Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

22. Mirosława Hanasko


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Mirosława Hanasko od ponad ćwierć wieku jest nauczycielem języka ukraińskiego i kultury ukraińskiej w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie. Swą pracą doprowadziła do odrodzenia języka i kultury ukraińskiej w najmłodszym pokoleniu środowiska mniejszości ukraińskiej na Bytowszczyźnie. Jest animatorem życia społecznego i kulturalnego Ukraińców w Bytowie.

Stworzyła Dziecięcy Zespół Wokalny „Żorżyna” i regularnie uczestniczy, z sukcesami w regionalnych i ogólnopolskich przeglądach osiągnięć artystycznych dzieci ukraińskiej mniejszości narodowej (Biały Bór, Koszalin, Elbląg).  Jest czynnym  propagatorem działań Ukraińskiego Towarzystwa Nauczycielskiego w Polsce. Z tego też tytułu, regularnie uczestniczy w kontaktach metodycznych diaspory ukraińskiej z Centrum Kształcenia Nauczycieli Ukraińskich we Lwowie. Organizuje wyjazdy metodyczno-krajoznawcze uczniów szkoły na Ukrainę (Lwów i okolice). Stale wzbogaca bazę dydaktyczną szkoły o pomoce pozyskiwane w ramach wyjazdów studyjno-metodycznych na Ukrainę. Popularyzuje wielokulturowy charakter Bytowa, uczestnicząc w „Forum Wielokulturowego Pomorza” (2010-2015) w Słupsku.

Dzieląc się swoim doświadczeniem uczestniczy w opracowaniu i recenzowaniu podręczników dla dzieci ukraińskiej wspólnoty narodowej w Polsce. Uzyskała za to podziękowanie Ambasadora Republiki Ukraińskiej w Polsce. Obecnie działa na rzecz nawiązania kontaktów partnerskich pomiędzy Szkołą Podstawową nr 5 w Bytowie, a jej odpowiednikiem we Lwowie.

Liczba odwiedzin: 144
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij