Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
{n_title2}

Obchody 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech - konferencja

28 czerwca 2022
Przeróżne wydarzenia rocznicowe odbywają się w ciągu całego roku i mają bardzo szeroki zasięg, bowiem dotyczą wszystkich regionów, które przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości znajdowały się w państwie niemieckim.
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, jako jeden z wiodących partnerów w województwie pomorskim, przygotuje wystawę okolicznościową dotyczącą działalności ZPwN, która będzie prezentowana w różnych miejscach województwa, a także poza nim.

Obchody organizowane przez muzeum odbywają się w Bytowie oraz w Płotowie, gdzie istnieje Muzeum Szkoły Polskiej i Zagroda Styp-Rekowskich.

18 maja 2022 r. odbył się w Bytowie „Marsz na Bytów”. Była to steatralizowana rekonstrukcja wydarzenia z 1920 roku, kiedy Kaszubi z parafii niezabyszewskiej i ugoskiej na czele z Bernardem Werrą, Janem Styp-Rekowskim, Antonim Szroederem, przyszli do Bytowa i złożyli deklarację niezgody i sprzeciwu na pozostawienie ziemi bytowskiej w państwie niemieckim.

28 czerwca 2022 r. odbędzie się w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie konferencja naukowa poświęcona polskiemu szkolnictwu w Niemczech oraz uroczystości upamiętniające Związek Polaków w Niemczech w Muzeum Szkoły Polskiej. Referaty wygłoszą prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prof. Wojciech Skóra, a także prof. Zenon Romanow.
Program:
11:00 Muzeum Szkoły Polskiej - powitanie gości, pocztów sztandarowych, wysłuchanie pieśni Hasło Polaków w Niemczech w oryginalnym nagraniu z Kongresu Polaków w Niemczech w 1938 roku
11:30 Przemarsz do Zagrody Styp-Rekowskich
12:00 Początek konferencji w Zagrodzie
15:30 Zakończenie konferencji

W ramach obchodów przygotowano także lekcje muzealne dotyczące ZPwN:
  • "Bernard Werra - wielki zapomniany w walce o niepodległość",
  • "Związek Polaków w Niemczech na terenie Kaszub",
  • "Nowa Września".
Scenariusze lekcji opublikowane są także na stronie muzeum, z nadzieją na ich wykorzystanie przez inne instytucje.

Przez cały czas czynne jest Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, mieszczące się w przedwojennej szkole, gdzie zapoznać się można z historią polskiej mniejszości na Ziemi Bytowskiej.

Liczba odwiedzin: 496
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij