Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Koronawirus

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Potrzebne osocze ozdrowieńców

5 listopada 2020
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 (Koronawirus).
Kto to jest ozdrowieniec ?
1. Osoba u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19), a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR)
lub
2. Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
 
UWAGA - fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.
RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.
 
Kto może być dawcą osocza ?
Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) Link do rozporządzenia.
  1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  2. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR). Za ozdrowieńców uznawane są także osoby, które miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR).
  3. Są w wieku 18-60 lat.
W przypadku jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciawciał anty-HLA. Osoby bez przeciwciał jak tylko uzyskamy wynik zaprosimy na oddanie osocza.
Dodatkowo Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.
 
Jak pobierane jest osocze ?
Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza - zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzany jest w tygodniowych odstępach. 
Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok. 220-230 ml osocza.
 
Zabiegi wykonywane są w RCKiK w Gdańsku od poniedziałku do piątku (od 7:15 do 12:30) oraz w Oddziałach Terenowych:
  • Kościerzyna (rejestracja do oddania w godzinach 7:15-12:30),
  • Gdynia (rejestracja do oddania w godzinach 7:15-13:00),
  • Kartuzy (rejestracja do oddania w godzinach 7:00-12:00),
  • Wejherowo (rejestracja do oddania w godzinach 7:00-11:00).
Kontakt:
Poniżej dane kontaktowe dedykowane dla osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.
Adres mail:
ozdrowieniec@krew.gda.pl
 
TELEFON:
1. Zastępca Dyrektora ds. medycznych - Anna Jaźwińska Curyłło – tel.: 58 520-40-40,
2. Dział Dawców i Pobierania - tel. : 58 520-40-10

Tutaj przydatne linki na temat jak się przygotować do oddania oraz jak wygląda pobranie osocza.
Kto może być dawcą krwi
Droga dawcy krwi

Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej RCKiK: http://www.krew.gda.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/

Liczba odwiedzin: 214
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij