Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Winona


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Winona herb Stan Minnesota mieści się w środkowo-wschodnim obszarze Stanów Zjednoczonych.Jest to 12 stan co do wielkości i 21 najbardziej zaludniony- 5 milionów mieszkańców. Stan ten jest znany z tego, że nazywa się go „Ziemią 10 000 jezior”, co przyciąga rzesze turystów. Prawie 60% mieszkańców Minnesoty żyje w Minneapolis Minneapolis-Saint Paul znanych jako miasta bliźniacze. Miasto Winona należy do tego stanu.
 

Winona

Miasto ma 27,069 mieszkańców, jest miejscem urodzenia aktorki Winony Ryder (Winona Horowitz). Mieści się między malowniczymi stromymi brzegami rzeki Mississippi. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem Winony jest tzw. Wzgórze Sugar Loaf (tł.: kostka cukru ). W tym mieście mieści się firma Watkins produkująca kosmetyki i przyprawy i Fastenal wytwarzająca narzędzia.
 

Geografia

Obszar Winony to 61.0 km2 (23.6 mi2), 47.2 km2 (18.2 mi2) ziemi i 13.8 km2 (5.3 mi2) obszaru wodnego. Woda zajmuje 22.62% całego obszaru.
 

Dane Demograficzne:

W 2000 roku Winone zamieszkiwało 27,069 ludzi, 10,301 gospodarstw, 5,325 rodzin mieszkało w mieście. Gęstość zaludnienia: 573.3/km2 (1,485.0/mi2). Jeżeli chodzi o rasy: 94.47% biali, 1.13% Afro- Amerykanie, 0.23% Rdzenni Amerykanie, 2.65% Azjaci, 0.47% inne rasy. Populacja rozkłada się na: 18.0% poniżej 18 roku życia, 27.5% od 18 do 24, 22.2% od 25 do 44, 18.0% od 45 do 64, i 14.2% w wieku 65 i starsi. Średnia wieki 29 lat.
 

Historia:

Zanim biali ludzie założyli Winonę, była ona zamieszkiwana przez plemię Dakota (Sioux) rządzone przez dynastię Wapasha. Ich letnie domy były zrobione z kory wsparte ramą i słupami.Zimą mieszkali w teepee, każdy zrobiony był ze skór z 8 bizonów zszytych razem ścięgnami renifera, w środku było ognisko- utrzymywało ciepło wewnątrz, nawet w niskich temperaturach. Winona została założona w 1851, szybko sie rozwijała. Głównym przemysłem były tartaki i produkcja drewna. W tartakach pracowało wielu Polaków.

Bytów rozpoczął współpracę z miastem Winona /Minnesota/ - USA w 2002 roku. Początki kontaktów związane są z osobą ks. Paula Brezy z Winony, który kilka lat temu odwiedził Bytów, by szukać swoich korzeni. Wizyta zaowocowała wymianą pism między władzami naszych samorządów, które postanowiły nawiązać bliższą współpracę na różnych płaszczyznach: edukacji, kultury, biznesu, medycyny czy policji.

Mieszkańców obu miast, mimo dużej odległości, łączy wspólne kaszubskie pochodzenie. Dlatego w październiku 2003 roku do Bytowa przyjechała grupa 28 osób - mieszkańców Winony i okolic, którzy chcieli poznać kulturę swoich przodków oraz miejsca, z których pochodzili. W delegacji znaleźli się przedstawiciele władz miejskich Winony, biznesu, medycyny, młodzieży i środowiska kaszubskiego na czele z ks. Paulem Brezą.

Od dwóch lat działa w Winonie Stowarzyszenie Miasta Bliźniacze Bytów-Winona. Na jego zaproszenie w dniach 04 -13 listopada 2004 roku przebywał w Winonie z oficjalną wizytą Burmistrz Miasta Bytowa i Starosta Powiatu Bytowskiego. Dnia 8 listopada w miejscowym urzędzie została podpisana umowa dotycząca współpracy w języku w angielskim. Natomiast umowa w języku polskim ponownie zostanie podpisana podczas wizyty delegacji Winony w Bytowie, w przyszłym roku. Plany współpracy są bardzo szerokie i mają przede wszystkim opierać się na wzajemnych kontaktach mieszkańców. Planowana jest również współpraca szkół z Winony z bytowskimi placówkami oraz współpraca gospodarcza.

Podczas wizyty włodarze miasta i powiatu odwiedzili zakłady pracy, szkoły, uniwersytety oraz muzeum polskie, w którym jest bardzo dużo eksponatów związanych z Kaszubami i Bytowem. Wzięli też udział w spotkaniu w kościele św. Stanisława Kostki z okazji 11 listopada, gdzie wystąpił polski chór. Złożyli kwiaty na grobie Hieronima Derdowskiego, ojca literatury kaszubskiej. Jednak najważniejszym wydarzeniem było podpisanie umowy partnerskiej.

WINONA CITY HALL
207 Lafayette Street
Winona, MN 55987
Tel: (507) 457-8234
http://www.cityofwinona.com/

Pliki do pobrania:

Wybierz kryteria fitrowania:
20 października 2016
Dnia 4 kwietnia 2015 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bytowie mieliśmy zaszczyt gościć delegację ze Stanów Zjednoczonych, z zaprzyjaźnionego miasta Winona. Gościliśmy mi.n. Honorowego Obywatela Bytowa - księdza Paula Brezę, znamienitą postać, kaszubskiego i polonijnego działacza z Winony.Towarzyszyli mu przyjaciele: Lukus Therneau oraz fotograf Patrick O'Laughlin.


20 października 2016
Po raz trzeci obchodziliśmy w Bytowie Dzień Winony – miasta partnerskiego leżącego nad Missisipi w USA. Dzień przybliżający historię Winony odbył się 26 września w Gimnazjum Nr 1 w Bytowie.


20 października 2016
16 czerwca 2007 r. w Zamku, burmistrz Ryszard Sylka spotkał się z grupą młodych Winończyków. Ponad 40 osobowa grupa to członkowie chóru Winona Senior High School. Młodzież gościła u rodzin uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Rolniczych i Ogólnokształcących. Był to ich pierwszy wyjazd do Europy. Podczas 3 - dniowego pobytu w Bytowie chórzyści dali koncert w kościele św. Filipa Neri. W repertuarze mają różne standardy. Śpiewają muzykę amerykańskich kompozytorów.


19 października 2016
Podczas tegorocznych Dni Bytowa mieliśmy zaszczyt gościć mieszkańców partnerskiego miasta Winona z USA. Wśród licznej, bo 42 osobowej grupy byli burmistrz Winony pan Jerry Miller oraz prezes Stowarzyszenia Miast Siostrzanych Bytów Winona pani Mery Edel Bayer. Kilkudniowy pobyt owocował w szereg wycieczek po Ziemi Kaszubskiej. Odwiedzili m.in. miejscowości Wiele, gdzie zwiedzili Muzeum Ziemi Zaborskiej im. Leonarda Brzezińskiego, kościół i kalwarie a także Wdzydze Kiszewskie, tam ogromne wrażenie zrobiło na nich Muzeum Etnograficzne im. Gulgowskich.


19 października 2016
W piątek 21 października 2005 r. mieliśmy zaszczyt gościć w Bytowie księdza Paula Brezę, który przyjechał do nas z USA z zaprzyjaźnionego miasta Winona. Podpisanie umowy partnerskiej z tym miastem zawdzięczamy właśnie Księdzu Brezie, który zainicjował i wdrożył w życie pomysł o współpracy Winony i Bytowa, miast tak odległych, a zarazem bardzo sobie bliskich, ponieważ korzenie rodzinne wielu Winończyków pochodzą właśnie z Bytowa.


19 października 2016
26 września br. w sali portretowej bytowskiego Zamku, w obecności gości zza oceanu oraz lokalnych władz, zastępca burmistrza Winony George Borzyszkowski i burmistrz Bytowa Stanisław Marmołowski uroczyście podpisali polską wersję umowy partnerskiej pomiędzy zaprzyjaźnionym miastem Winona w stanie Minnesota w USA i Bytowem.

19 października 2016
W dniach 20 - 27 stycznia 2005 r. władze Bytowa gościły wiceburmistrza miasta Winona z USA pana Tima Brezę. W listopadzie ubiegłego roku władze Bytowa podpisały w władzami miasta Winona umowę o współpracy, a w czasie tegorocznych Dni Bytowa zostanie podpisana polska wersja umowy.

19 października 2016
Winona 30-tysięczne miasto w stanie Minnesota jest już partnerskim miastem Bytowa. 8 listopada od teraz będzie w Winonie dniem bytowskim. Podpisanie umowy partnerskiej to ważne wydarzenie dla obu stron, które połączyło dwa bliźniacze miasta. W Winonie większość mieszkańców przyznaje się do kaszubskich korzeni. Ich przodkowie emigrowali głównie z Bytowa, Ugoszczy i Studzienic za wielką wodę pod koniec XIX wieku. Wielu szuka w Polsce swoich rodzin. Nawiązują kontakty, korespondują.

Poprzednia strona 1 | 2 |
Liczba odwiedzin: 4755
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij