Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Międzynarodowo o migracji w samorządzie lokalnym

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Podsumowanie projektu Międzynarodowo o migracji w samorządzie lokalnym

15 czerwca 2023
Najważniejszym osiągnięciem projektu była możliwość podzielenia się doświadczeniem w zakresie praktyk migracyjnych pomiędzy partnerami, reprezentującymi kraje o różnym stopniu obycia z tematem.
Szczególnie istotne okazało się to ze względu na aktualność tematu, spowodowanego sytuacją polityczną w Europie Wschodniej.
Zaangażowanie uczestników w debaty dotyczące podejmowanych w ramach wizyt tematów było bardzo duże. Ich aktywność, przygotowanie, udział świadczył o profesjonalnym podejściu do tematu. Znajomość tematyki prezentowana przez poszczególnych partnerów stanowiła wartość dodaną dla innych uczestników. Chętnie angażowali się w wydarzenia skierowane dla młodzieży, inspirując przy tym pozostałych uczestników. Uczestnicy wymieniali informacje nt. migracji, dzieląc się doświadczeniem ze swojego kraju, prezentowali metodykę, umożliwiając wdrożenie ich w swoim mieście. Warsztaty tematyczne prowadzone były przez migrantologa, który inicjował podejmowane rozmowy.
Podczas konferencji podsumowującej projekt, w czasie ostatniej wizyty studyjnej w Bytowie zorganizowano konferencję podsumowującą projekt. Uczestniczyli w niej prelegentów i panelistów (w tym również przedstawiciele partnerów). Uczestnicy obejrzeli prezentację dotyczącą historii projektu oraz wysłuchali wykładów dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku - Anny Chomiuk oraz bytowiaka prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego na temat integracji jako wyzwania społecznego.
Podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne na temat warunków dobrej integracji, prowadzone przez migrantolożkę Martę Siciarek. Uczestnicy pierwszego panelu wypowiedzieli się na temat potencjału dla wzmacniania otwartości indywidualnej i systemowej. W drugiej dyskusji głos został oddany uczestnikom projektu, którzy podzielili się wrażeniami ze zrealizowanych wizyt, opowiadając o tym jak uczyli się skutecznie i partnersko współpracować.
Przyszłość projektu będzie kontynuacją zrealizowanych wizyt. Przyjęta metoda projektu opiera się na sieciowaniu instytucji czy organizacji. Kojarzenie osób o podobnych kompetencjach i zajmowanych stanowiskach będzie narzędziem edukacji, planowania i wdrażania zmian instytucjonalnych w tematyce projektu dot. migracji. Umożliwi to korzystanie z wiedzy i dobrych praktyk. Formalnie nie będzie zawierane partnerstwo, ale zaplanowano stworzenie sieci współpracy na rzecz integracji. Uczestnicy wyobrażają sobie to jako platformę czy stronę internetową z zasobami o charakterze informacyjnym, szkoleniowym, edukacyjnym czy prawnym. Planuje się, że współpraca będzie się opierać o regularne i celowe kontakty przedstawicieli partnerów. Każdy partner uczestniczący w cyklu wizyt wyznaczył po jednym przedstawicielu do stałej współpracy. 

 

Pliki do pobrania:


Liczba odwiedzin: 1537
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij