy lotu maszyną czasu, ale także podczas szkolnej wycieczki autobusowej. W czwartej części Bycio uda się „bôtem” do sąsiedniej gminy Studzienice, gdzie pozna bogatą historię Kaszubów, jak i ich zwyczaje.

W piątej części dwujęzycznej książeczki z serii Bycio herbu Kasztan czytelnicy dowiedzą się, że wcale nie trzeba pokonać ponad tysiąca kilometrów, aby znaleźć się w Szwajcarii. Wystarczy nam zwykły rower. Natomiast w szóstej części nasi podróżnicy: Bycio i Ania udają się maszyną czasu do wioski ziół i kwiatów, miejsca pełnego pasji i rozrywki. Dzieci otrzymają wskazówki, co robić, by ocalić słowiańską i kaszubską kulturę.

Postać Bycia wykorzystywana jest jako wizerunek gminy przy różnego rodzaju kampaniach reklamowych oraz na wybranych materiałach promocyjnych. Bycio Herbu Kasztan zadomowił się w Bytowie, a swojej przygody nie zamierza jeszcze kończyć. W jego planach jest wiele miejsc, które chciałby zobaczyć. Może wyruszy za granicę? O jego niezwykłych przygodach z pewnością jeszcze usłyszymy.
Liczba odwiedzin: 681
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij