Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Kultura

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Kategoria: Kultura
Adres: 77-100 Bytów ul. Zamkowa 2
Nr telefonu: (59) 822-26-23
Siedzibą muzeum jest najstarsze skrzydło zamku zwane Domem Zakonnym oraz dwie przylegające do niego baszty: Młyńska i Prochowa jak również kurtynowy mur obronny.

Na parterze Domu Zakonnego znajduje się stała wystawa etnograficzna poświęcona kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich.

Na I piętrze w kilku salach prezentowane są stałe ekspozycje artystyczno-historyczne nawiązujące do dwóch najważniejszych okresów w historii zamku: okresu krzyżackiego (XV w.); oraz czasów, kiedy budowla była we władaniu Gryfitów, książąt zachodniopomorskich (XVI – XVII w.). Drugie piętro przeznaczone jest na wystawy czasowe.

W jednej z sal na wyższym poziomie II piętra urządzona jest stała ekspozycja etnograficzna pt. „Współczesna sztuka ludowa Kaszub”, prezentująca najbardziej reprezentatywne dokonania artystyczne z całego regionu Kaszub w dziedzinie współczesnej sztuki ludowej. W baszcie Młyńskiej można zapoznać się z historią miasta i podziwiać model średniowiecznej zabudowy Bytowa. Z baszty można wejść na jedyny odsłonięty mur kurtynowy.

Poza siedzibą główną, poza zamkiem Muzeum Zachodniokaszubskie posiada dwa oddziały.
W centrum miasta na Placu Garncarskim znajduje się wieża po dawnym kościele św. Katarzyny. Jest to pozostałość po pierwszej świątyni Bytowa z okresu średniowiecza. Prezentowane są tu ekspozycje stałe o charakterze archeologiczno-historycznym. Poza ekspozycjami wypełniającymi cztery kondygnacje gotyckiej budowli na uwagę zasługuje archeologiczna odkrywka zabezpieczona na obszarze korpusu nawowego dawnej bytowskiej fary. Prześledzić tu możemy kolejne etapy rozbudowy świątyni, która pierwotnie była budowlą dwunawową.

W miejscowości Płotowo, oddalonej 12 km od Bytowa znajduje się Muzeum Szkoły Polskiej. W dawnym budynku szkolnym z lat 20. XX w. urządzona jest ekspozycja historyczna prezentująca działalność Związku Polaków w Niemczech, a także zrekonstruowana dawna izba szkolna.
Około 400 metrów dalej w tej samej miejscowości znajduje się zagroda rodziny Styp-Rekowskich – znanych działaczy społecznych i patriotycznych Związku Polaków w Niemczech. W przestrzeni zagrody znajduje się zrewitalizowany budynek gospodarczy, w którym prowadzone są działania muzealne, edukacyjne i animacyjne. Inwestycja została zrealizowana w 2014 roku.


Liczba odwiedzin: 808
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij