Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

24. Jerzy Saldat


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Kolekcjonerów jest wielu, lecz kolekcje niewielu są w tak interesujący sposób udostępniane mieszkańcom  miasta Bytowa, w którym mieszka Jerzy Saldat.

Jerzy Saldat pamiątki o Bytowie zbiera od zawsze, a od niemal 15 lat na poważnie zajmuje się swoją pasją. W 2004 r. wydał swój pierwszy album „Bytów i okolice na starych pocztówkach”. Mogliśmy dzięki niemu poznać przedwojenny Bytów i okoliczne miejscowości. Szczególne wrażenie wywarły ujęcia już nie istniejących w mieście budynków.

Porównań dawnego i dzisiejszego Bytowa dwa lata później dokonał sam autor wydając kolejną publikację „Bytów dwa oblicza miasta”. Wydawać by się mogło, że nie da się już powiększyć zbioru Jerzego Saldata. Jednak nic bardziej mylnego. Pasjonat mozolnie poświęcał wiele czasu i środków na zdobywanie kolejnych pocztówek i pamiątek. Docierał do kolejnych źródeł, np. nawiązując kontakty z mieszkańcami partnerskiego miasta Frankenberg.

Na kolejne owoce pracy Pana Jerzego nie trzeba było długo czekać. W 2011 r. powstawała kolejna cenna publikacja „Był niegdyś Bytów”, kórą autor wzbogacił zdjęciami bytowskich pamiątek. W 2016 sięgając po wspomnienia byłych mieszkańców naszego miasta wydał  „Bytów i okolice we wspomnieniach mieszkańców”. Obserwując jego dokonania w zakresie przybliżania mieszkańcom historii miasta liczymy, że pasja i zaangażowanie Jerzego Saldata wzbogacą księgozbiory ludzi ciekawych historii miasta o kolejne unikatowe pozycje.

Na co dzień wyróżniający się aktywnością nauczyciel wychowania fizycznego - założyciel klubu badmintonistów przy SP 2 w Bytowie, trener wielu pokoleń młodych badmintonistów.

Liczba odwiedzin: 153
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij