Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Sprawy bieżące

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Żywność - powiększ

Eko sposób na życie – ZERO WASTE!

16 marca 2023
Coraz więcej ludzi wprowadza w życie podejście do gospodarowania odpadami zwane ZERO WASTE.
Już za kilka dni będziemy obchodzić Światowy Dzień Recyklingu (18 marca). Ta stosunkowo młoda inicjatywa została zapoczątkowana w 2018 roku przez Global Recykling Foundation. Szybko zyskała wielu entuzjastów w Polsce, gdzie co roku w marcu powstaje wiele świetnych akcji edukacyjnych zwiększających świadomość społeczeństwa na temat unikania i przetwarzania odpadów.

U podstaw Dnia Recyklingu leży pragnienie zachowania sześciu zasobów naturalnych: wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego oraz minerałów. Jednocześnie apeluje się o dostrzeżenie potencjału odpadów jako cennego siódmego zasobu i klucza do bardziej zrównoważonej gospodarki.

Według bieżących statystyk, przeciętny Polak wytwarza aż 358 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! Ponad połowę tej sumy stanowią opakowania z tworzyw sztucznych. I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu: śmieci powstaje po prostu zbyt dużo.

Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) bazuje na założeniach gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci zamiast zalegać na wysypisku lub co gorsza trafiać do pieców, mogą stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad „zero waste”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.

Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?
Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste wcale nie musisz wywracać swojej codzienności do góry nogami. Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie! Możesz np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Opłaca się lepiej poznać sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reparowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

Czy warto? JAK NAJBARDZIEJ!!!

Jakie to niesie za sobą korzyści?
Po pierwsze: OSZCZĘDNOŚCI!!!
Po drugie: KOMFORT ŻYCIA!!!
Po trzecie: OCHRONA ŚRODOWISKA!!!

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym wprowadzania w życie małych gestów o wielkim znaczeniu dla środowiska. Znajdują się w nim praktyczne wskazówki dotyczące tego w jaki sposób zmniejszyć ilość generowanych odpadów. Pamiętajmy, że małe zmiany wprowadzane przez każdego z nas mają ogromne znaczenie!

Pliki do pobrania:


Liczba odwiedzin: 1402
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij