Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Senio-RITA


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Projekt pn. „Senio-RITA-Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego
na lata 2014-2020.

Wartość projektu: 9 298 821,48 zł  Kwota dofinansowania z funduszy UE: 8 833 880,41 zł
Cel projektu:
dostęp do wysokiej jakości dopasowanych i zindywidualizowanych usług społecznych dla seniorów, osób niepełnosprawnych i opiekunów faktycznych w okresie od 01 grudnia 2020 r. do 30 sierpnio 2023 r.  Działania społeczne realizowane w projekcie to wielobarwny wachlarz usług opiekuńczych, który ma odpowiadać na indywidualne potrzeby osób zależnych i nieść zmianę połączoną z przyjaźnią i życzliwością. Najważniejszym celem tych działań jest CZŁOWIEK zagrożony wykluczeniem oraz jego usprawnianie, profilaktyka i animacja.

Zadania projektu: 1. Utworzenie Lokalnego Systemu Usług Społecznych Senio-RITA

  • Powstały Punkty Usług Społecznych przy MOPS i PCPR gdzie są pracownicy, z którymi można się kontaktować w sprawach projektu. Specjalista Usług Socjalnych w MOPS będzie przeprowadzał rekrutację uczestników projektu oraz będzie organizował i koordynował wdrażanie usług.
  • Przy każdym gminnym Punkcie Usług Społecznych działać będzie Koło Wolontariatu Senioralnego
  •  Wdrażamy bezpłatny system teleopieki domowej dla osób, które tego najbardziej potrzebują. 
  • Wprowadzamy świadczenie usług opiekuńczych i asystenckich, którzy będą z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi m.in. spędzać czas podczas spacerów, pomagać w zakupach czy zachęcać do wspólnego korzystania z oferowanych zajęć. W świadczenie tych usług zaangażujemy sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia, które nie są spokrewnione z osobą starszą czy zależną.

2. Być zdrowym Zadanie będzie ukierunkowane na zwiększenie sprawności ruchowej i działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji.

  • Rehabilitacja domowa
    Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pakietów rehabilitacji domowej (10 spotkań indywidualnych). Rehabilitant będzie odwiedzał osobę zależną w domu i po przygotowaniu wstępnej oceny potrzeb fizjoterapeutycznych przygotuje program ćwiczeń z zakresu fizjoterapii z elementami kinezyterapii oraz masażu profilaktycznego. 
  • SenioRITA ruch
    Zorganizujemy zajęcia profilaktyczno- ruchowe, które odbywać się będą w systemie 2 godziny aktywności co dwa tygodnie (dwa spotkania w miesiącu). Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowany instruktor, trener lub fizjoterapeuta. Zajęcia będą miały charakter zajęć ruchowych typu: pilates, zumba, joga, fitness, nauka tańca.
  •  SenioRITA pogadanka
    Odbędą się również pogadanki zdrowotne np. z geriatrą, pielęgniarką środowiskową, lekarzami specjalistami, ratownikami medycznymi, zielarzami, bioterapeutami, dietetykami oraz specjalistami i terapeutami ds. zdrowia. Zapewniamy uczestnikom poczęstunek oraz transport. 
  •  Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego
    Powstanie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego aby doposażyć środowiska domowe i usprawnić funkcjonowanie osób przy obniżonej sprawności i motoryce wynikającej z wieku i niepełnosprawności. Będzie to również okazja do wypróbowania sprzętu przed ich zakupem do własnego gospodarstwa domowego. Zostanie opracowany regulamin korzystania z wypożyczalni oraz wzór umowy nieodpłatnego użyczenia sprzętów.

3. Być mądrym

  • Mobilne poradnictwo psychologiczne
    Powiatowe Centrum Usług Społecznych działające przy PCPR w Bytowie prowadzić będzie punkt informacji i poradnictwa dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Udzielane będą m.in. porady psychologiczne w systemie kontaktu osobistego i poradnictwa telefonicznego. Po zdiagnozowaniu potrzeb poszczególnych uczestników projektu (szczególnie osób mających trudności z poruszaniem) realizowana będzie mobilne poradnictwo psychologiczne . 
  •  Organizacja szkoleń i warsztatów z zakresu kompetencji kluczowych dla seniorów i osób niepełnosprawnych
    Odbędą się warsztaty z zakresu animacji i profilaktyki osób zależnych poprzez podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie obszarów psychospołecznych, radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami codzienności. Osoby zależne usprawniać będą asertywność, komunikację, rehabilitację poznawczą (pamięć i koncentrację). Uczyć się będą radzenia z trudnościami dnia codziennego oraz przeciwstawiać się wszelkim sposobom wykluczenia związanego z wiekiem i niepełnosprawnością. 
  • Organizacja szkoleń z zakresu pielęgnacji/komunikacji i eliminacji stresu dla opiekunów faktycznych
    Wprowadzając te działania będziemy wspierać opiekunów faktycznych w opiece nad osobami zależnymi, asystentów osób z niepełnosprawnościami oraz osoby świadczące sąsiedzkie usługi opiekuńcze poprzez kształcenie, zajęcia praktyczne oraz wymianę doświadczeń i poprawy umiejętności w zakresie opieki nad osobami zależnymi. Prowadzone będzie poradnictwo oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia niezbędnych dla sprawowania wysokiej jakości opieki.

4. Być aktywnym

  • SeniorRITA Piknik
    Zorganizujemy piknik, podczas którego promować będziemy zdrowy styl życia, profilaktykę zdrowotną, aktywność ruchowa i świetną zabawę.
  • Organizacja warsztatów dla wolontariuszy i lokalnych liderów zmiany
    Bardzo ważnym elementem realizacji projektu jest wzmocnienie wolontariatu i liderów zmiany. Animacja środowiskowa jest bardzo ważnym elementem realizacji projektu. Dlatego zostaną oni wyposażeni w kompetencje i umiejętności z zakresu planowania projektów oraz animowania lokalnej społeczności.
    Powstaną Rady Seniorów we wszystkich gminach projektu. Działać będą Koła Wolontariatu Senioralnego 
  • SenioRITA Integracja
    Zaplanowaliśmy również w ramach rehabilitacji społecznej wyjazdy uczestników projektu do placówek kulturalnych tj. kino, teatr, opera, filharmonia, muzeum.
  • SenioRITA animacja
    SenioRITA animacja to zajęcia twórcze i kreatywne, które mają usprawniać i integrować seniorów, osoby niepełnosprawne, ich opiekunów oraz wolontariuszy. Spotkania z animatorkami i lokalnymi twórcami odbywać się będą w wybranych świetlicach wiejskich i oferować będą nie tylko twórcze zajęcia kreatywne ale też towarzystwo osób w podobnym wieku. Będą miejscem integracji osób posiadających podobne trudności i zainteresowania. Animacje mają być „receptą na samotność”. Oferowane będą cykliczne rozrywki (spotkania cykliczne 1 x w tygodniu) Typy prowadzonych animacji: np. śpiewania, szycie, gotowanie dietetyczne, majsterkowanie, zielarstwo, szydełkowanie, filcowanie, robienie nalewek, wspólne czytanie książek. Bardzo ważnym elementem tej animacji będzie podtrzymywanie relacji towarzyskich i budowanie relacji.
Wybierz kryteria fitrowania:
Parasole
7 lipca 2022
Czy słońce czy deszcz parasol zawsze dobry jest!


Uczestnicy spotkania w Modrzejewie
6 lipca 2022
We wtorek, 5.07.2022 r. w ramach projektu Senio-RITA w Izbie Regionalnej w Modrzejewie odbyło się spotkanie projektowe.


Zaproszenie na piknik. Treść w artykule
23 czerwca 2022
Zapraszamy wszystkich uczestników projektu Senio-RITA z gminy Bytów na SenioRITA Piknik Integracyjny.


2 czerwca 2022
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bytowie, w ramach realizacji projektu pn. „Senio-RITA-Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim”, kieruje zapytanie ofertowe na:


Wspólne zdjęcie
1 czerwca 2022
Nie tylko teatr, kino czy muzeum może być formą integracji uczestników projektu Senio-RITA.


Seniorzy przed wejściem do teatru
25 maja 2022
„A kiedyś to właśnie tak było”, „Pamiętam te czasy, miałam identyczny wózek dla swojej córki”, „Przypomniała mi się moja młodość...”, „Młodzi powinni to zobaczyć i chociaż trochę zrozumieć jak kiedyś żyliśmy” – takie zdania padały od uczestników, którzy wybrali się w ramach projektu Senio-RITA do słupskiego teatru.


Zapowiedź sztuki. Treść w artykule
9 maja 2022
Serdecznie zapraszamy aktywnych uczestników projektu Senio-RITA, na „podróż w przeszłość” wraz z Teatrem Nowym w Słupsku.


Bieg Gochów
9 maja 2022
Serdecznie zapraszamy uczestników projektu Senio-RITA na wspaniałe wydarzenie, które odbędzie się 28 maja 2022 r. na bytowskim zamku.


Serce, napisy w treści artykułu
28 kwietnia 2022
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników w projekcie Senio-RITA, z gminy Bytów, na kolejne spotkanie z cyklu Pogadanka zdrowotna.


Spotkanie policjanta z seniorami
28 kwietnia 2022
26 kwietnia 2022 r. na sali szkoleniowej w MOPS w Bytowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Pogadanek zdrowotnych, które organizowane zostało przez Fundację Zdrowie Nasze.


Liczba odwiedzin: 21766
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij