Wiadomości sportowe

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

YONEX Lithuanian U17 2017

12 października 2017
Na ostatni swój występ zagraniczny przed Mistrzostwami Europy (21-25 listopada 2017 w Pradze) do stolicy Litwy – Wilna wybrały się zawodniczki UKS „Dwójka” Bytów Laura Bujak i Anna Duda, aby uzyskać jak najlepszy wynik i punkty do klasyfikacji BWF Europe (Badminton World Federation Europe). W Wilnie został rozegrany turniej YONEX Lithuanian U17 2017 w dniach 6-8 październik 2017. Wystartowało około 100 uczestników z ponad 12 krajów.
Zawodniczki wybrały się na turniej dzień wcześniej, aby odpocząć po długiej podróży i ten czas był również przeznaczony na małą wędrówkę po pięknym Wilnie. Natomiast w drugim dniu pobytu rozpoczęły się już gry. Nasze zawodniczki zagrały w grze pojedynczej i wspólnie w grze podwójnej. Na pewno po cichu zawodniczki i trener klubowy Jerzy Saldat liczył przede wszystkim na medal i dobry występ dziewcząt w grze podwójnej, gdzie były rozstawione w turnieju z nr 2.

W grze pojedynczej w stawce 40 zawodniczek Ania Duda była rozstawiona z nr 4 i miała w I rundzie wolny los. Natomiast Laura Bujak, która na co dzień i w turniejach bardzo rzadko występuje w grze pojedynczej w I rundzie uporała się z zawodniczką z Litwy 21:11, 21:10. W drugiej rundzie Ania w błyskawicznym pojedynku (trwał zaledwie 11 minut) pokonała inną zawodniczkę z Litwy Dianę Bumbulyte 21:4, 21:1, zaś Laura pokonała Łotyszkę Annija Rulle – Titava 21:8 i 21:7. W 3 rundzie, gdzie już walka była o najlepszą „ósemką” (ćwierćfinał) w turnieju Ania Duda spotkała się z reprezentantką gospodarzy Vitaliją Movsovic i pewnie pokonała rywalkę 21:14 i 21:17.

Laura Bujak, aby dostać się do ćwierćfinału spotkała się z Białorusinką rozstawioną z nr 7 w tym turnieju Yelizavetą Kaminskaya i również bez problemów pokonała rywalkę do 8 i 16. A więc UKS „Dwójka” Bytów miał w grze pojedynczej w najlepszej „ósemce” dwie reprezentantki.

W ćwierćfinałach w walce o półfinały Ania przegrała z reprezentantką Finlandii Julią Salonen (nr 5 w turnieju) 9:21, 13:21, natomiast Laura przegrała z reprezentantką Ukrainy rozstawioną z nr 2 Valeriyą Rudakovą 8:21, 7:21.

Tego dnia niestety rywalki były lepiej dysponowane i praktycznie wchodziło im wszystko w boisko, a naszym dziewczynom nic nie wychodziło. Ale miejsca w przedziale 5-8 też trzeba szanować i nie traktujemy ich jako porażkę – komentuje trener bytowskich badmintonistek Jerzy Saldat.

To, co nie udało się zdobyć (medalu) w grach pojedynczych dziewczęta chciały zdobyć w grze podwójnej i potwierdzić, że ich rozstawienie z nr 2 nie jest przypadkiem – mówi Jerzy Saldat wraz z dziewczynami.

W pierwszej rundzie miały wolny los, zaś w drugiej rundzie pokonały rywalki z Litwy 21:10 i 22:20. W drugim secie nasze dziewczęta były zbyt rozluźnione wysokim zwycięstwem w pierwszym secie do 10 i dlatego rywalki, które nie miały nic do stracenia i ambitnie walczyły do końca – uważa Jerzy Saldat.

W trzeciej rundzie (ćwierćfinale) bytowianki trafiły na zawodniczki z Finlandii, gdzie zagrała pogromczymi Ani Dudy w grze pojedynczej Julia Salonen z koleżanką Karlą Kivikko. Ale w pojedynku o półfinał gra podwójna rządzi się innymi prawami niż gra pojedyncza. Dziewczęta UKS "Dwójka" zaskoczyły swoją szybką i dynamiczną, a zarazem dokładną grą pokonując rywalki w pierwszym secie 21:16. W drugim secie rywalki już na nieco mniej pozwoliły bytowiankom i walka była wyrównana do samego końca. Trochę więcej zimnej krwi pod koniec drugiego seta zachowały nasze zawodniczki i wygrały seta i pojedynek na przewagi 22:20.

W ostatnim dniu turnieju w niedzielę zostały rozgrywane półfinały i finały. W grze podwójnej dziewcząt Ania i Laura w półfinale trafiły na bardzo wymagające zawodniczki z Białorusi: Hannę Bandarenko i Yelizavetę Kaminskaya (rozstawione z nr 4). W pierwszym secie minimalną przewagę na boisku miały rywalki i to one cieszyły się z wygranego seta 21:16. W drugim secie bytowianki poprawiły zarówno serw i atak oraz obronę i pewnie pokonały koleżanki ze wschodu 21:13. O awansie do finału decydował zatem trzeci set, którego ponownie nie dały wygrać rywalkom i to bytowianki wygrały zdecydowanie 21:8 i cieszyły się ze zwycięstwa. Pojedynek trwał 40 minut.

Do rozpoczęcia niedzielnego finału zawodniczki Laura i Ania miały dużo mniej czasu na regenerację sił. Pojedynek finałowy został rozegrany zaledwie godzinę po zakończeniu półfinałów. W finale naprzeciwko Ani i Laury stanęły rozstawione z nr 1 Anastasiya Prozorova i Valeriya Rudakova z Ukrainy. Pierwszy set zakończył się wygraną Ukrainek 21:13 (nasze zawodniczki podeszły do tego seta zbyt usztywnione). W drugim secie wygrały Ania i Laura 21:18. Trzeci decydujący set wygrały po bardzo wyrównanej walce 21:17 Ukrainki. Po pojedynku dziewczęta mówiły, że zabrakło im w końcówce trochę sił, co spowodowało niedokładność – komentuje Jerzy Saldat po rozmowie z dziewczętami.