Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


50. Jaromir Szroeder


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Jaromir Szroeder, kustosz w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie z 15 letnim stażem muzealniczym. Kierownik Działu Etnograficznego, absolwent pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku, podyplomowych studiów muzealniczych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecnie doktorant w dziedzinie literaturoznawstwa w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Poza pracą zawodową, wyróżniony muzyk, działacz społeczny, propagator idei społeczeństwa obywatelskiego, instruktor teatralny, animator kultury.

Jaromir Szroeder pełnił wiele odpowiedzialnych i zaszczytnych funkcji. Był prezesem spółki samorządów „Promocja Powiatu Bytowskiego”. Był członkiem Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jest członkiem kapituły Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest Prezesem Stowarzyszenia KIETA – czyli Kaszubskiego Instytutu Edukacji Teatralno-Artystycznej.
Jego dokonania, to liczne przedsięwzięcia dotykające tematyki kultury i sztuki, które układają się w długą listę. Zorganizował 8 edycji działań warsztatowych i prezentacji pod nazwą „Pobocza Folku”; 2 edycje Międzynarodowych Wieczorów Świętojańskich „Kupalia”; 3 edycje Letniej Akademii Artystycznej; 7 edycji festiwalu BytOFFsky Festival. Ogromne wartości artystyczne, w kwestii zachowania tego co przemija, niewątpliwie zawiera organizowany projekt Cassubia Cantat, którego efektem jest każdorazowo festiwal i wydanie płyty z „nową muzyką ludową”, odbyło się już 13 edycji tego projektu. Ponadto realizował autorski program badawczo – artystyczny Cassubia Incognita, polegający na wprowadzeniu do kulturowego obiegu zapomnianych pieśni kaszubskich. Jest autorem scenariusza pierwszego kaszubskiego słuchowiska science-fiction, pod tytułem Kaszëbògònia. Jaromir Szroeder przez wiele lat prowadził zespół teatralny „Zamkowa 2”, gdzie pracując z młodzieżą, wpływał na rozwijanie aktorskich pasji uczestniczących w przedsięwzięciu.

Jaromir Szroeder nie zamyka się tylko na sprawy polskie. W 2007 roku był uczestnikiem Multicultural Theatre Project w szkole im. Rudolfa Steinera w Dartington w Wielkiej Brytanii.

Zaangażowany w upowszechnianie wiedzy o powstałym w 1922 roku Związku Polaków w Niemczech, to z racji kierowania działalnością Muzeum Szkoły Polskiej i Zagrodą Styp-Rekowskich w Płotowie oraz powiązań rodzinnych z najwybitniejszymi działaczami Związku Polaków w Niemczech. 

Odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" i odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury”; uhonorowany główną Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna za ekspozycję stałą w Muzeum Zachodniokaszubskim, pod tytułem „Józef Chełmowski. Portret Artysty i Człowieka”, a także za wystawę czasową, pod tytułem „Od obrzędu do estrady. Diabelskie skrzypce w przestrzeni kulturowej Polski”.

Pan Jaromir jest laureatem „Skry Ormuzdowej” – nagrody miesięcznika społeczno-kulturalnego „Pomerania”. Otrzymał też inne znaczące nagrody, takie jak: Specjalna Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego; nagroda Niezależnej Fundacji Wspierania Kultury Polskiej „Polcul”; nagroda Ministra Kultury jako organizator „Zdarzeń Teatralnych”. Był także wielokrotnie wyróżniany i doceniany przez wiele innych instytucji kultury, m.in.: wyróżnienie i medal im. Zygmunta Glogera za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury; wyróżnienie w V edycji dorocznej nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za realizację projektu Cassubia Cantat; wyróżnienie Fundacji „Naji Gochë” za wieloletnie, skuteczne i wielce oddane zaangażowanie na rzecz utrwalania historii i kultury kaszubsko-pomorskiej; został laureatem Medalu Stolema, przyznawanego przez Klub Studencki „Pomorania” za organizację festiwalu Cassubia Cantat i mówienie o Kaszubach poprzez teatr.

Pan Jaromir jest zafascynowany kaszubszczyzną i oddany Kaszubom. Zaangażowany w sprawy regionalne. Owa koncentracja w ramach tematyki kaszubskiej nie powoduje, że odrzuca wartości innych nurtów kultury. Wręcz przeciwnie, prowadzi do integracji, tym samym wzbogacając naszą wiedzę o tym, co jest wartością ogólną, ponadregionalną. Kiedy mówimy w Bytowie o wielokulturowości, to Jaromir Szroeder jest jej wielkim orędownikiem. Niewątpliwie jest też ambasadorem kultury regionalnej, która wyraźnie, za jego przyczyną zostaje w dużej mierze zachowana dla potomnych, ale też jest szeroko propagowana i przedstawiana dla ogółu i dzisiaj.

Dorobek i działalność kulturalna Jaromira Szroedera przedstawia się imponująco. Jest to człowiek posiadający wrodzoną pasję do działania, którą od wielu lat nas wszystkich zaraża, przysparzając tym samym splendoru nie tylko instytucji kultury, w której pracuje, ale także przyczyniając się do rozwoju kultury polskiej, a nade wszystko tej naszej - bytowskiej.

Jaromir Szroeder odebrał odznakę 7 lipca 2023 r.
 
Jaromir 1 - powiększ
Jaromir 2 - powiększ
Jaromir 3 - powiększ
Jaromir 4 - powiększ

Liczba odwiedzin: 3952
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij