Wiadomości sportowe

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Historyczny sukces Anny Dudy

20 czerwca 2023
Po zdobyciu brązowego medalu w zakończonych młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Białymstoku na początku czerwca br. zawodniczki Dwójki Bytów miały pewien niedosyt.
Niespełna 22-letnia brązowa medalistka Ania Duda, zdobywając brązowy medal powiedziała, iż nie wyszedł jej wówczas mecz w grze pojedynczej, gdyż nieco spóźniła się na pojedynek i źle weszła w mecz, co skrzętnie wykorzystała dobrze przygotowana przeciwniczka. Powiedziała jednak, że co nie wyszło w singlu, musi już wyjść w deblu, z Idą Wiśniewską, zdobywając wówczas brązowy medal w grze podwójnej.

Każdy zawodnik badmintona, w tym również juniorzy i młodzieżowcy, corocznie mają za cel udział w najbardziej prestiżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski w kat. Elita. W tym roku po raz pierwszy mistrzostwa zorganizowano w Ośrodku Kadry Narodowej badmintona LAVO w Józefosławiu w dniach 16-19.06.2023 r. Mistrzostwa w tym roku przyciągnęły rekordową ilość 138 zawodników z całego kraju. Powodem tak licznej obecności, najlepszych z najlepszych, była między innymi rekordowa pula nagród oraz nagroda specjalna, samochód marki Toyota. W tym gronie, nie mogło zabraknąć dwóch naszych reprezentantek tj. Laury Bujak i Ani Dudy.

Wielu zawodników, aby dostać się do turnieju głównego musiało rozegrać wcześniej eliminacje. Ania dostała się bezpośrednio do turnieju głównego w grze pojedynczej i podwójnej, tym razem z Oliwią Sochą z Chojnika Jelenia Góra. Laura Bujak natomiast rozpoczęła Mistrzostwa Polski od eliminacji w grze mieszanej z Konradem Płochem z Hubala Białystok. Nasza zawodniczka po dwóch wygranych pojedynkach wygrała rywalizacje w eliminacjach gry mieszanej. W decydującym pojedynku o wejście do turnieju Laura z Konradem, stoczyli bardzo ciężki, ale zwycięski, trzysetowy pojedynek z dobrze znaną im pomorską parą Marcelina Franczuk i Adam Bibik z Gdańska w setach 17-21,25-22,23-21. Następnego dnia, w pierwszej rundzie Mistrzostw Polski para Bujak/Płoch wygrali kolejny trzysetowy pojedynek w pierwszej rundzie z parą warszawsko-suchedniowską, Marta Styczyńska/Piotr Tomaszewski w setach  20-22, 21-18, 21-12, by w 1/8 turnieju uznać wyższość późniejszych medalistów Mistrzostw Polski, pary Dominika Kwaśnik/Szymon Ślepecki w setach do 11 i 18.

Najbardziej utytułowana zawodniczka z Bytowa, Ania Duda zagrała w Mistrzostwach w grze podwójnej z Oliwią Sochą i w grze pojedynczej. W pierwszym pojedynku singlowym na Mistrzostwach Ania pokonała, po dość zaciętym pojedynku, szczególnie w pierwszym secie, z młodziutką, ale utalentowaną zawodniczką z Bierunia, Kingę Stokfisz w setach do 19 i 15. Ania na tych Mistrzostwach postawiła wszystko na grę podwójną i nie specjalnie przygotowywała się fizycznie do gry singlowej. Trenowała natomiast intensywnie, ze swoją coroczną partnerką deblową, Oliwią Sochą, głównie gry podwójne.

W pierwszej rundzie Ania zagrała z doskonale znaną jej parą z Bierunia, Magdalena Kulska/Zuzanna Parysz. W Mistrzostwach Młodzieżowych Ania wraz z Idą pokonały te zawodniczki w trzech setach i wiedziała na co je stać. Tak też się stało. Zawodniczki z Bierunia, wzięły odwet za porażkę sprzed dwóch tygodni w Białymstoku i pokonały naszą bytowsko-jeleniogórską parę w pierwszej rundzie, w trzech wyrównanych setach 21-15,14-21,24-22. Był to wielki wstrząs dla naszej zawodniczki, gdyż kilka ostatnich miesięcy przygotowań zakończył się minimalną porażką, już w pierwszej rundzie Mistrzostw Polski. Ani pozostał już tylko singiel, a Oliwia pożegnała się z turniejem i zobowiązała się do wsparcia trenerskiego Ani, w pojedynkach singlowych.

W kolejnej rundzie gry pojedynczej Ania z pozytywną dla siebie złością, przystąpiła do kolejnego pojedynku z Mają Janko, której ona osobiście, bardzo kibicuje. Ania pokonała tę perspektywiczną zawodniczkę młodego pokolenia w dwóch setach 21:15 i 6:2, gdyż w drugim secie, młodziutka zawodniczka doznała niegroźnej kontuzji.

W nastęnej rundzie, Ania miała zagrać z ubiegłoroczną Mistrzynią Polski, Zuzanną Jankowską z ABRM Warszawa, z którą to dotychczasowy bilans Ani w grze pojedynczej wynosił 4:3 dla Ani, aczkolwiek Zuzia to zawodniczka kadry narodowej i ostatnie zwycięstwo nad Zuzą, Ania odniosła w styczniu  2019 r., a ostatnie trzy mecze przegrała od 2020 r. Zarówno Zuzia, jak Ania, doskonale się znają, razem niegdyś nawet trenowały na obozach w Bytowie. Rok temu, na Mistrzostwach Polski w Białymstoku, Zuzia wygrała z Anią w ćwierćfinale w dwóch setach. W tym roku, na Mistrzostwach Polski, to Ania zagrała koncertowy wręcz mecz i wygrała go w trzech setach 18-21, 21-16, 21-8, a tym samym zapewniła sobie wejście do półfinału i pierwszy, historyczny, brązowy medal Mistrzostw Polski w elicie. Szok i niedowierzanie oraz ogromna radość zapanowała w bytowskim rodzinnym teamie na tych mistrzostwach.

Przed Anią, otworzyła się historyczna szansa na walkę w półfinale Mistrzostw Polski z utytułowaną zawodniczką z ABRM Warszawa, Joanną Rudną. Mieliśmy obawy, co do kolejnej rundy oraz zawodniczki, z którą to Ania, nigdy jeszcze nie wygrała i co tu dużo mówić, wątpiliśmy nieco w końcowy sukces, w tym meczu, zadowalając się brązem. Przed meczem, nie mając nic do stracenia, Ania powiedziała – po prostu gramy i just fun. Dotychczasowy bilans tych zawodniczek H2H był 3 do 0, na korzyść zawodniczki z Warszawy. To jak perfekcyjnie zagrała Ania w tym meczu, przejdzie do kanonu szkoleniowego polskiego badmintona, a przynajmniej pomorskiego, gdyż Ania, idealnie serwowała, grała precyzyjne skróty, dropy a czasem również smecze i widać było, że taktyką na ten mecz była „głowa”, a nie siła.

Szok nastąpił już w pierwszym secie, który to Ania wygrała zaskakująco gładko do 14. W drugim Ania musiała uznać wyższość starszej koleżanki i przegrała seta bez historii do 12. To co stało się w trzecim secie, było wręcz niewiarygodne. Ania po fantastycznej końcówce, po raz pierwszy w swoje karierze pokonała doświadczoną i trenującą na co dzień w kadrze narodowej zawodniczkę elity, ostatecznie w trzech setach  21-14, 12-21, 21-14. Nierealne marzenie stało się faktem. Ania w finale Mistrzostw Polski w grze pojedynczej! Nie dość, że pierwszy medal dla klubu, pierwszy dla bytowskich kibiców badmintona na Kaszubach, to jeszcze w takim stylu i w grze pojedynczej oraz dodatkowo wiadomo już było wtedy, że minimum srebrny.

W finale Mistrzostw Polski Ania zmierzyła się z utytułowaną juniorką, Joanną Podedworną z Bierunia, z którą nigdy dotychczas nie zagrała jeszcze w swojej karierze. Mecz podobnie, jak wszystkie finały transmitowano na żywo w stacji TVP Sport, w poniedziałkowe południe. Mecz finałowy Ani, również miał wyjątkowo dramatyczny przebieg. Pierwszy set, Ania przegrała po bardzo wyrównanej grze do 15. W drugim secie Ania przegrywała 20:17, aby wygrać(!) seta, po obronie trzech lotek meczowych i zdobyciu kolejnych dwóch punktów 22:20. W trzecim secie natomiast do stanu 15:13 Ania utrzymywała kontakt punktowy z przeciwniczką. Od 16 punktu Ania utraciła kontakt punktowy z rywalką, gdyż zabrakło już nieco sił na końcówkę seta i przegrała go ostatecznie, po kilku własnych błędach, 21 do 16.

Pojedynek ten niewątpliwie był ozdobą meczu finałowego Mistrzostw Polski, podobnie jak singiel mężczyzn, który zwyciężył młodzieżowiec Dominik Kwita. Komentujący redaktor w TVP Sport stwierdził, iż Ania Duda to taki „czarny koń” tych Mistrzostw, a jej pojedynek finałowy był ozdobą finałów.

Pierwszy historyczny medal i tytuł vice Mistrzyni Polski stał się faktem. Nasza utalentowana zawodniczka, obecnie bez sztabu szkoleniowego i sponsora sprzętowego, bez wsparcia medycznego i dietetycznego, trenująca na co dzień samodzielnie na Ursynowie lub okazjonalnie na zgrupowaniach kadry Polski młodzieżowej, zdobywa srebrny medal Mistrzostw Polski!  Mamy nadzieję, iż ten sukces zwiększy i tak już duże zainteresowanie tym sportem, w naszym mieście, w którym to liczni amatorzy badmintona oraz zawodnicy zrzeszeni w klubie, mają do dyspozycji jedynie 4 korty do gry, w jednej szkole, co zniechęca przyszłych adeptów, długim oczekiwaniem na trening. Czy Bytów już za kilka lat dołączy do innych uznanych stolic badmintona takich jak Głubczyce, Suwałki, Nowa Dęba, Pszczyna, Kobierzyce, Szklarska Poręba czy Słupsk ?

Ania Duda jest coroczną stypendystką burmistrza Miasta w Bytowie i Starosty Powiatowego w Bytowie, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie. Ania występowała także w sezonie 2022/2023 w II lidze francuskiej w MSBSM Metz oraz w Lotto Ekstralidze badmintona w AZS UMed Łódź.

Wyniki Mistrzostw Polski w Józefosławiu 16-19.06.2023 r.
Laura Bujak, gra mieszana z Konrad Płoch z Hubala Białystok
Miejsce 9-16

Ania Duda, gra podwójna z Oliwia Socha z Chojnika Jelenia Góra
M-sce -16-32

Gra pojedyncza
M-sce 2 - V-ce Mistrzyni Polski
Finałowe pojedynki do obejrzenia nadal w archiwum TVP Sport z dn. 19.06. Zachęcamy do obejrzenia.