Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Taurogi

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Budujmy sieć integracji

2 listopada 2022
„Budujmy sieć integracji” to temat przewodni trzeciego spotkania w ramach partnerskiego projektu finansowanego ze środków programu Europa dla Obywateli.
Projekt skupia 8 partnerów z różnych krajów: Polska, Niemcy, Szwecja, Litwa. Są to zarówno partnerstwa lidera projektu - gminy Bytów, jak i powiatu bytowskiego. Uczestnikami wizyty byli partnerzy projektu z Powiatu Bytowskiego, Powiatu Vorpommern-Rügen, Powiatu Schmalkalden-Meiningen, Fundacji Rozwoju Lokalnego Parasol, Miasta Taurage, Miasta Markaryd oraz Miasta Frankenberg.

Tematem pierwszej wizyty, która odbyła się we wrześniu 2021 r. w Bytowie była historyczna wymiana doświadczeń migracyjnych partnerów projektu międzynarodowego.

W czerwcu 2022 r. odbyła się druga wizyta, realizowana przez partnera ze Szwecji – miasto Markaryd. Wizyta dotyczyła wymiany doświadczeń nt. edukacji językowej w Szwecji i wspierania imigrantów na rynku pracy.
 
Tym razem, w dniach 24-27 października 2022 r. uczestnicy projektu spotkali się w Stralsundzie w Niemczech, by wypracować model zarządzania integracją. Przedstawiciele każdego partnera projektu prezentowali struktury, które obowiązują w ich landach czy krajach. Gospodarze przedstawili model Regionalnej Integracji Okrągłych Stołów, czyli regularnie odbywających się spotkań przedstawicieli samorządu oraz instytucji i stowarzyszeń zajmujących się tematyką migracji. Kolejne prezentacje były poświęcone integracji poprzez kulturę, sport i edukację. Zaprezentowane pomysły mogą być inspiracją do podejmowania podobnych działań u siebie.
 
Jako przykłady dobrych praktyk, kolejnego dnia uczestnicy projektu odwiedzili ośrodki i centra wspomagające migrantów: SOS Kinderdorf w Grimmen, Quartiersburo w Barth oraz KDW Nachbarschaftszentrum w Stralsundzie. Przedstawiciele instytucji opowiedzieli o prowadzonych przez nich działaniach: udzielaniu opieki kobietom, dzieciom, prowadzeniu sklepu z meblami, organizowaniu nauki języka, czy wydarzeń integrujących mieszkańców i migrantów, np. spotkań tematycznych w kościele. Uczestnicy mieli możliwość poznania ludzi, wysłuchania ich historii oraz zadania pytań.
 
Podsumowanie projektu nastąpi w marcu przyszłego roku podczas wizyty studyjnej w Bytowie, kończącej realizację projektu partnerskiego. Projekt stanowi doskonalą okazję do stworzenia sieci kontaktów pomiędzy samorządami w zakresie rozwiązań pozwalających na włączenie w społeczeństwo imigrantów.
 
Projekt pt. „Międzynarodowo o migracji w samorządach” jest współfinansowany w ramach unijnego programu Europa dla Obywateli.

Liczba odwiedzin: 2945
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij