Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Zwierzęta

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Zwierzęta bezdomne - powiększ

Zwierzęta bezdomne

7 marca 2024
Termin zdefiniowany w Ustawie o ochronie zwierząt jako "zwierzę domowe lub gospodarskie, które uciekło, zabłąkało się lub zostało porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia jego właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawało".
Bezdomność nie jest wyborem zwierząt. Podobnie jak w przypadku ludzi, oznacza samotność, odrzucenie, niepewność, brak pożywienia i opieki, zimno, strach, choroby, śmierć, niebezpieczeństwo.

Najczęstszymi przyczynami bezdomności zwierząt są:
  • Nieodpowiedzialne adopcje – często przed świętami spotykamy się z szukaniem zwierząt na prezent dla dzieci, taty itp., podobnie dzieje się przy różnych uroczystościach – np. urodzinach. Niestety ludzie, którzy nie są gotowi na zwierzę w domu, nie mają przemyślanego współistnienia ze zwierzęciem, równie szybko jak adoptowali zwierzę, pozbywają się go. Zwierzę się znudzi, nie spełnia urojonych oczekiwań „opiekuna” i kończy na ulicy. Ilość wyrzucanych zwierząt zwiększa się przed wakacjami, kiedy zwierzę „stoi na drodze” wymarzonych wakacji swojego „opiekuna”.
  • Inną przyczyną bezdomności zwierząt jest panująca moda na określoną rasę zwierząt; ludzie kupują zwierzę, nie zapoznawszy się wcześniej z potrzebami takiego zwierzęcia, którym być może nie są w stanie sprostać, cechami charakteru jego rasy. Potem takie zwierzę wyrzucają albo oddają do schroniska.
  • Niekontrolowane rozmnażanie zwierząt – część osób posiadających zwierzęta nie sterylizuje ich, nie kastruje. Zwierzęta mnożą się, a małe, które się pojawią – są zabijane na różne sposoby. Często też niewysterylizowane zwierzę ucieka opiekunowi i przebywając na wolności, rozmnaża się. Sterylizacja jest ograniczaniem bezdomności, przeciwdziałaniem reprodukowania jej na następne pokolenia zwierząt. Dodatkowo dzięki sterylizacji/kastracji zwierzęta unikają wielu chorób – jak choćby różne nowotwory, ropomacicze itp.
  • Ucieczki zwierząt w wyniku niefrasobliwości opiekunów – zdarza się, że zwierzęta uciekają z domu opiekunów, ponieważ ktoś zachował się nieroztropnie, nie zauważył, że kot się prześlizgnął przez uchylone drzwi. Zwierzęta mogą uciec podczas spaceru, gdy np. nie prowadzimy psa na smyczy lub w sytuacji, gdy zwierzę się czegoś przestraszy. Rzadko zdarzają się happy endy, kiedy zagubione zwierzę ponownie trafia do swojego opiekuna bądź opiekunki. Z reguły kończy na ulicy lub w schronisku, tęskniąc i czekając na opiekuna, który nie przychodzi.
W każdym przypadku zwierzęta, które nagle straciły opiekę wymagają podjęcia działań ze strony człowieka, w celu udzielenia im jak najszybszej pomocy, zapewnienia dostępu do pożywienia, bezpiecznego schronienia. Dalsze działania polegają na ustaleniu, kto jest właścicielem zwierzęcia, aby mogło wrócić do domu. Jeśli to się nie uda, podejmowane są czynności mające znalezienie zwierzęciu nowego domu.

Jeśli zauważymy, że zwierzę błąka się po okolicy, jest zaniedbane lub ranne, wygląda na chore:
  1. Oceniamy stan zwierzęcia,
  2. Możemy je zabezpieczyć, np. przez umieszczenie w kartonie, przeniesienie do bezpiecznego pomieszczenia, ogrodzonego terenu,
  3. Sprawdzamy, czy zwierzę nie ma adresatki, obróżki, breloczka np. z nr telefonu, adresem,
  4. Powiadamiamy odpowiednie służby tj, Policję, organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony zwierząt, Urząd Gminy,
  5. Jeżeli mamy taką możliwość, pozostajemy na miejscu do czasu przyjazdu odpowiednich służb.
W przypadku zwierząt agresywnych zachowujemy szczególną ostrożność, działania należy ograniczyć i powiadomić odpowiednie służby.

Liczba odwiedzin: 239
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij