Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Oficjalna maskotka gminy Bytów


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Bycio Herbu Kasztan to oficjalna maskotka gminy Bytów. To pluszowy kasztanek we wdzianku rycerza z napisem "Bytów miasto na Kaszubach" na piersi, trzymający w ręku tarczę, na której widnieje liść kasztana nawiązujący do wzgórza zamkowego. Wizja tej postaci łączy się bezpośrednio z bytowskim zamkiem, który niewątpliwie jest wizytówką gminy Bytów. Otrzymał imię Bycio Herbu Kasztan nawiązujące do założyciela miasta, którym był człowiek o imieniu Byt. Autorką Bycia jest zwyciężczyni konkursu na projekt maskotki Aleksandra Gliszczyńska.

Oprawie postaci towarzyszą książeczki dla dzieci, spisane w języku kaszubskim, aby młodzi czytelnicy mieli żywy kontakt z tym pięknym językiem i kulturą naszego regionu. Tekst w języku polskim zapisany został mniejszą czcionką na każdej stronie, tak aby ułatwić młodszym czytelnikom zrozumienie tekstu. Autorem tekstu jest Anna Gliszczyńska z Lipnicy. Kolorowe ilustracje autorstwa Aleksandry Gliszczyńskiej przykuwają zainteresowanie i zaciekawienie rozwojem wydarzeń. Książki zaopatrzone zostały w płytę CD zawierającą słuchowisko. Autorzy słuchowiska pierwszej części przygód to Helena Drążkowska jako wiewiórka Ania, Cyryl Drążkowski jako Bycio i Zuzanna Gliszczyńska w roli narratora. W drugiej części dodatkowo w rolę Ducha wcielił się Krzysztof Felski. Realizację nagrania nadzorował Jaromir Szroeder, które odbyło się w studio Cubanos Partyzanos Records Mariusza Bronka w Kłącznie.

Pierwsza książeczka z cyklu przygód Bycia herbu Kasztan opisuje niezwykłą historię pojawienia się tajemniczej postaci w mieście, która spotyka na swojej drodze wiewiórkę o imieniu Ania. Wspólnie zmierzają do zamku, gdzie czeka na nich wiele niespodzianek. Druga część Bycia herbu Kasztan to kontynuacja przygód odważnego kasztanka, który ciekawy świata postanowił wraz z wiewiórką Anią odwiedzić najciekawsze zakątki Bytowa. Bycio w drugiej części kontynuuje swoją podróż odwiedzając zakątki ziemi bytowskiej, m.in. cerkiew św. Jerzego, most nad rzeką Boruja, czy kościół św. Katarzyny.

Postać Bycia wykorzystywana jest jako wizerunek gminy przy różnego rodzaju kampaniach reklamowych oraz na wybranych materiałach promocyjnych. Bycio Herbu Kasztan zadomowił się w Bytowie, a swojej przygody nie zamierza jeszcze kończyć. W jego planach jest wiele miejsc, które chciałby zobaczyć. Tym razem może odwiedzi sąsiednie gminy? O jego niezwykłych przygodach z pewnością jeszcze usłyszymy.
Liczba odwiedzin: 653
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij