Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Marsz Kaszubów na Bytów 2022

18 maja 2022
W środę,18 maja 2022 r. odbył się w Bytowie „Marsz Kaszubów na Bytów”, czyli steatralizowana rekonstrukcja wydarzenia z 1920 roku, kiedy Kaszubi z parafii niezabyszewskiej i ugoskiej na czele z Bernardem Werrą, Janem Styp-Rekowskim, Antonim Szroederem, przyszli do Bytowa i złożyli deklarację niezgody i sprzeciwu na pozostawienie ziemi bytowskiej w państwie niemieckim.

W tym roku zbiórka uczestników, tak jak w poprzednich edycjach, odbyła się na parkingu przy ul. Wolności o godz. 10:45. Później uczestnicy przeszli ulicą Podzamcze na bytowski rynek.

Tam dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego powitał: przedstawicieli samorządów, nauczycieli oraz uczniów szkół z powiatu bytowskiego oraz zebranych mieszkańców miasta. Następnie odbyła się inscenizacja wydarzeń sprzed ponad 100 lat, którą przedstawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie. Okolicznościowe słowo wygłosił prof. Cezary Obracht-Prondzyński, a także Maria Prondzińska - potomek polskiego działacza patriotycznego. Na zakończenie w niebo wypuszczono 100 czerwonych i białych baloników.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy pt. "1922-2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć", która dostępna jest na rynku.
 

Liczba odwiedzin: 360
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij