Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców w Białymstoku

11 października 2018
W dniach 05 – 07 października 2018 r. w Białymstoku (woj. podlaskie) odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w badmintonie w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów i młodzieżowców. Bytowski klub badmintonowy UKS „Dwójka” Bytów reprezentowały juniorki Ola Sieprawska (gra pojedyncza i mieszana), Anna Duda (gra pojedyncza i podwójna), Laura Bujak (gra podwójna i mieszana) oraz jako młodzieżowiec Aneta Niklas ( w grze pojedynczej i podwójnej). W mistrzostwach zagrało ponad 130 badmintonistów reprezentujących ponad 40 klubów z całej Polski.
W najstarszej kategorii wiekowej na tych mistrzostwach jako młodzieżowiec zagrała Aneta Niklas w grze podwójnej, gdzie wystąpiła wspólnie z zawodniczka z UKS Kometa Sianów Kornelią Kowalczyk. Niestety występ zakończył się na pierwszej rundzie, gdzie musiały uznać wyższość zawodniczek z UKS Plesbad Pszczyna Kornelię Marczak i UKS Baranowo Magdalenę Świerczyńską przegrywając wysoko 21:7 i 21:5. Dużo lepiej zaprezentowała się zawodniczka Aneta Niklas w grze pojedynczej, gdzie w pierwszej rundzie pokonała Anetę Radomską z UTS Akro – Bad Warszawa w dwóch setach 21:13 i 21:13. W następnej rundzie spotkała się z zawodniczką rozstawioną z nr 4 w tych mistrzostwach Aleksandrą Felska z UKS Baranowo. Stawką był awans do strefy medalowej. Od samego początku bytowianka narzuciła rywalce swój styl grania i pewnie wygrała pierwszego seta 21:11. W drugim secie pojedynek był bardzo wyrównany. W końcówce drugiego seta bytowianka była jednak bardzo konsekwentna w swojej grze, wygrywając pojedynek 21:19. Tym samym już na pewno zapewniła sobie brązowy krążek Mistrzostw Polski Młodzieżowców. W półfinale niestety spotkała się z Aleksandrą Dobrzyńska reprezentująca Suchedniów i rozstawioną z nr 2. W tym pojedynku niestety Aneta Niklas przegrała z rywalką w dwóch setach 12:21, 9:21.
Uważam, iż jest to i tak bardzo miła niespodzianka sprawiona przez naszą bytowiankę zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzieżowców w badmintonie – mówi trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat.

W Mistrzostwach Polski Juniorek głównymi faworytkami do medalu była Anna Duda i Laura Bujak, nie tak dawne ćwierćfinalistki Mistrzostw Europy w Tallinie. W grze pojedynczej wystąpiły Anna Duda i Ola Sieprawska. Niestety zawodniczka Ola Sieprawska nie otrzymała awansu, przegrywając pierwszą rundę zarówno w grze pojedynczej, jak i w grze mieszanej z Bartkiem Grochowskim ze Sportowej Politechniki Gdańsk. W pierwszej rundzie w grze mieszanej Laura Bujak wspólnie z Maciejem Matuszem z LKS Technik Głubczyce pokonali w dwóch setach parę pabianicko – łódzką. Zaś w drugiej rundzie mieli mniej szczęścia w losowaniu, gdzie trafili na parę z nr 3 w mistrzostwach i późniejszymi finalistami tych mistrzostw Nestorem Gabrysiakiem z Sianowa i Agnieszką Forytą z Lublińca. Po ciekawej walce przegrali w dwóch setach 12:21 i 19:21. Tym samym odpadając z turnieju na miejscach od 5 do 8.

W gronie 32 uczestniczek, zawodniczka Anna Duda w grze pojedynczej była rozstawiona z nr 2. W pierwszej rundzie wygrała z zawodniczką z Rzeszowa, w drugiej rundzie pokonała reprezentantkę Piotrkowa Trybunalskiego, co dało Ani awans do półfinału. W walce półfinałowej Ania zagrała z Dagmarą Pękałą z UKS Plesbed Pszczyna, pokonując pewnie rywalkę 21: 12 i 21:14. W walce finałowej o złoty medal i tytuł Mistrza Polski Juniorów zagrała z Aleksandrą Pająk z UKS Orlicz Suchedniów. Obie zawodniczki bardzo dobrze znają się z boiska i ich pojedynki zawsze dostarczają wiele emocji. I tym razem również walka toczyła się do ostatniej lotki. Pojedynek trzy setowy trwał 55 minut. Pierwszego seta wygrała Ania Duda 21:19. Następnie w drugim secie to rywalka pokonała zawodniczkę z Bytowa 17:21. W trzecim secie walka toczyła się lotka za lotkę. Ostatecznie rywalka pokonała bytowiankę 19:21. Ania Duda tym samym zdobyła srebrny medal.

W roli faworytek Ania Duda z Laurą Bujak przystąpiły do gry podwójnej. W pierwszej rundzie dostały wolny los. W drugiej rundzie pokonały bez problemów swoje rywalki Stanisławę Gruszczyńską (UKS KSBad Kraków) i Monikę Kanię (UKS Arka Umieszcz) 21:6 i 21:10. W półfinale spotkały się z parą z Głubczyc (Karoliną Szubert) i z Lublińca (Agnieszką Forytą). Pojedynek trwał 56 minut. Niespodziewanie pierwszego seta bytowianki Ania i Laura przegrały 17:21. W drugim secie losy zwycięstwa toczyły się do samego końca i szczęśliwie bytowska para pokonała rywalki na przewagi 22:20. O wejście do finału Mistrzostw Polski decydował trzeci set. Ponownie decydował przedłużony set na przewagi. Ostatecznie reprezentantki z Bytowa wygrały 23:21.
W niedzielnym finale para Ania z Laurą walczyły przeciwko zawodniczkom Dominice Kwaśnik (Bennica UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle) i Paulinie Hankiewicz (ABRM Warszawa). Pierwszy finałowy set rozegrany został pomyślnie dla bytowskiej pary, wygrywając pewnie 21:17. Kolejne dwa sety wygrały rywalki 21:11 i 21:16.
Ostatecznie zawodniczki z Bytowa zdobyły srebrny medal.

Analizując grę Ani Dudy i Laury Bujak na tych Mistrzostwach Polski był mały niedosyt, ale trzeba podkreślić, iż docelowym szczytem formy dziewczyny miały osiągnąć miesiąc temu na Mistrzostwach Europy i to się udało, gdyż na tych mistrzostwach w Tallinie uplasowały się na bardzo wysokim miejscu, co jest historycznym wyczynem dla naszego klubu zajęcie piątej pozycji w grze podwójnej – ocenia występ na Mistrzostwach Polski swoich podopiecznych Jerzy Saldat.

Zdobywając trzy medale (brązowy i dwa srebrne) w Białymstoku na tegorocznych Mistrzostwach Polski juniorów i młodzieżowców dla klubu UKS „Dwójka” Bytów jest to dorobek 26 medali rangi Mistrzostw Polski w przeciągu 13 lat istnienia klubu.

5- 8 miejsce – Laura Bujak z Maciejem Matuszem LKS Technik Głubczyce
9-16 miejsca – Ola Sieprawska z Bartkiem Grochowskim Sportowa Politechnika Gdańsk