Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

9. Maraton Beskidy i Mistrzostwa Polski w Górskim Maratonie NW

7 listopada 2016
W Radziechowach na Żywiecczyźnie 5 listopada 2016 r. odbył się IX Maraton Beskidy i II Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim Nordic Walking. W konkurencji Bieg i Nordic Walking udział wzięli zawodnicy Klubu Biegacza „Goch” Bytów.
Maraton Beskidy to spore wyzwanie dla biegaczy i chodziarzy ze względu na ogromne przewyższenia z jakimi trzeba było się zmierzyć. Jako pierwszy w trasę ruszyli kijkarze. Sygnał wystrzału padł punktualnie o godzinie 8:00. O godzinie 10:00 w ślad za zawodnikami z kijkami ruszył bieg maratoński.

Trasa wiodła przez asfaltowe drogi miejscowości Radziechowy, utwardzone dróżki leśne, kamienne szlaki i Skrzyczne- najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego wznoszący się na wysokość 1257 m n.p.m, a następnie przez Golgotę Beskidów do mety.

Golgota Beskidów to droga krzyżowa wiodąca na szczyt góry Matyski, ostatniego wzniesienia Maratonu Beskidy, z którym zmęczeni zawodnicy muszą się zmierzyć zaledwie trzy kilometry przed metą. Prawie nikt już nie pamięta, kto przed laty powiedział o tej drodze: „widziałem płaczącego Jezusa i płakałem razem z Nim”, ale zdanie to cytują wszyscy. Podobno jest w nim wiele prawdy.

Ostatecznie na mecie pierwszy zameldował się Miłosz Szcześniewski, który wynikiem 3:00:36 ustanowił nowy rekord trasy. Drugi był Robert Faron (3:06:44) a trzeci Juzonis Egidijus z Litwy. Wśród pań zwyciężyła Sylwia Bondara (4:01:38) przed Katarzyną Piechulak (4:13:29) i Katarzyną Knapik (4:18:07)

Dobry występ zanotowli także zawodnicy Klubu Biegacza „Goch” Bytów:
  • 20 miejsce open w biegu Sławomir Wierzejski – czas 3:47:01
  • 137 miejsce open w biegu  Urszula Zaborowska – czas 5:02:50 i była pierwsza w kategorii K50.
  • 146 miejsce open w biegu Adriana Wójtowicz – czas 5:08:23 i siódme miejsce w kategorii K30
Bieg ukończyło 218 zawodników.

II MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONIE GÓRSKIM NORDIC WALKING - szalone 42km  
Po raz drugi rozegrano w Radziechowach Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim Nordic Walking. Absolutnie bezkonkurencyjny okazał się Marcin Michalec, obecny rekordzista Polski w maratonie nordic walking. Przeszedł górski maraton w czasie 4:49:03, ustanawiając nowy rekord tej trasy i zwyciężając z przewagą wynoszącą ponad 18 minut!

Drugie miejsce zajął Andrzej Dziediewicz (Białoruś) z czasem 5:07:35, trzecie Piotr Kordowski – 5:09:12. Wśród pań triumfowała Słowaczka Zuzana Šucová, która dotarła do mety z czasem 5:43:23. Podium kobiet uzupełniły Barbara Olschimke-Marmurowicz i Marzena Spychała.

W Mistrzostwach wystartował  jedyny reprezentant naszego klubu Stanisław Majkowski, który z czasem 6:24:42 zajął open 44 miejsce i 5 miejsce w kategorii wiekowej.

Pokonałem góry, pokonałem halny i błoto, a przede wszystkim pokonałam własne słabości. Trzeba to przeżyć, trzeba tego doświadczyć, co niesie ze sobą pokonanie królewskiego dystansu w górach. Jestem przeszczęśliwy, że dałem radę i tego szczęścia i satysfakcji życzę innym. WARTO BYŁO  :) Piąte miejsce w kategorii wiekowej uważam za wielki sukces - mówił S. Majkowski.

W towarzyszącym rajdzie nordic walking na dystansie 17 km zwyciężyli Krzysztof Duda (2:09:17) i Bogusława Kupibida (2:23:41). W tej konkurencji wystartowało dwóch zawodników naszego Klubu Roman Czech, który ukończył Rajd na 6 miejscu z czasem 2:23:42. Niestety Rajdu nie ukończył Eugeniusz Zaborowski, który wcześniej zmagał się z grypa żołądkową. Na 26 miejscu przekroczył linię mety Komendant Powiatowy Policji w Bytowie Andrzej Borzyszkowski w czasie 3:03:58

Liczba odwiedzin: 511
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij