Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

29. ks. Roman Malinowski


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Ks. mgr Roman Malinowski – proboszcz parafii greckokatolickiej w Bytowie i nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie. Do Bytowa przybył we wrześniu 1989 roku podejmując administrowanie m.in. parafii pw. św. Jerzego w Bytowie, która w październiku 1989 została poświęcona.  

Był inicjatorem bytowskiej „Watry”, święta kultury ukraińskiej na Pomorzu, której pierwsza edycja odbyła się na prywatnym polu w Tągowiu w 1990 roku. Impreza była organizowana przez kolejnych 26 lat w Udorpiu na terenie należącym do bytowskiej parafii greckokatolickiej i stała się symbolem bytowskiej wielokulturowości, której ksiądz Roman na co dzień jest ambasadorem. Jako orędownik polsko-kaszubskiej współpracy, szczególnie zasłużył się na polu kultury i edukacji tworząc przez lata dobry klimat dla wielokulturowości bytowskiej.

Bardzo często (w sezonie turystycznym niemal codziennie) jest przewodnikiem po świątyni dla odwiedzjących Bytów turystów, opowiadając jednocześnie historię mieszkańców miasta i okolic pochodzenia ukraińskiego. Aktywnie angażuje się w działania na rzecz migrantów z Ukrainy przybywających do Bytowa w celach zarobkowych.

Czynnie bierze udział w życiu lokalnej społeczności, m.in. uczestnicząc w obchodach świąt, czy spotkaniach o charakterze kulturalnym. Nieprzerwanie przez kolejnych pięć kadencji zasiada w Radzie Muzeum Zachodniokaszubskiego.
 

Liczba odwiedzin: 153
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij