Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Taurogi

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Taurogi - nowe miasto partnerskie Bytowa

5 czerwca 2017
Na mocy Uchwały nr XXVIII/296/2017 Rady Miejskiej w Bytowie z dnia 29 marca 2017 roku, 3 czerwca 2017 r. delegacja z przedstawicielem miasta burmistrzem Jackiem Czapiewskim podpisała umowę o współpracy z litewskim miastem Taurage. Ze strony litewskiej umowę podpisał burmistrz Taurage Sigitas Mičiulis.
To uroczyste wydarzenie miało miejsce w czasie obchodów 510-lecia miasta Taurage, w obecności innych zaprzyjaźnionych miast partnerskich Taurage.

Zawarcie umowy ma na celu wzmacnianie stosunków partnerskich pomiędzy miastami Taurage i Bytów m.in. poprzez współpracę społeczno-kulturalną. Strony zaangażują się we wspólną organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i społecznym. Międzynarodowe wizyty będą wspomagały tę współpracę, a uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń w obszarach administracji i organizacji samorządu, biznesu, kultury i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Wydarzenie uświetnił występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Bytów”. Zespół swoją twórczość zaprezentował także w innych dniach obchodów święta miasta. Występ na żywo można było obejrzeć w litewskiej telewizji (Bytów 41:30).

Taurogi
Miasto leży w zachodniej Litwie nad rzeką Jurą, 63 km na północny zachód od Rosieni, 25 kilometrów od obwodu kaliningradzkiego (Rosja). W mieście rozwija się przemysł maszynowy, włókienniczy, ceramiczny i spożywczy. Według legendy nazwa Taurogi pochodzi od dwóch słów: tauras (tur) i ragas (róg), rzekomo w dawnych czasach tam, gdzie dziś jest położone miasto ludzie zbierający grzyby znaleźli rogi tura. Od 1991 miasto znajduje się w granicach niepodległej Litwy.

Najważniejsze zabytki: zamek Radziwiłłów, później Zubowów (kompletnie przebudowany w XIX w.), kościół ewangelicki Martynasa Mažvydasa oraz kościół katolicki św. Trójcy. W zamku obecnie mieści się Muzeum Historyczne, natomiast w dawnej siedzibie sowieckiej służby bezpieczeństwa zlokalizowano Muzeum Zesłań.

Film promocyjny Taurogów

Pliki do pobrania:


Liczba odwiedzin: 408
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij