
Wiadomości sportowe
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Dla mieszkańca
- Sport
- Wiadomości sportowe
Krajowy Turniej w badmintona w Starogardzie Gdańskim
16 marca 2021
W dniu 23.03.2021 r. w Starogardzie Gdańskim odbył się Krajowy Turniej w badmintona w kategorii, żaki (U11), młodzik młodszy (U13) i młodzik (U15).
Do turnieju zgłosiło się 78 zawodników z 7 województw i 18 klubów m.in., z Suwałk oraz Zalesie Górne. Wśród zgłoszonych zawodników udział wzięło 9 zawodników z UKS Dwójka Bytów, aby walczyć o medale, doświadczenie oraz punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona.
W najmłodszej kategorii wiekowej Żaków (U11) wystąpiła Michalina Kurkowska, która w rywalizacji ośmiu zawodniczek zgłoszonych uplasowała się na II miejscu zdobywając srebrny medal. Jedynie w finale przegrała z zawodniczką z Sianowa.
W kategorii U13 (młodzik młodszy) zawodnicy z Bytowa zdobyli 4 medale (1 złoty i trzy brązowe). Dużą niespodzianką był brązowy medal zdobyty przez czwartoklasistę Szymona Sylkę, który grał z nawet o dwa lata starszymi zawodnikami. Szymon po raz pierwszy zagrał w tego typu klasyfikowanym turnieju i miał przy okazji trochę szczęścia w losowaniu, gdyż w grupie wygrał dwa pojedynki, a później w ćwierćfinale miał wolny los i dostał się od razu do półfinału, a tam uległ zawodnikowi z KS Badminton Gdańsk zdobywając tym samym dla siebie brązowy medal. Zarówno trener jak i sam Szymon byli mocno zaskoczeni zdobyciem tego medalu, choć Szymon robi co raz większe postępy w swojej grze i jego akcje są już odpowiednio zaplanowane podczas gry – mówi trener klubowy Jerzy Saldat.
W grze mieszanej w kategorii młodzik młodszy również bytowska para Kryspin Garski z Magdaleną Krüger doszli po trzech wygranych pojedynkach do półfinału, gdzie przegrali z parą z KS Hubertus Zalezie Górne (woj. mazowieckie) w dwóch setach 12:21, 14:21, która triumfowała w całym turnieju. Nasza para mieszana Magda z Kryspinem już od kilku turniejów dokumentują swoją dobrą grę i że można na nich liczyć (dwa tygodnie temu w Sianowie również zdobyli brązowy medal). Zgłoszonych było 10 par mieszanych – ocenia grę swoich podopiecznych Jerzy Saldat.
W grze pojedynczej młodziczek młodszych Aleksandra Treder zdobyła brązowy krążek wśród zgłoszonych 27 zawodniczek. W grze podwójnej Aleksandra Treder wystąpiła wspólnie z Anią Lange z KS Badminton School Gdynia/ Słupsk. Były rozstawione w tym turnieju z nr 1, pokonały w drodze do finału trzy inne pary i w finale spotkały się z parą rozstawioną z nr 2 Martą Czajką (UKS Bliza Władysławowo) i Antoniną Wnuk (KD Badminton School Gdynia). W trzech setach wygrały pojedynek 20:22, 21:11, 21:16 zdobywając złoty medal.
Ostatni medal srebrny dla Bytowa zdobył Jan Kurkowski w grze podwójnej młodzików (U15) wspólnie ze swoim partnerem Bartłomiejem Zasadą z UKS Start Smólnik przegrywając w finale przeciwko parze z UKS Kometa Sianów Norbertem Kaczorowskim i Karolem Kuftą 12:21 i 7:21.
Pozostali zawodnicy z UKS „Dwójka” Bytów grali ze zmiennym szczęściem plasując się na miejscach od 5 do 16. O wielkim pechu może mówić Natalia Kosmacińska, która podczas jednego z pojedynków w grze pojedynczej nabawiła się drobnej kontuzji w kostce, ale pomimo tego dokończyła pojedynek na praktycznie „jednej” nodze. I ta przegrana w tym pojedynku wyeliminowała bytowiankę o wyjście z grupy. Później została pod opieką pomocy medycznej, która była obecna na turnieju. Po ponad dwóch godzinach przykładania zimnego okładu i zabezpieczenia kostki Natalia chciała zagrać jeszcze w grze podwójnej razem z klubową partnerką Magdaleną Krüger i pomimo drobnej kontuzji wygrały jeden pojedynek z parą ze Sławna i przegrały z parą bytowsko-słupską Aleksandra Treder i Anną Lange z późniejszymi triumfatorkami turnieju w dwóch setach 5:21 i 10:21. Ta jedna porażka i jedno zwycięstwo w grupie eliminacyjnej uplasowało parę Magdalena Krüger i Natalię Komacińską na miejscu 5-8 wśród 12 par zgłoszonych do turnieju. Jestem pełen podziwu dla Natalii, że chciała jeszcze walczyć nie tylko z partnerkami, ale też z bólem nogi. Mam nadzieję, że ten uraz nie jest groźny i moja zawodniczka będzie już gotowa do dalszych turniejów, który mamy 20 marca w Solcu Kujawskim i 27 marca w Miastku – mówi Jerzy Saldat.
Mogę powiedzieć, iż turniej w Starogardzie Gdański pod względem zdobytych medali był udany i jestem z tego zadowolony, zaś jeżeli chodzi o samą grę niektórych moich zawodników to jeszcze do końca nie mogę być zadowolony bo wiem, że stać ich na lepszą i mądrzejszą grę na boisku – mówi Jerzy Saldat
Wyniki Krajowego Turnieju w Starogardzie Gdańskim
Kategoria U11 - Żaki
Gra pojedyncza
II miejsce – Michalina Kurkowska
Kategoria U13 – młodzik młodszy
Gra pojedyncza dziewcząt
III/IV miejsce – Aleksandra Treder
IX-XVI miejsca – Magdalena Krüger, Natalia Kosmacińska, Michalina Kurkowska
Gra podwójna dziewcząt
I miejsce - Aleksandra Treder z Anna Lange KS Badminton School Gdynia/Słupsk
V-VIII miejsce – Magdalena Krüger z Natalią Kosmacińską
Gra mieszana
III/IV miejsce – Magdalena Krüger z Kryspinem Garskim
Gra pojedyncza chłopców
III/IV miejsce – Szymon Sylka
XIII – XVIII miejsce - Kryspin Garski
Kategoria U15 – młodzik
Gra pojedyncza dziewcząt
IX -XII miejsce – Wiktoria Skoneczna, Zofia Kiżewska
Gra podwójna dziewcząt
IV miejsce - Wiktoria Skoneczna z Zofią Kiżewską
Gra pojedyncza chłopców
IX -XII miejsce – Jan Kurkowski
Gra podwójna chłopców
II miejsce - Jan Kurkowski z Bartłomiejem Zawadą z UKS Start Smólnik
W najmłodszej kategorii wiekowej Żaków (U11) wystąpiła Michalina Kurkowska, która w rywalizacji ośmiu zawodniczek zgłoszonych uplasowała się na II miejscu zdobywając srebrny medal. Jedynie w finale przegrała z zawodniczką z Sianowa.
W kategorii U13 (młodzik młodszy) zawodnicy z Bytowa zdobyli 4 medale (1 złoty i trzy brązowe). Dużą niespodzianką był brązowy medal zdobyty przez czwartoklasistę Szymona Sylkę, który grał z nawet o dwa lata starszymi zawodnikami. Szymon po raz pierwszy zagrał w tego typu klasyfikowanym turnieju i miał przy okazji trochę szczęścia w losowaniu, gdyż w grupie wygrał dwa pojedynki, a później w ćwierćfinale miał wolny los i dostał się od razu do półfinału, a tam uległ zawodnikowi z KS Badminton Gdańsk zdobywając tym samym dla siebie brązowy medal. Zarówno trener jak i sam Szymon byli mocno zaskoczeni zdobyciem tego medalu, choć Szymon robi co raz większe postępy w swojej grze i jego akcje są już odpowiednio zaplanowane podczas gry – mówi trener klubowy Jerzy Saldat.
W grze mieszanej w kategorii młodzik młodszy również bytowska para Kryspin Garski z Magdaleną Krüger doszli po trzech wygranych pojedynkach do półfinału, gdzie przegrali z parą z KS Hubertus Zalezie Górne (woj. mazowieckie) w dwóch setach 12:21, 14:21, która triumfowała w całym turnieju. Nasza para mieszana Magda z Kryspinem już od kilku turniejów dokumentują swoją dobrą grę i że można na nich liczyć (dwa tygodnie temu w Sianowie również zdobyli brązowy medal). Zgłoszonych było 10 par mieszanych – ocenia grę swoich podopiecznych Jerzy Saldat.
W grze pojedynczej młodziczek młodszych Aleksandra Treder zdobyła brązowy krążek wśród zgłoszonych 27 zawodniczek. W grze podwójnej Aleksandra Treder wystąpiła wspólnie z Anią Lange z KS Badminton School Gdynia/ Słupsk. Były rozstawione w tym turnieju z nr 1, pokonały w drodze do finału trzy inne pary i w finale spotkały się z parą rozstawioną z nr 2 Martą Czajką (UKS Bliza Władysławowo) i Antoniną Wnuk (KD Badminton School Gdynia). W trzech setach wygrały pojedynek 20:22, 21:11, 21:16 zdobywając złoty medal.
Ostatni medal srebrny dla Bytowa zdobył Jan Kurkowski w grze podwójnej młodzików (U15) wspólnie ze swoim partnerem Bartłomiejem Zasadą z UKS Start Smólnik przegrywając w finale przeciwko parze z UKS Kometa Sianów Norbertem Kaczorowskim i Karolem Kuftą 12:21 i 7:21.
Pozostali zawodnicy z UKS „Dwójka” Bytów grali ze zmiennym szczęściem plasując się na miejscach od 5 do 16. O wielkim pechu może mówić Natalia Kosmacińska, która podczas jednego z pojedynków w grze pojedynczej nabawiła się drobnej kontuzji w kostce, ale pomimo tego dokończyła pojedynek na praktycznie „jednej” nodze. I ta przegrana w tym pojedynku wyeliminowała bytowiankę o wyjście z grupy. Później została pod opieką pomocy medycznej, która była obecna na turnieju. Po ponad dwóch godzinach przykładania zimnego okładu i zabezpieczenia kostki Natalia chciała zagrać jeszcze w grze podwójnej razem z klubową partnerką Magdaleną Krüger i pomimo drobnej kontuzji wygrały jeden pojedynek z parą ze Sławna i przegrały z parą bytowsko-słupską Aleksandra Treder i Anną Lange z późniejszymi triumfatorkami turnieju w dwóch setach 5:21 i 10:21. Ta jedna porażka i jedno zwycięstwo w grupie eliminacyjnej uplasowało parę Magdalena Krüger i Natalię Komacińską na miejscu 5-8 wśród 12 par zgłoszonych do turnieju. Jestem pełen podziwu dla Natalii, że chciała jeszcze walczyć nie tylko z partnerkami, ale też z bólem nogi. Mam nadzieję, że ten uraz nie jest groźny i moja zawodniczka będzie już gotowa do dalszych turniejów, który mamy 20 marca w Solcu Kujawskim i 27 marca w Miastku – mówi Jerzy Saldat.
Mogę powiedzieć, iż turniej w Starogardzie Gdański pod względem zdobytych medali był udany i jestem z tego zadowolony, zaś jeżeli chodzi o samą grę niektórych moich zawodników to jeszcze do końca nie mogę być zadowolony bo wiem, że stać ich na lepszą i mądrzejszą grę na boisku – mówi Jerzy Saldat
Wyniki Krajowego Turnieju w Starogardzie Gdańskim
Kategoria U11 - Żaki
Gra pojedyncza
II miejsce – Michalina Kurkowska
Kategoria U13 – młodzik młodszy
Gra pojedyncza dziewcząt
III/IV miejsce – Aleksandra Treder
IX-XVI miejsca – Magdalena Krüger, Natalia Kosmacińska, Michalina Kurkowska
Gra podwójna dziewcząt
I miejsce - Aleksandra Treder z Anna Lange KS Badminton School Gdynia/Słupsk
V-VIII miejsce – Magdalena Krüger z Natalią Kosmacińską
Gra mieszana
III/IV miejsce – Magdalena Krüger z Kryspinem Garskim
Gra pojedyncza chłopców
III/IV miejsce – Szymon Sylka
XIII – XVIII miejsce - Kryspin Garski
Kategoria U15 – młodzik
Gra pojedyncza dziewcząt
IX -XII miejsce – Wiktoria Skoneczna, Zofia Kiżewska
Gra podwójna dziewcząt
IV miejsce - Wiktoria Skoneczna z Zofią Kiżewską
Gra pojedyncza chłopców
IX -XII miejsce – Jan Kurkowski
Gra podwójna chłopców
II miejsce - Jan Kurkowski z Bartłomiejem Zawadą z UKS Start Smólnik




















