Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Promocja albumu: Bytów-czas transformacji. Okiem Kazimierza Rolbieckiego

17 grudnia 2021
We wtorek, 14 grudnia 2021 r. w restauracji Jaś Kowalski w Bytowie odbyła się promocja najnowszego albumu "Bytów-czas transformacji. Okiem Kazimierza Rolbieckiego".
Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Publikację podzielono na 10 rozdziałów. W pierwszym - „Ludzie i życie codzienne - troski i radości” - zobaczymy scenki z codzienności bytowiaków: mężczyznę, który wkłada kanapę na dach Malucha, pielęgniarki robiące zakupy w kiosku przy szpitalu, rezerwistów idących przez miasto w charakterystycznych chustach, działkowiczów pracujących w ogródkach, gdzie dziś stoją bloki. Kolejny rozdział to zmieniające się oblicze miasta. Fotografie pokazują obiekty, których już nie ma, takie jak gorzelnia, gazownia, plac targowy, te w trakcie budowy, jak osiedle przy ul. Sienkiewicza, jak i współczesne miejsca. Następna część dotyczy samorządu i życia publicznego, w którym widać np. zebrania z Solidarności w Polmorze, sesje Rady Miejskiej, protesty, odwiedziny ważnych polityków. Rozdział „Gospodarka - firmy prywatne, samorządowe” przedstawia przedsiębiorstwa, które już nie funkcjonują, jak Cegielnia w Niezabyszewie, tartak w Bytowie, a także dawne i współczesne ujęcia z firm takich jak Kołaszewski, Metal, Drutex. Rozdział „Kultura - działo się!” dotyczy wydarzeń kulturalnych od jarmarku folklorystycznego w 19.. r. przez wystawy, koncerty, Dni Bytowa, Watrę, Sommerfest po Festiwal BytOFFsky. W publikacji znalazło się też oczywiście miejsce na zabytki i miejsca pamięci, czyli m.in. zdjęcia zamku w remoncie, nieistniejącego już spichlerza, wykopaliska czy odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci społeczności żydowskiej na Ziemi Bytowskiej. Następny rozdział dotyczy edukacji - od przedszkola po Uniwersytet III Wieku. To m.in. szkolne uroczystości, wydarzenia sportowe, Noc Matematyki w bytowskim ogólniaku czy zakończenie roku szkolnego w ekonomie ostatni raz w starym budynku. Kolejną część poświęcono sportowi, turystyce i rekreacji, w którym znajdziemy m.in. fotografie zrobione nad Jeleniem jeszcze ze starymi pomostami, zdjęcia sportowców, rowerzystów, motocyklistów, drezyniarzy, spacerowiczów w drodze na Górę Siemierzycką. Religia w życiu mieszkańców to kolejna seria zdjęć, na których dostrzeżemy uroczystości kościelne, procesje, występy chórów. Ostatni rozdział przedstawia życie na wsi w gminie Bytów - orkę, wykopki, dożynki, zwierzęta na polu. Każde zdjęcie opatrzone jest podpisem.

Albumy w cenie 80 zł można zakupić w redakcji Kuriera Bytowskiego (ul. Zielona 5) lub w Informacji Turystycznej na rynku w Bytowie.

Liczba odwiedzin: 543
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij