Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Kultura

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Wieża dawnego kościoła św. Katarzyny w Bytowie

Kategoria: Kultura
Adres: 77-100 Bytów Plac św. Katarzyny
Oddział historii miasta Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego
Wieża dawnego katolickiego kościoła św. Katarzyny w Bytowie jest oddziałem Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie. Oddział ten prezentuje ekspozycje stałe o charakterze historycznym związane z przeszłością miasta Bytowa i historycznej ziemi bytowskiej.

Prezentowane na trzech tematycznie odmiennych ekspozycjach zabytki pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie jak również innych muzeów, posiadających zbiory związane z historią Bytowa i ziemi bytowskiej. Ekspozycje wsparły: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum w Lęborku. Trzy stałe wystawy prezentowane w wieży to: Pradzieje ziemi bytowskiej - archeologiczna opowieść o przeszłości, Pamiątki przeszłości Bytowa miasta na Pomorzu oraz Dzieje kościoła św. Katarzyny w Bytowie.

Na wystawie archeologicznej zgromadzono zabytki swą chronologią sięgające epoki kamiennej - okresu mezolitycznego w którym obszar Pomorza został zasiedlony przez pierwszych mieszkańców - aż po czasy późnego średniowiecza. Narzędzia i broń kamienną, brązową i żelazną ze wszystkich epok, ozdoby bursztynowe i brązowe z okresu wpływów rzymskich, ceramikę użytkową i grobową ze szczególnym zwróceniem uwagi na tzw: urny twarzowe - zabytki typowe dla kultury pomorskiej.

Wśród zabytków ekspozycji Pamiątki przeszłości Bytowa zaprezentowano eksponaty związane z dawnym rzemiosłem i organizacjami cechowymi obecnymi we wszystkich dawnych miastach. Zobaczyć można tu Wilkomy - ozdobne puchary cechowe, kufle i dzbany cechów szewców i kowali, jak również unikalny XIX wieczny warsztat zegarmistrzowski. Wśród pamiątek bytowskich znalazły się zastępcze pieniądze wydawane w Bytowie w okresie wielkiej inflacji, żetony bytowskiego obozu jenieckiego z I wojny światowej, broń biała pruska i polska, wyroby konwisarskie: lichtarze z XVI - XIX w oraz miarki cynowe jak również inne pojedyncze zabytki związane z przeszłością miasta jak choćby kopie XVIII i XIX wiecznych obrazów przedstawiające historyczne panoramy miasta.

Ekspozycja poświęcona dziejom kościoła jest niezwykle ciekawa. Najcenniejszym zabytkiem jest XVIII wieczna skarbonka z nieistniejącej dziś świątyni św. Katarzyny ozdobiona datowaną inskrypcją. Jest to jedyny zachowany obiekt z tego kościoła, który przetrwał pożogę II wojny światowej. Kolejnym niezwykle cennym zespołem zabytków jest zbiór ornatów o kroju barokowym. Ornaty te zostały przekazane przez parafię św. Katarzyny w Bytowie. Na wystawie prezentowane są najciekawsze obiekty pochodzące z przełomu XIX i XX wieku posiadające znacznie starsze haftowane aplikacje przeszyte ze starszych, zniszczonych tkanin. Ekspozycji dopełniają starodruki Biblii z XVII i XIX w., w tym Nowy Testament drukowany w języku polskim nawiązujący do słynnych przekładów Krofeya i Mostnika.

Całości ekspozycji towarzyszą zabytkowe meble, szafy, kufry XVIII i XIX wieczne oraz reprodukcje fotografii ukazujące nieistniejące dziś fragmenty zabudowy miasta z końca XIX i początku XX w.


Liczba odwiedzin: 708
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij