Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Taurogi

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Partnerski koncert

24 października 2022
22 października 2022 r. w hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie odbył się koncert dla miłośników muzyki i tańca, który przyciągnął tłumy odbiorców.
Inauguracyjnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca JURA z Taurogów, litewskiego miasta partnerskiego gminy Bytów. Zespół Jura powstał z połączenia chóru mieszanego zespołu tanecznego i orkiestry instrumentów ludowych. Zespół istnieje od 60 lat. Jego nazwa JURA oznacza po litewsku morze, ale jest to też nazwa rzeki w Taurogach.

58 artystów a wśród nich tancerze, chór oraz liczna orkiestra wykazali się profesjonalizmem. Zespół swoim programem artystycznym porwał widzów do wspólnej zabawy. Burmistrz Mateusz Oszmaniec, który prowadził program tego wieczoru, zaprosił oba zespołu do wspólnego wykonania marszu weselnego. Dodatkowo zespół litewski na zakończenie wykonał polski utwór pn. Szła dzieweczka do laseczka, co spotkało się z ogromnym aplauzem ze strony publiczności. W Taurogach corocznie odbywają się dni ich miasta, podczas których występy kulturalne stanowią ważną część programu, stąd widać w ich występach, jak istotną rolę odgrywa kultura, muzyka, śpiew i taniec w życiu publicznym.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Bytów" ze swoją sekcją taneczną, wokalną i kapelą zaprezentowali się jako kolejni. Zespół funkcjonuje od 1946 r., jest to jeden z najstarszych kaszubskich zespołów folklorystycznych. Dużym filarem zespołu są więzy rodzinne, co podkreślają jego członkowie. Zespół zaprezentował oryginalne tańce kaszubskie, zwyczaje, jak również program ogólnopolski.

Jako ostatni na scenie wystąpili pasjonaci muzyki: zespół Złoty Kłos z zaprzyjaźnionym Towarzystwem Oddziału Kresowian w Bytowie. Chór seniorów propaguje folklor i tradycje regionalne. Wieczór uświetnili występem artystycznym ze śpiewem polskich piosenek z lat młodości.

Dobrym duchem gościnnego występu litewskiego zespołu na deskach w Bytowie była p. Ramune Ordo, która jest honorowym ambasadorem miasta Taurogi.
 

Liczba odwiedzin: 3996
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij