Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Uczniowie SP w Gostkowie na wycieczkach w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę"

8 grudnia 2021
09.11.2021 r. uczniowie klas 4-7 byli na wycieczce zorganizowanej dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę".
Pierwszym celem wycieczki był Będomin, a dokładnie XVIII-wieczny, barokowy dworek szlachecki, w którym znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. Dworek ten w latach 1741–1783 należał do rodziny Wybickich. Tu przyszedł na świat i wychował się przyszły twórca słów polskiego hymnu narodowego, Józef Wybicki - patron szkoły.

Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z dziejami życia Józefa Wybickiego, powstania polskiego hymnu narodowego oraz wyglądem polskiego dworku z XVII w. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała o życiu w tamtych czasach przeprowadzając przez kolejne sale i wystawy. Uczniowie byli zainteresowani o czym świadczyły zadawane pytania. Po zakończeniu zwiedzania i zakupie pamiątek wycieczkowicze udali się w dalszą drogę do kolejnego celu - Malborka.

Na miejscu - przed zwiedzaniem uczniowie pokrzepili się gorącym i pikantnym rosołem w restauracji "Piwniczka". Następnie podzieleni na dwie grupy zwiedzali wspaniały XIV wieczny zamek krzyżacki w Malborku. Spacer z przewodnikiem przez 3 części zamku i wystawę bursztynu oraz oręża trwał 3 godziny. Pogoda sprzyjała, choć lekki mróz po czasie stał się dokuczliwy. Przewodnicy z zapałem opowiadali o powstaniu zamku, jego funkcjonowaniu i życiu krzyżaków w tamtych czasach. Uczniowie szeroko otwartymi oczami oglądali kolejne sale, wystawy i eksponaty. Nie omieszkali także wszystkiego fotografować. Na koniec zwiedzania przyszedł czas na zakup pamiątek oraz obiad w znanej już "Piwniczce". Droga powrotna do domu minęła szybko i bez przygód. Wesoły autobus, pełen rozśpiewanych uczniów bezpiecznie wrócił do domu.

2 grudnia odbyła się wycieczka klas 1-3 zrealizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. 

Pierwszym punktem było zwiedzanie przez uczniów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Uczniowie z uwagą słuchali przewodnika i oglądali eksponaty wchodzące w skład wystawy etnograficznej – poświęconej kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich. Nie mniejszym zainteresowaniem ze strony zwiedzających cieszyła się wystawa historyczna oraz współczesna sztuka ludowa Kaszub.
Kolejną atrakcję dla dzieci stanowiło zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie mogły podziwiać oryginalne zabytki artylerii okrętowej.
Na koniec uczniowie udali się do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, w którym – łącząc naukę z zabawą – poznali różne zjawiska otaczającego ich świata i przede wszystkim mile spędzili czas. W tym samym obiekcie zjedli posiłek.

Relacja zdjęciowa dostępna na stronie szkoły.

Liczba odwiedzin: 323
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij