Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Senio-RITA


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Projekt pn. „Senio-RITA-Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego
na lata 2014-2020.

Wartość projektu: 9 298 821,48 zł  Kwota dofinansowania z funduszy UE: 8 833 880,41 zł
Cel projektu:
dostęp do wysokiej jakości dopasowanych i zindywidualizowanych usług społecznych dla seniorów, osób niepełnosprawnych i opiekunów faktycznych w okresie od 01 grudnia 2020 r. do 30 sierpnio 2023 r.  Działania społeczne realizowane w projekcie to wielobarwny wachlarz usług opiekuńczych, który ma odpowiadać na indywidualne potrzeby osób zależnych i nieść zmianę połączoną z przyjaźnią i życzliwością. Najważniejszym celem tych działań jest CZŁOWIEK zagrożony wykluczeniem oraz jego usprawnianie, profilaktyka i animacja.

Zadania projektu: 1. Utworzenie Lokalnego Systemu Usług Społecznych Senio-RITA

  • Powstały Punkty Usług Społecznych przy MOPS i PCPR gdzie są pracownicy, z którymi można się kontaktować w sprawach projektu. Specjalista Usług Socjalnych w MOPS będzie przeprowadzał rekrutację uczestników projektu oraz będzie organizował i koordynował wdrażanie usług.
  • Przy każdym gminnym Punkcie Usług Społecznych działać będzie Koło Wolontariatu Senioralnego
  •  Wdrażamy bezpłatny system teleopieki domowej dla osób, które tego najbardziej potrzebują. 
  • Wprowadzamy świadczenie usług opiekuńczych i asystenckich, którzy będą z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi m.in. spędzać czas podczas spacerów, pomagać w zakupach czy zachęcać do wspólnego korzystania z oferowanych zajęć. W świadczenie tych usług zaangażujemy sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia, które nie są spokrewnione z osobą starszą czy zależną.

2. Być zdrowym Zadanie będzie ukierunkowane na zwiększenie sprawności ruchowej i działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji.

  • Rehabilitacja domowa
    Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pakietów rehabilitacji domowej (10 spotkań indywidualnych). Rehabilitant będzie odwiedzał osobę zależną w domu i po przygotowaniu wstępnej oceny potrzeb fizjoterapeutycznych przygotuje program ćwiczeń z zakresu fizjoterapii z elementami kinezyterapii oraz masażu profilaktycznego. 
  • SenioRITA ruch
    Zorganizujemy zajęcia profilaktyczno- ruchowe, które odbywać się będą w systemie 2 godziny aktywności co dwa tygodnie (dwa spotkania w miesiącu). Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowany instruktor, trener lub fizjoterapeuta. Zajęcia będą miały charakter zajęć ruchowych typu: pilates, zumba, joga, fitness, nauka tańca.
  •  SenioRITA pogadanka
    Odbędą się również pogadanki zdrowotne np. z geriatrą, pielęgniarką środowiskową, lekarzami specjalistami, ratownikami medycznymi, zielarzami, bioterapeutami, dietetykami oraz specjalistami i terapeutami ds. zdrowia. Zapewniamy uczestnikom poczęstunek oraz transport. 
  •  Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego
    Powstanie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego aby doposażyć środowiska domowe i usprawnić funkcjonowanie osób przy obniżonej sprawności i motoryce wynikającej z wieku i niepełnosprawności. Będzie to również okazja do wypróbowania sprzętu przed ich zakupem do własnego gospodarstwa domowego. Zostanie opracowany regulamin korzystania z wypożyczalni oraz wzór umowy nieodpłatnego użyczenia sprzętów.

3. Być mądrym

  • Mobilne poradnictwo psychologiczne
    Powiatowe Centrum Usług Społecznych działające przy PCPR w Bytowie prowadzić będzie punkt informacji i poradnictwa dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Udzielane będą m.in. porady psychologiczne w systemie kontaktu osobistego i poradnictwa telefonicznego. Po zdiagnozowaniu potrzeb poszczególnych uczestników projektu (szczególnie osób mających trudności z poruszaniem) realizowana będzie mobilne poradnictwo psychologiczne . 
  •  Organizacja szkoleń i warsztatów z zakresu kompetencji kluczowych dla seniorów i osób niepełnosprawnych
    Odbędą się warsztaty z zakresu animacji i profilaktyki osób zależnych poprzez podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie obszarów psychospołecznych, radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami codzienności. Osoby zależne usprawniać będą asertywność, komunikację, rehabilitację poznawczą (pamięć i koncentrację). Uczyć się będą radzenia z trudnościami dnia codziennego oraz przeciwstawiać się wszelkim sposobom wykluczenia związanego z wiekiem i niepełnosprawnością. 
  • Organizacja szkoleń z zakresu pielęgnacji/komunikacji i eliminacji stresu dla opiekunów faktycznych
    Wprowadzając te działania będziemy wspierać opiekunów faktycznych w opiece nad osobami zależnymi, asystentów osób z niepełnosprawnościami oraz osoby świadczące sąsiedzkie usługi opiekuńcze poprzez kształcenie, zajęcia praktyczne oraz wymianę doświadczeń i poprawy umiejętności w zakresie opieki nad osobami zależnymi. Prowadzone będzie poradnictwo oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia niezbędnych dla sprawowania wysokiej jakości opieki.

4. Być aktywnym

  • SeniorRITA Piknik
    Zorganizujemy piknik, podczas którego promować będziemy zdrowy styl życia, profilaktykę zdrowotną, aktywność ruchowa i świetną zabawę.
  • Organizacja warsztatów dla wolontariuszy i lokalnych liderów zmiany
    Bardzo ważnym elementem realizacji projektu jest wzmocnienie wolontariatu i liderów zmiany. Animacja środowiskowa jest bardzo ważnym elementem realizacji projektu. Dlatego zostaną oni wyposażeni w kompetencje i umiejętności z zakresu planowania projektów oraz animowania lokalnej społeczności.
    Powstaną Rady Seniorów we wszystkich gminach projektu. Działać będą Koła Wolontariatu Senioralnego 
  • SenioRITA Integracja
    Zaplanowaliśmy również w ramach rehabilitacji społecznej wyjazdy uczestników projektu do placówek kulturalnych tj. kino, teatr, opera, filharmonia, muzeum.
  • SenioRITA animacja
    SenioRITA animacja to zajęcia twórcze i kreatywne, które mają usprawniać i integrować seniorów, osoby niepełnosprawne, ich opiekunów oraz wolontariuszy. Spotkania z animatorkami i lokalnymi twórcami odbywać się będą w wybranych świetlicach wiejskich i oferować będą nie tylko twórcze zajęcia kreatywne ale też towarzystwo osób w podobnym wieku. Będą miejscem integracji osób posiadających podobne trudności i zainteresowania. Animacje mają być „receptą na samotność”. Oferowane będą cykliczne rozrywki (spotkania cykliczne 1 x w tygodniu) Typy prowadzonych animacji: np. śpiewania, szycie, gotowanie dietetyczne, majsterkowanie, zielarstwo, szydełkowanie, filcowanie, robienie nalewek, wspólne czytanie książek. Bardzo ważnym elementem tej animacji będzie podtrzymywanie relacji towarzyskich i budowanie relacji.
Wybierz kryteria fitrowania:
Logo projektu Senio-RITA
7 października 2022
Poniżej do pobrania grafik zajęć animacyjnych oraz ruchowych w okresie październik-grudzień 2022 r.


Jesienne liście
7 października 2022
20 października 2022 r. o godzinie 10:00 zapraszamy uczestników projektu Senio-RITA z gminy Bytów na szkolenie dla seniorów, osób niepełnosprawnych oraz opiekunów, które odbędzie się na świetlicy wiejskiej w Grzmiącej.


uczestnicy ogniska koło wiaty
15 września 2022
W piątek, 9 września 2022 roku uczestnicy projektu Senio-RITA brali udział w ognisku integracyjnym – Pożegnanie Lata, które odbyło się na placu rekreacyjnym w Dąbiu.


stopy w tle
15 września 2022
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników w projekcie Senio-RITA z gminy Bytów na kolejne spotkanie z cyklu Pogadanka zdrowotna.


Grupa z pzrewodnikiem
29 lipca 2022
„Cudze chwalicie, a swego nie znacie” - tak niejednokrotnie podsumowano spotkanie integracyjne, które odbyło się 22 lipca 2022 r.


Ćwiczenia gimnastyczne na sali
21 lipca 2022
Ruch to zdrowie i ten tylko się dowie, kto przyjdzie na zajęcia ruchowe w Bytowie.


Uczestniczki spaceru Nordic Walking
21 lipca 2022
Bytowscy uczestnicy projektu Senio-RITA lubią każdą aktywność i różne formy animacji.


Plakat Bystorii
11 lipca 2022
Zapraszamy wszystkich uczestników projektu Senio-RITA z gminy Bytów na spotkanie integracyjne, które odbędzie się w piątek, 22.07.2022, o godz. 10:00.


Uczestnicy pod namiotem
7 lipca 2022
Przy gorących promieniach słońca i w gorącej atmosferze, bawili się uczestnicy projektu SenioRITA, podczas Pikniku Integracyjnego, który odbył się 1 lipca 2022 roku.


Szkolenie
7 lipca 2022
A tak faktycznie, to jak dobrze się komunikować, żeby być dobrze zrozumianym.


Liczba odwiedzin: 21699
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij