Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Zwierzęta

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Zwierzęta gospodarskie - powiększ

Zwierzęta gospodarskie

4 marca 2024
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta gospodarskie.
Na terenie miasta Bytowa zabrania się chowu zwierząt gospodarskich, z wyjątkiem:
  1. Istniejących w dniu wejścia w życie Regulaminu gospodarstw rolnych, w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym oraz działów specjalnych produkcji rolnej, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. przydomowego chowu drobiu, pszczół oraz zwierząt futerkowych - wyłącznie na działkach zabudowanych budynkami jednorodzinnymi wolnostojącymi, mieszczącymi jeden lokal mieszkalny, do wysokości: drób - 20 sztuk, zwierzęta futerkowe - 20 sztuk, pnie pszczele - 5 sztuk.
Chów zwierząt gospodarskich powinien być usytuowany i prowadzony w sposób:
- niepogarszający warunków zdrowotnych ludzi,
- niepowodujący zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi,
- niepowodujący zanieczyszczania powietrza, gleby i wody,
- niepowodujący powstawanie uciążliwości takich jak: hałas, odór wobec innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich.
  • Pomieszczenia inwentarskie dla drobiu i zwierząt futerkowych oraz teren ich chowu powinny być tak usytuowane, aby odległość w linii prostej od ich najbardziej na zewnątrz wysuniętego krańca lub ogrodzenia wybiegu do granicy nieruchomości położonej w najbliższym sąsiedztwie prowadzonego chowu, wynosiła co najmniej:
  1. 30 m dla posesji zabudowanej budynkiem jednorodzinnym wolnostojącym,
  2. 100 m dla posesji zabudowanej budynkiem wielorodzinnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi,
  • Pnie pszczele powinny znajdować się w odległości co najmniej 100 m od granicy posesji zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi, położonym w najbliższym sąsiedztwie pasieki oraz co najmniej 30 m od dróg publicznych.
  • Wybiegi dla zwierząt gospodarskich muszą być odpowiednio ogrodzone, w sposób uniemożliwiający przedostanie się zwierząt na zewnątrz tych obiektów.
  • Właściciele zwierząt gospodarskich mają obowiązek usuwania odchodów zwierzęcych, pozostałości karmy lub ściółki pozostawionych na ulicach, placach i w innych miejscach użytku publicznego.
  • Pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich, teren ich chowu i bezpośrednie jego otoczenie powinny być utrzymane w należytej czystości i porządku.
  • Pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich powinny mieć dostateczne oświetlenie, zabezpieczenie przed dostępem gryzoni oraz posiadać nieprzepuszczalne podłoża, a w oknach siatki przeciw owadom. Pomieszczenia te powinny być systematycznie bielone oraz odszczurzane, a także odmuszane w okresie wiosny, lata i jesieni.
  • Z pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, gnojowica powinna być odprowadzana za pomocą szczelnych urządzeń kanalizacyjnych do szczelnych i zamkniętych zbiorników. Gnojowica nie może zanieczyszczać wody lub gleby.
  • Obornik i inne nieczystości pochodzące z chowu zwierząt, gromadzone poza pomieszczeniami dla zwierząt, muszą być składowane w miejscach o nieprzepuszczalnym podłożu, oddalonych co najmniej 30 m od granicy posesji zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi; odległość ta nie dotyczy miejsca zamieszkania hodowcy.
  • Wybiegi dla zwierząt gospodarskich i futerkowych winny być ogrodzone siatką drucianą lub innym odpowiednim ogrodzeniem w sposób uniemożliwiający przedostanie się zwierząt na zewnątrz tych obiektów.
  • Budynki, inne obiekty i tereny przeznaczone na chów zwierząt gospodarskich i futerkowych muszą spełnić wymogi ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Zabrania się chowu zwierząt gospodarskich:
1) wewnątrz mieszkań i pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
2) w obrębie istniejącej zabudowy budynkami wielolokalowymi,
3) w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do tego celu, w szczególności takich jak strychy, piwnice, komórki, garaże, balkony,
4) na nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków.
 
Zabrania się grzebania zwłok zwierząt gospodarskich. Padłe zwierzęta powinny być zbierane przez właścicieli i dostarczane do unieszkodliwienia na koszt właściciela do zakładu utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Informacje dotyczące adresu zakładu unieszkodliwienia można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Bytowie.

Liczba odwiedzin: 229
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij