Wiadomości sportowe

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Krajowy Turniej młodzików i młodzików młodszych w badmintonie – Miastko

12 maja 2021
W Miastku odbył się w dniu 8 maja 2021 roku Krajowy Turniej w badmintona w dwóch kategoriach wiekowych młodzik i młodzik młodszy. Na 7 kortach odbyły się w ciągu 12 godzin aż 134 pojedynki, w którym rywalizowało 86 zawodników z 4 województw oraz 14 klubów.
Wśród nich było 8 zawodników z UKS Dwójka Bytów. Tym razem trener bytowskiego klubu, Jerzy Saldat zabrał tylko zawodników w kategorii młodzik młodszy, gdyż w kategorii młodzik tydzień temu odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski i już jakby nie było sensu jechać i zbierać punkty do klasyfikacji PZBad., które uprawniają do występu na Mistrzostwa Polski. Zaś dla młodzika młodszego był to ostatni turniej, gdzie można było jeszcze dozbierać jakieś punkty do klasyfikacji PZBad., gdyż za dwa tygodnie 20/23 maja br. odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Suchedniowie dla tej kategorii wiekowej.

W miasteckim turnieju uplasowaliśmy się dwukrotnie na podium w kategorii młodzik młodszy Aleksandra Treder była bezkonkurencyjnie najlepsza w grze pojedynczej dziewcząt oraz para mieszana Magdalena Krüger i Kryspin Garski uplasowali się na II miejscu.

Aleksandra Treder, aby dotrzeć do finału całego turnieju musiała pokonać 6 zawodniczek, gdzie w finale spotkała się z Aleksandrą Wróblewską z UKS Olimpionik Lipiany (woj. zachodniopomorskie). Na pewno nasza zawodniczka była faworytką w tym pojedynku, gdyż była rozstawiona z nr 1, ale Ola pamięta, że nie tak dawno na turnieju w Sianowie, właśnie ta zawodniczka z Lipian pokonała Olę. Bytowianka chciała się zrewanżować za tamtą porażkę. Pierwszy set nie wyglądał dobrze w wykonaniu bytowianki, który przegrała 19:21. W drugim i trzecim secie zmieniliśmy taktykę gry i od razu było widać efekt w postaci zwycięstwa w dwóch kolejnych setach na korzyść naszej zawodniczki Aleksandry Treder z Bytowa 21:14 i 21:15. Natomiast w grze mieszanej Magdalena Krüger i Kryspin Garski dostali się do finału pokonując 3 inne pary. W finale spotkali się z parą nr 1 w tym turnieju Maciejem Wiorkiem i Sofią Semkło z UKS Kometa Sianów. Nasza para po 23 minutach gry musiała uznać wyższość rywali z Sianowa 11:21 i 16:21. Tym samym zdobywając srebrny medal w miasteckim turnieju.

Pozostali nasi zawodnicy również bardzo dzielnie walczyli na boiskach badmintonowych w Miastku, chociażby najmłodsza zawodniczka całego turnieju Michalina Kurkowska (zaledwie 10 letnia) musiała walczyć z zawodnikami o 2 i 3 lata starszymi. Pomimo to i tak Michalina wygrała jeden pojedynek i jeden przegrała. Jak również słowa pochwały należą się Julii Fabiszewskiej, która po prawie trzy miesięcznej przerwie spowodowanej leczeniem kontuzji kolana walczyła ze starszymi o rok zawodniczkami. Pomimo, że Julia rozegrała 4 pojedynki i z tego 3 pojedynki były trzy setowe i bardzo długie, uważam za bardzo dobry występ mojej podopiecznej Julii Fabiszewskiej w tym turnieju, duże słowa uznania dla niej i na pewno, gdzieś tam został ślad w głowie po kontuzji Julce. Miejmy nadzieję, że z turnieju na turniej będzie lepiej – mówi trener Jerzy Saldat.

Trochę chciałbym napisać i bardziej przybliżyć w liczbach, jak wygląda taki turniej od strony zawodników – mówi trener Jerzy Saldat. Mianowicie 8 zawodników w Krajowym Turnieju w Miastku rozegrało 32 pojedynki z tego 19 wygrali i 13 przegrali.
Najwięcej pojedynków rozegrali medaliści tegoż turnieju:
  • Aleksandra Treder 8 pojedynków (7 wygranych i jeden przegrany w grze mieszanej)
  • Magdalena Krüger 7 pojedynków (5 wygranych i 2 przegrane)
  • Kryspin Garski 7 pojedynków (5 wygranych i 2 przegrane)
Najwięcej setów rozegrali w turnieju w Miastku:
  • Aleksandra Treder – 19 setów
  • Magdalena Krüger – 17 setów
  • Kryspin Garski – 15 setów
Najwięcej czasu na boisku badmintonowym w Miastku spędzili:
  • Magdalena Krüger i Aleksandra Treder po 3 godziny i 36 minut (216 minut)
  • Kryspin Garski – 2 godziny i 50 minut (170 minut)
Najdłuższy pojedynek rozegrali w tym turnieju:
  • Aleksandra Treder, gdzie jej jeden z pojedynków trwał 41 minut
  • Magdalena Krüger, Kryspin Garski – ich jeden z pojedynków trwał 40 minut
Najwięcej trzysetowych pojedynków rozegrali na tym turnieju w Miastku:
  • Magdalena Krüger, Aleksandra Treder i Julia Fabiszewska po 3 pojedynki trzy setowe
Uważam, iż taki turniej dla młodych zawodników jest bardzo wyczerpujący i trzeba mieć dobrą wytrzymałość i koncentrację przez cały turniej aby osiągać sukcesy – komentuje Jerzy Saldat trener bytowskich badmintonistów.