Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Yonex Lithuanian Junior 2018 – Klaipeda (Litwa)

23 sierpnia 2018
W międzynarodowych Mistrzostwach Litwy Juniorów w badmintonie uczestniczyły dwie zawodniczki UKS Dwójka Bytów Anna Duda i Laura Bujak.
Srebro dla pary UKS Dwójka Bytów
Do Klaipedy pojechały prosto z obozów Kadry Narodowej, aby w dniach 17- 19 sierpnia 2018 rozegrać pojedynki z najlepszymi w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej.
Ponad 80 zawodników z 13 państw przez 3 dni walczyło nie tylko o Mistrzostwo Litwy, jak również o punkty do rankingu światowego i europejskiego. Punkty te są potrzebne naszym dziewczynom, aby być możliwie wysoko rozstawione w losowaniu w Mistrzostwach Europy, które rozpoczynają się za niespełna 3 tygodnie w Tallinie (Estonia).
Głównym celem startu na Litwie było zdobycie punktów rankingowych ale również rywalizacja z zawodnikami europejskim. Dziewczyny sprawdziły również, jak zostały przepracowane dwa obozy Kadry Narodowej podczas wakacji – mówi klubowy trener Jerzy Saldat.
Duże aspiracje wiążemy w grze podwójnej Ani i Laury na turniejach. Widać, że wieloletnia gra i zrozumienie na korcie coraz bardziej procentuje w turniejach międzynarodowych.
W grze podwójnej dziewcząt nasza para w pierwszej rundzie ograła parę z Litwy 21:12 i 21:6. W drugiej rundzie spotkały się z parą z Białorusi Hanną Bondarenko i Yelizaveta Kaminskaya i po niespełna 26 minutach spotkania pojedynek zakończył się zwycięstwem naszych bytowskich badmintonistek 21:6 i 21:12. W półfinale czekała na nasze zawodniczki Szkotki rozstawione z nr 2 w tym turnieju Lauren Middleton i Sarah Sidebotton. Stawką pojedynku był awans do finału turnieju. O rok starsze zawodniczki ze Szkocji w pierwszym secie konsekwentnie zdobywały punk po punkcie, ale też nasze dziewczyny walczyły ambitnie przegrywając seta 19:21. W kolejnym secie Ania z Laurą nie miały nic do stracenia i postanowiły wszystko na jedna kartę wraz z ryzykiem i opłaciło się gdyż przeciwniczki były bardzo zaskoczone bardzo dobrą i dokładna grą, a set zakończył się 21:9 był na korzyść bytowianek. W decydującym trzecim secie znów nerwy z dwóch stron, żadna para nie chciał odpuścić zdobywając punkt za punkt. Więcej szczęścia i mniej błędów w końcówce było po stronie Ani i Laury, które wygrały seta po przedłużeniu 24:22. Całe spotkanie trwało 51 minut. Jak na grę w badmintona to bardzo długo, czyli widać, iż akcje były bardzo długie i zacięte.
Na pewno zwycięstwo to dało sporo wiary naszym dziewczynom, że można wygrywać z teoretycznie lepszymi od siebie – relacjonuje Jerzy Saldat.
W niedzielnym finale spotkały się z rozstawioną „jedynka” w tym turnieju - parą z Polski, która również jest o rok starsza od naszych dziewczyn: Magdaleną Kulską i Zuzanną Parysz na co dzień reprezentujące klub z Bierunia (UKS Unia Bieruń).
Spotkanie finałowe trwało 54 minuty. Pierwszego seta wygrały bytowianki 21:13 zaskakując taktyką gry. W następnym secie walka była bardzo zacięta i na przewagi wygrały przeciwniczki 21:23. w trzecim secie było widać, iż nasze dziewczęta były zmęczone po drugim secie i lekko opadły z sił, co skutecznie wykorzystały przeciwniczki wygrywając trzecim secie 21:10.
Ale srebrny medal bardzo cieszy przed Mistrzostwami Europy, które już za trzy tygodnie.
W grze pojedynczej Ania Duda, jak i w grze mieszanej Laura Bujak z kolegą Szymonem Maciągiem (UKS Start Widełka) wygrali po dwie rundy docierając do ćwierćfinałów.
W grze pojedynczej Ania Duda w ćwierćfinale spotkała się z belgijką Clarą Lassaux (rozstawiona z nr 4). Pojedynek ten miał być nie tylko walką o awans do półfinału, ale też rewanżem za przegrany pojedynek naszej zawodniczki z tą belgijką 3 lata temu na ME w Kazaniu. Wtedy nasza zawodniczka wyraźnie przegrała w dwóch setach. Tym razem Ania bardzo mocno postawiła swoje warunki na korcie zwłaszcza w pierwszym wygranym secie 21:16. Natomiast w drugim i trzecim secie dominowała na korcie belgijka wygrywając kolejne dwa sety 21:9, 21:14. A więc rewanż musi jeszcze poczekać do następnego spotkania.
 Zaś Laura Bujak z partnerem boiskowym Szymonem Maciągiem z UKS Start Widełka pokonali kolejno parę z Norwegii oraz parę estońsko – łotyszką, aby w ćwierćfinale przegrać w trzech setach 21:18, 11:21 i 19:21 z parą z nr 3 z Estonii Alexandrem Radsepp i Victorią Korobovą.

Zamierzony przed turniejem cel został w pełni zrealizowany, a teraz przez trzy tygodnie, które pozostały do Mistrzostw Europy trzeba nabrać sił po obozach i turnieju na Litwie i wyjechać do Estonii w dniach od 11 – 17 września br. z nadziejami na sukces – mówi trener bytowskich badmintonistek Jerzy Saldat.