Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Bytowianie na XXIV Światowym Zjeździe Kaszubów

12 lipca 2023
W sobotę, 8 lipca 2023 r. w Kartuzach odbył się XXIV Światowy Zjazd Kaszubów. Jak co roku na imprezę przyjechali Kaszubi z całej Polski i świata.
Reprezentację Bytowa tworzyli m.in. członkowie bytowskiego oddziału ZKP, którzy przyjechali do Kartuz autobusem oraz trzyosobowa delegacja z partnerskiego miasta Winona w USA. TVP poprosiła ich o udzielenie wywiadu.

Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są corocznie na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach samorządowego województwa pomorskiego w 1998 r. W tym roku mija dokładnie 25 lat od tego wydarzenia. 

Punktualnie o godz. 11:00 sprzed Muzeum Kaszubskiego, gdzie znajdował się tymczasowy przystanek kolejowy, goście przeszli ulicami miasta w kierunku kartuskiej kolegiaty, gdzie w południe rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po drodze, przy urzędzie miejskim odsłonięta została tablica upamiętniająca tegoroczny Światowy Zjazd Kaszubów.

Po zakończeniu nabożeństwa główne obchody przeniosły się do Parku im. Solidarności, gdzie po oficjalnym otwarciu Zjazdu przyszedł czas na koncerty, wspólne śpiewanie i występy kabaretowe. Imprezie towarzyszył Jarmark Kaszubski, na którym nie zabrakło regionalnych potraw oraz rękodzieła artystycznego. Tradycyjnie rozegrany został turniej gry w Baśkę. Pobity został także rekord gry na diabelskich skrzypcach.
 
Zjazd Kaszubów był doskonałym momentem na wręczenie nagrody specjalnej przyznanej po raz pierwszy przez Zarząd Główny ZKP w Kartuzach. Pierwszym laureatem, który otrzymał to wyróżnienie, został burmistrz Bytowa - Ryszard Sylka, którego osobista praca i zaangażowanie w dziedzinie odbudowywania czy budowania na nowo tożsamości regionalnej w oparciu o wyniesione z rodzinnego domu wartości, a także budowania regionalnego kapitału kulturowego i społecznego, tudzież popularyzowania języka kaszubskiego, dialektu czy gwary regionalnej, jest wzorem dla innych włodarzy samorządowych.
 
Oto argumenty, które zdecydowały o nadaniu nagrody specjalnej dla burmistrza gminy Bytów:
  • Bytów jest dumny ze swojego miejsca na mapie geograficznej – jako jedyny samorząd ma logo i hasło promocyjne: "Bytów Miasto na Kaszubach".
  • Język kaszubski jest nauczany we wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę. W gminie Bytów 18% wszystkich uczniów uczy się języka kaszubskiego. Poziom ten utrzymany jest od prawie 15 lat.
  • Gmina wydała 7 edycji książeczki dla dzieci promującej miłość do małej ojczyzny i jej poznawanie. Ponad 14 tys. dwujęzycznych egzemplarzy trafiło do najmłodszych czytelników. Powstało też 7 słuchowisk o Byciu. Organizuje Konkurs Wiedzy o Byciu i Kaszubach dla uczniów.
  • Przy Bytowskim Centrum Kultury działa od przeszło 70 lat Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Bytów, który często prezentuje się w miastach partnerskich samorządu oraz na wielu przeglądach. Gmina prowadzi również 3 zespoły folklorystyczne w szkołach.
  • Bytów był gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów, Dnia Jedności Kaszubów oraz Dyktanda Kaszubskiego.
  • W listopadzie 2008 r. Rada Bytowa jako pierwsza na Kaszubach podjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie ustalenia dodatkowych nazw w języku kaszubskim. Po ich pozytywnym przeprowadzeniu, wystąpił z wnioskiem o wpisanie do Rejestru Gmin na obszarze których używane są nazwy w języku kaszubskim i ustalenie dodatkowych nazw. Pozwoliło to, aby 13 lipca 2010 roku w Bytowie uroczyście odsłonięto tablice z nazwami kaszubskojęzycznym.
  • Jako jedyny w historii samorząd, Bytów uruchomił wspólnie z Uniwersytet Pomorski w Słupsku studium podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego – naukę rozpoczęły 54 osoby.
  • W Bibliotece Miejskiej stworzono dział regionalny z książkami w języku kaszubskim i o regionie, który jest systematycznie uzupełniany. Biblioteka otrzymuje środki z samorządu na zakup nowości regionalnych. Ponadto Gmina Bytów regularnie kupuje nowości regionalne, które są przekazywane do szkolnych bibliotek.
  • Jest to jedyna Gmina, która robi zakupy podręczników i pomocy dydaktycznych dla uczniów języka kaszubskiego dla wszystkich szkół jednocześnie.
  • Jako jedyna wydała podręcznik dla uczniów do nauki historii i geografii ziemi bytowskiej.
  • Gmina Bytów również zafundowała szkołom 400 książek pt. „Magiczny świat Kaszub, czyli co kaszubskie dzieci wiedzieć powinny”.
  • W gminie organizowany jest Kaszubski Przegląd Twórczości Ludowej Dzieci i Młodzieży obejmujący od 2001 roku trzy powiaty: bytowski, kościerski i kartuski.
  • Bytów dba o więzi duchowe Kaszubów amerykańskich. Od lat prowadzi intensywną współpracę z Winoną – silnym ośrodkiem migracji kaszubskiej w XIX wieku.
  • Burmistrz Bytowa zainicjował turnieje baśki w Bytowie i przez długi czas był ich organizatorem.
  • Gmina wspólnie z muzeum w Bytowie, realizuje projekty "Cassubia Incognita" i "Cassubia Cantat – powrót do kaszubskich korzeni muzycznych".
  • Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie ma siedzibę w obiektach gminy Bytów (obiekty bezpłatnie użyczone) – co skutkuje wspólną realizacją wielu projektów prokulturalnych.
  • Gmina Bytów wspiera działania bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a samorządowe instytucje kultury współorganizują z oddziałem wiele zadań.
  • Z okazji świąt kaszubskich w Bytowie powiewają kaszubskie flagi i organizowane są „Kaszubskie soboty”.
  • Bytów wytwarza pozytywny klimat do rozwoju różnych inicjatyw kulturalnych. To tu powstał pierwszy komiks kaszubskojęzyczny oraz pierwsza powieść i słuchowiska science fiction.
  • Zdecydowanie należy wspomnieć, że Burmistrz Bytowa, Ryszard Sylka, podkreśla swoje przywiązanie do kaszubszczyzny, ale jednocześnie nie zapomina o innych grupach narodowościowych i społecznych Bytowa, w tym w szczególności o Ukraińcach.
Burmistrz Ryszard Sylka podziękował za nagrodę publikując post w portalu społecznościowym.

Ponadto podczas największego kaszubskiego wydarzenia odbyła się inauguracja piosenki BËTOWSCZÈ NÓTË, którą burmistrz miał zaszczyt z pomocą innych osób wykonać ze sceny. Autorem tekstu jest Dariusz Majkowski, który w 2022 roku wydał podręcznik oparty właśnie na tym utworze.

Liczba odwiedzin: 3055
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij