Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

IV Inscenizacja Marszu na Bytów

19 maja 2023
W piątek, 19.05.2023 r. o godz. 10:00 uczestnicy inscenizacji udali się marszem z parkingu przy ul. Wolności w Bytowie na bytowski rynek.
Pochód poprowadziła Orkiestra Dęta z Zapcenia. Uczniowie Szkoły Mundurowej nieśli portrety wybitnych dla Ziemi Bytowskiej postaci, m.in. Antoniego Szroedera, Jana Styp-Rekowskiego, Bernarda Werry. Do korowodu z flagami Bytowa oraz Polski przyłączyli się burmistrz Bytowa, profesor Cezary Obracht-Prondzyński, wnuczka Jana Styp-Rekowskiego - Maria Prondzińska, członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz licznie zgromadzeni uczniowie szkół z powiatu bytowskiego.

Na rynku nastąpiła część artystyczna. Orkiestra Dęta zagrała Marsz Kaszubski, a panie z zespołu "Modraki" z Parchowa zaśpiewały kilka kaszubskich pieśni. Następnie profesor Cezary Obracht-Prondzyński przybliżył obecnym na rynku historię wydarzenia. Zaznaczał jaką odwagą musieli się wykazać działacze w tamtych czasach.

Uroczystość zakończono wypuszczeniem w niebo 103 okolicznościowych baloników symbolizujących 103 lata, które upłynęły od patriotycznego protestu, który dziś nazywamy „marszem Kaszubów na Bytów”.

Relacja wideo z wydarzenia jest dostępna na kanale Youtube Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Historia marszu
Podczas obrad konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku urządzającej na nowo świat po I wojnie światowej oraz wyznaczaniu przebiegu granic, powiat bytowski (Kreis Bütow) w zdecydowanej większości przyznano Niemcom.
Część kilkutysięcznej grupy Kaszubów zamieszkujących powiat nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. 16.05.1920 roku w czasie, gdy w Bytowie przebywała Międzynarodowa Komisja Graniczna, kilkuset Kaszubów z parafii niezabyszewskiej i ugoskiej na czele z księdzem Robertem Pluta-Prądzyńskim, Bernardem Werrą, Janem Styp – Rekowskim, Antonim Szroederem, przyszło do Bytowa w tzw. „Marszu na Bytów” i złożyło deklarację, która była poświadczeniem ich niezgody na pozostawienie w państwie niemieckim. Pod dokumentem podpisało się 135 osób z 11 miejscowości: „My, niżej podpisani jesteśmy Polakami. Nasi ojcowie również byli Polakami i żyli od niepamiętnych czasów w tym regionie, który należał do Polski. Chcemy wraz z naszymi braćmi należeć do Polski. Parafia Ugoska (Bernsdorf) i Niezabyszewska (Damsdorf) i okoliczne wsie są tylko polskimi, Niemcy tu żyjący to zgermanizowani Polacy lub przybysze (przeniesieni urzędnicy)”.

Liczba odwiedzin: 3274
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij