Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
{n_title2}

Promocja książki Ukraińcy na Ziemi Bytowskiej. Historia i teraźniejszość

21 kwietnia 2024, 11:30
W niedzielę, 21 kwietnia 2024 r. po mszy w cerkwi św. Jerzego w Bytowie o godz. 11:30 odbędzie się promocja książki "Ukraińcy na Ziemi Bytowskiej. Historia i teraźniejszość" wydanej przez Gminę Bytów.
Publikacja ukazuje, w jaki sposób ukraińska mniejszość narodowa zdobyła przez minione lata nie tylko pełnoprawność obywatelską naszego miasta i gminy, ale także jak budowała szeroko rozumianą wspólną codzienność, pozbawioną ducha "obcości". Jest to rónież opowieść o Polakach, wśród których nie zabrakło ludzi dobrej woli, a dzięki zrozumieniu niełatwych losów ukraińskich sąsiadów także determinacji, by uczynić wspólną przestrzeń płaszczyzną wieloletnich przyjaźni, a nawet rodzinności.

Bohaterowie tej książki, często są już nieobecni wśród nas, ale sprawili, że nie mówimy dziś o mniejszości, tylko o tym co wspólne. Autorzy podjęli trud zgromadzenia faktów i czynów obrazujących rolę ukraińskich przesiedleńców w życiu miasta i okolic.

Roman Drozd jest autorem części pt. Na Ziemi Bytowskiej oraz "Działacze, księża, nauczyciele". Halina Harasym pisze o życiu kulturalnym. Anna Oksana Hanasko oraz Mirosława Hanasko skupiły się na nauczaniu języka ukraińskiego. Ks. Stefan Prychożdenko opisuje życie religijne.

Publikację wydano w 500 egzemplarzach.

Książkę można będzie zakupić od poniedziałku w Punkcie Informacji Turystycznej na rynku w Bytowie (ul. Jana Pawła II 14).

Liczba odwiedzin: 1105
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij