Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

55 Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity 2019 w badmintonie

5 lutego 2019
Miejscem tegorocznej rywalizacji badmintonowej elity była Pierwsza Stolica Polski – Gniezno, gdzie od 31 stycznia do 3 lutego odbyły się 55 Indywidualne Mistrzostwa Polski elity (seniorów) w badmintonie na nowej hali widowiskowo – sportowej im. Mieczysława Łopatki.
Do rywalizacji przystąpiło147 najlepszych zawodników w Polsce. Rozegrane zostały kategorie singlowe oraz deblowe mężczyzn i kobiet oraz gra mieszana.

Po raz pierwszy w takiej prestiżowej imprezie przystąpiła dwójka zawodniczek z UKS „Dwójka” Bytów – Anna Duda i Laura Bujak juniorki oraz Aneta Niklas młodzieżowiec, dla której były to już czwarte Mistrzostwa Polski Seniorów. Trzy lata temu w Białymstoku wywalczyła ćwierćfinał w grze podwójnej, dwa lata temu również ćwierćfinał w Białymstoku, natomiast rok temu w Lubinie odpadła w swoich grach już po pierwszych rundach.

Swoje umiejętności i dyspozycję na dzień dzisiejszy dziewczyny chciały pokazać m.in. trenerom Kadry Narodowej, którzy przyjechali na ten turniej obserwować najlepszych zawodników w Polsce. Od niecałych dwóch tygodni Polski Związek Badmintona powołał całkowicie nowy sztab szkoleniowy, który ma zająć się szkoleniem najlepszych i obiecujących zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Zawodnikami w kategorii juniorów ma opiekować się pięciokrotny uczestnik Olimpiady Przemysław Wacha, natomiast głównym trenerem reprezentacji Polski został koreański szkoleniowiec Kim Young Man.

Zapewne nasze dziewczyny z Bytowa chciały pokazać się nowym szkoleniowcom kadr narodowym jak z najlepszej strony, co zapewne też wpłynęło na tremę zawodniczek, jak również nie miały dobrego losowania w turnieju. Ale niestety w takim turnieju nie ma, co myśleć, że ktoś odda mecz bez walki należy zmobilizować się i grać na 100 % swoich możliwości – mówi trener klubowy naszych dziewczyn z Bytowa Jerzy Saldat.

W grze singlowej wystąpiły dwie zawodniczki z UKS „Dwójka”- Aneta Niklas i Anna Duda. Ania miała w pierwszej rundzie do pokonania zawodniczkę reprezentującą ABRM Lublin Idę Wiśniewski, z którą wygrała 21:11 i 21:18. Natomiast w drugiej rundzie musiała pokonać rozstawioną z numerem 5/8 zawodniczkę z UKS Plesbad Pszczyna. Pierwszy set rozpoczął się po myśli, bytowskiej zawodniczki, gdzie prowadziła już 18:14, niestety popełniła dużo błędów i ostatecznie przegrała set 21:23. W drugim secie Ania Duda od samego początku narzuciła swój styl gry, z którym nie mogła poradzić sobie przeciwniczka z Pszczyny, przegrywając set 21:10. W trzeciej rozgrywce znów gra była bardzo wyrównana z obu stron, ale więcej zimnej krwi w końcówce decydującego seta zachowała przeciwniczka pokonując bytowiankę 21:18.

Szkoda zmarnowanej takiej szansy, gdyż przeciwniczka była w zasięgu naszej zawodniczki a zwłaszcza szkoda pierwszego seta, gdzie Ania miała do zwycięstw w secie tylko trzy lotki, aby go wygrać i awansować do najlepszej ósemki Mistrzostw Polski Elity – mówi obecny na tych mistrzostwach Jerzy Saldat.

Dużo mniej szczęścia w losowaniu miała 21 – letnia zawodniczka (młodzieżowiec) Aneta Niklas, która w pierwszej rundzie trafiła na Kamilę Augustyn (SKB Suwałki) utytułowaną trzykrotną uczestniczkę Olimpiady, zawodniczkę pochodząca ze Słupska, a obecnie reprezentującą klub z Suwałk. Niestety po dwusetowej walce zawodniczka z Bytowa przegrała w setach 12:21 i 11:21.
Patrząc na grę naszej zawodniczki to momentami była to bardzo dobra i wyrównana gra, która sprawiała wiele trudności bardziej utytułowanej zawodniczce. Niestety większe doświadczenie zdecydowało, że to Kamila Augustyn wygrała ten pojedynek jak również zdobyła tytuł Mistrza Polski seniorów na 2019 rok – mówi Jerzy Saldat.

W grach deblowych dziewcząt wystąpiły Anna Duda z Laurą Bujak i Aneta Niklas z Dominiką Guzik – Płuchowską (AZSAGH Kraków). W pierwszej rundzie młodsze zawodniczki Ania z Laurą otrzymały wolny los, zaś Aneta ze swoja partnerka pokonały rywalki z AZSUM Łódź Aleksandrę Helską i Aleksandrę Kołodziej w dwóch setach 21:19 i 21:15. W drugiej rundzie, gdzie stawką był awans do ćwierćfinału i najlepszej „ósemki” w turnieju Ania Duda z Laurą Bujak spotkały się z bardziej doświadczoną para Kornelią Marczak (UKS Plesbad Pszczyna) i Magdaleną Świerczyńską (UKS Baranowo). Pierwszy set minimalnie przeważały rywalki, doprowadzając do swojego zwycięstwa w secie 21:16. Natomiast w drugim secie bytowianki walczyły do stanu 17:13, jednak tu znów powtórzyła się sytuacja ze singla Ani, gdzie było bardzo dużo seryjnych błędów i zawodniczki z Bytowa minimalnie przegrały tego seta 19:21. Szkoda tego drugiego przegranego seta, gdyż była szansa na zagranie trzeciego i niewiadomo, co by się tam wydarzyło, uważam, że należał się naszym zawodniczkom ten trzeci set. Natomiast przeciwniczki wywalczył w tych mistrzostwach brązowy medal – ocenia trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat.

Natomiast Aneta Niklas ze swoją partnerka z Krakowa musiały stoczyć trzysetowy pojedynek z zawodniczkami z UKS Huba Białystok Karolina Janowską i Edytą Rogalską. W pierwszym secie wszystko było po myśli pary bytowsko-krakowskiej i wygrana 21:19. W drugim secie to przeciwniczki minimalnie pokonały Anetą i Dominikę 17:21. O awansie do najlepszej „ósemki” mistrzostw zadecydował trzeci set, gdzie sporo błędów popełniały mniej zgrane ze sobą Aneta i Dominika, ostatecznie przegrywając pojedynek.
Szkoda, gdyż był cień szansy na awans do dalszej rundy – mówi Jerzy Saldat.

Swoich sił w grze mieszanej spróbowała Laura Bujak z partnerem reprezentującym UKS Start Widełka Konradem Płochem. W pierwszej rundzie otrzymali wolny los, zaś w drugiej rundzie spotkali się z parą Marcin Wnuk (MKS Orlicz Suchedniów) i Katarzyną Kutachą (UKS Start Widełka). Niestety starsza i bardziej doświadczona para pokonała zawodniczkę Laurę i jej boiskowego partnera Marcina w dwóch setach 21:17 i 21:11.

Te Mistrzostwa Polski seniorów pokazały naszym zawodniczkom i trenerom, ile jeszcze czeka ich pracy, aby grać na dobrym poziomie w kategorii seniorów oraz ile trzeba zbierać doświadczenia w turniejach seniorskich, jak i juniorskich.– komentuje Jerzy Saldat.

Następne turnieje, które są zaplanowane dla Ani, Laury i Anety to w marcu Polish Open w Częstochowie, następnie w marcu Ania z Laurą wyjeżdżają do Berlina na Yonex German Junior, zaś Aneta będzie w tym samym czasie grać w turnieju seniorskim w Portugalii. Na kwiecień są zaplanowane wyjazdy do Łotwy i na Litwę oraz najbliższy turniej zagraniczny to w lutym na Słowacji.