Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Europejskie dziedzictwo kulturowe łączące pokolenia

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - relacja

25 czerwca 2018
W dniach 21-24.06.2018 r. odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, które były doskonałą okazją do udziału samorządu bytowskiego oraz jego miast partnerskich w serii wydarzeń promujących bogactwo i różnorodność dziedzictwa europejskiego. W zrealizowanym projekcie pn. „Europejskie dziedzictwo kulturowe łączące pokolenia” udział wzięli przedstawiciele czterech krajów: Polski, Niemiec, Szwecji oraz Litwy.
W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w licznych wydarzeniach, debatach, prezentacjach oraz występach grup z Bytowa, Frankenbergu, Markaryd i Taurage. Spotkanie różnych kultur w jednym miejscu umożliwiło wymianę doświadczeń oraz spostrzeżeń w zakresie kultury w swoich krajach. Dziedzictwo kulturowe dzięki swojej różnorodności połączyło nas wszystkich oraz wzmacniło poczucie przynależności do wspólnej europejskiej rodziny. Bogata różnorodność krajów partnerskich umożliwiła także wymianę kulturową pomiędzy ludźmi w różnym wieku, pochodzących z różnorodnych środowisk i kultur.

Dzień pierwszy, 21.06.2018 r. był poświęcony na przyjazd delegacji zagranicznych oraz krótkiej prezentacji swojego miasta. W dniach 22-23 czerwca 2018 r. w sali portretowej bytowskiego zamku odbyło sześć paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom o UE, jej różnorodności i bogactwu kulturowym:
  1. „Bytowski Zamek Skarb Pogranicza” , Tomasz Siemiński
  2. „Ekonomiczny wpływ dziedzictwa kulturowego na sektor  kultury i sektor kreatywny”, Rüdiger Heß
  3. „Różnorodność kulturowa, dialog międzykulturowy i spójność społeczna zwiększające poczucie tożsamości europejskiej”, Bengt Germundsson
  4. „Bogactwo dziedzictwa kulturowego, bliższe poznanie historii miasta Taurage”, Veronika Stoncelyte
  5. „Rola dziedzictwa kulturowego na przykładzie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego”, Jan Kozłowski
  6. „Wielokulturowości po bytowsku…”,  Profesor Cezary Obracht-Prondzyński
W ramach przeprowadzonych debat przybliżona została rola obywatela w życiu politycznym, różnorodność kultur w innych miastach oraz ich udział w Unii Europejskiej. Doskonałym „żywym” obrazem naszej tożsamości kulturowej były występy zespołów artystycznych z Bytowa, Frankenbergu, Markaryd i Taurage na bytowskim rynku  w dniu 23.06.2018 r. Na zakończenie występów odbyła się kampania „Połączmy Europę”, w której uczestnicy projektu oraz mieszkańcy gminy Bytów wypuścili w niebo balony z życzeniami dla Europejczyków, symbolizując jedność z Europą. Ostatni dzień, 24.06.2018 r. został poświęcony na podsumowanie projektu oraz pożegnanie delegacji miast zagranicznych.

Wydarzenia informacyjne, kulturowe, edukacyjne odbywające się w ramach projektu miały na celu zwiększyć społeczną świadomość zrozumienia przez obywateli Unii Europejskiej, jej historii i różnorodności. Pośrednio w projekcie uczestniczyło 500 osób.

Projekt "Europejskie dziedzictwo kulturowe łączące pokolenia" jest współfinansowany w ramach unijnego programu „Europa dla Obywateli”.


Liczba odwiedzin: 3537
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij