Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Taurogi

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Wspólnie o migracji w samorządach

15 czerwca 2022
Gmina Bytów realizuje międzynarodowy projekt partnerski Wspólnie o migracji w samorzadach, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Europa dla Obywateli, działanie: Sieci miast. Projekt obejmuje 4 wizyty studyjne, których celem jest wsparcie dialogu międzykulturowego i wzajemnego zrozumienia, zwalczanie dotychczas istniejących stereotypów oraz wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie migracji.
Tematem pierwszej wizyty, która odbyła się we wrześniu w Bytowie była historyczna wymiana doświadczeń migracyjnych partnerów projektu międzynarodowego. Projekt skupia 7 partnerów z różnych krajów: Polska, Niemcy, Szwecja, Litwa. Są to zarówno partnerstwa gminy Bytów jak i powiatu bytowskiego. Uczestnikami wizyty byli następujący partnerzy projektu: Powiat Bytowski, Miasto Taurage, Miasto Markaryd, Powiat Vorpommern-Rügen, Fundacja Rozwoju Lokalnego Parasol, Miasto Frankenberg.

W dniach 8-11 czerwca 2022 r. odbyła się druga wizyta, realizowana przez partnera ze Szwecji – miasto Markaryd. Wizyta dotyczyła wymiany doświadczeń nt. edukacji językowej w Szwecji i wspierania imigrantów na rynku pracy. Możliwość wymiany dobrych i złych praktyk w zakresie edukacji językowej i aktywizacji społeczno-zawodowej cudzoziemców. Podczas wizyty sporo czasu poświęcono na warsztaty dotyczące struktur prawnych i finansowania dotyczące uchodźców i migracji do Szwecji. Gospodarz przedstawił także sposób edukacji dorosłych w Szwecji tzw. szwedzki dla imigrantów, w tym struktury prawne i finansowanie i edukację. Uczestnicy wizyty mieli także możliwość udziału w lekcji szwedzkiego wraz z uczniami imigrantami. Uczestnicy projektu zapoznali się ze sposobami nauki języka przez cudzoziemców w krajach europejskich. Dodatkowo gospodarz dał możliwość zapoznania się z rynkiem pracy i tym co oferuje migrantom oraz edukację na temat, jak założyć przedsiębiorstwo na obczyźnie co wzbogaciło wiedzę partnerów w zakresie migracji.

Kolejna wizyta odbędzie się w tym roku, u niemieckiego partnera Powiat Vorpommern-Rügen. Spotkanie będzie dotyczyło wymiany praktyk w zarządzaniu migracją przez kulturę sport i edukację. Podsumowanie projektu nastąpi w marcu przyszłego roku podczas wizyty studyjnej w Bytowie, kończącej realizację projektu partnerskiego.
Projekt stanowi doskonalą okazję do stworzenia sieci kontaktów pomiędzy samorządami w zakresie rozwiązań pozwalających na włączenie w społeczeństwo imigrantów. Benefitem projektu będzie wypracowanie trwałej współpracy tematycznej.
 

Liczba odwiedzin: 2740
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij