Wiadomości sportowe

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Badminton - FZ FORZA Czech U17 International 2017

27 września 2017
Kolejny raz w tym sezonie zawodniczki Anna Duda i Laura Bujak z UKS „Dwójka” Bytów wróciły z międzynarodowego turnieju z medalem. Tym razem zdobyły brązowy medal w grze podwójnej w miejscowości Český Krumlov (Czechy). W tym turnieju wystartowało 131 zawodników z ponad 10 krajów.
Dziewczęta z Bytowa pojechały na ten turniej po kolejne punkty do klasyfikacji BWF Europe (Badminton World Federation Europe), które są potrzebne, aby zakwalifikować się do Mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 21-25 listopada 2017 w Pradze.

Ania Duda zagrała w grze pojedynczej i podwójnej z klubową koleżanką Laurą Bujak, natomiast Laura oprócz gry podwójnej tym razem zagrała w grze pojedynczej zamiast mieszanej jak zawsze występuje na turniejach – mówi klubowy trener Jerzy Saldat.

W grze pojedynczej losowanie zarówno dla Laury jak i Ani nie ułożyło się szczęśliwie. Laura już w pierwszej rundzie trafiła na silną zawodniczkę z Czech Barbarę Otahalovą przegrywając z nią 9:21 i 19:21. Laura Bujak, która w ostatnich latach specjalizuje się głównie w grach podwójnych i mieszanych tym razem zagrała grę pojedynczą. Niestety było widać, iż moja zawodniczka nie czuje się w tej grze i pierwszy set zdecydowanie przegrała, ale już w drugim secie poukładała swoją grę i sprawiła wiele problemów rywalce z Czech przegrywając już minimalnie seta tylko do 19 – komentuje Jerzy Saldat.

Natomiast Ania Duda w grze pojedynczej jako rozstawiona z nr 8 w tym turnieju pierwszą rundę miała wolną, a w drugiej rundzie spotkała się z zawodniczką z Czech Janą Adamkovą, z którą w ostatnim czasie spotykała się regularnie (na turnieju w Głubczycach, Czechach i ostatnio na Litwie) i za każdym razem minimalnie Ania przegrywała. Tym razem stawką był awans do 3 rundy turnieju. Od samego początku żadna z zawodniczek nie chciała przegrać pierwszego seta, aby mieć większy komfort już w drugim secie. Tę „wojnę nerwów” w pierwszym secie wygrała bytowianka na przewagi 23:21. Zaś w drugim secie grająca na większym luzie nasza zawodniczka zdecydowanie dominowała na całym korcie pokonując rywalkę w drugim secie 21:9.

W trzeciej rundzie los sprawił, iż spotkały się dwie Polki, aby walczyc o awans do najlepszej „ósemki” w turnieju. O rok starsza Ania Duda pokonała Zuzannę Jankowską z Kędzierzyna – Koźle 21:11 i 22:20.

W kolejnym pojedynku już o strefę medalową trzeba było uporać się z nr 2 w turnieju - bardzo mocną przeciwniczką z Węgier Kitti Szotak. W tym dniu był to dla polskiej zawodniczki 5 pojedynek (3 w grze pojedynczej i 2 w grze podwójnej) i na pewno zmęczenie dało o sobie znać. W pierwszym secie nieoczekiwanie wygrała seta Ania 21:17, w drugim i trzecim secie to już warunki gry prowadziła węgierka pokonując Anię 21:11 oraz 21:10. Tym samym Ania uplasowała się na miejscach od 5 do 8 w tym turnieju w grze pojedynczej.

Natomiast nasza eksportowa para w grze podwójnej Laura Bujak i Ania Duda, jako rozstawione z nr 3 w tym turnieju miały pierwszą rundę wolną. W drugiej rundzie pokonały reprezentantki z Czech 24:14 i 21:11 awansując do ćwierćfinału. W walce o półfinał (strefa medalowa) spotkały się z kolejnymi zawodniczkami z Czech Barbarą Otahalovą i Radką Silhavą i pokonały swoje rywalki w dwóch setach 21:17 i 21:18.

Półfinał to już rywalki w turnieju z nr 1, para rosyjsko – niemiecka Anastasiia Pustnskaia i Christina Weigert. Pojedynek o finał trwał 55 minut. Na pewno nasze dziewczęta nie występowały w tym pojedynku jako faworytki, ale potrafiły powalczyć i niespodziewanie pierwszy set bytowianki wygrały 21:14. W drugim secie to rywalki były może bardziej skoncentrowane, a nasze lekko rozluźnione i dlatego set wypadł na korzyść pary rosyjsko – niemieckiej 16:21. Trzeci set decydujący o awansie do finału to walka o każdą lotkę i bardzo długie wymiany, które sprawiły zmęczenie zarówno u jednej jak i u drugiej pary. Pojedynek mogły wygrać zarówno bytowianki jak i rywalki, ale niestety o tylko dwie lotki lepsze były Anastasiia Pustnskaia i Christina Weigert. I to one zagrały w finale, w którym jednak przegrały z parą z Czech i ostatecznie zdobyły srebrny medal.

Uważam, że ten turniej to kolejne bardzo dobre doświadczenie dla naszych zawodniczek, które z turnieju na turniej coraz lepiej grają i rozumieją się. Do Mistrzostw Europy mamy jeszcze prawie dwa miesiące i na pewno wszystkie nieprawidłowości w grze dziewczęta postarają się wyeliminować. Zostały nam jeszcze do Mistrzostw Europy dwa turnieje międzynarodowe na Słowacji i na Litwie. – podkreśla Jerzy Saldat