Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Czesław Lang


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Czesław Lang Czesław Lang, urodził się w 1955 r. w Kołczygłowach. W pierwszym wyścigu kolarskim Czesław Lang wystartował w roku 1970. Wkrótce potem zapisał się do klubu kolarskiego „Baszta” w Bytowie. Już 6 lat później wystartował na olimpiadzie w Montrealu, gdzie na torze w jeździe drużynowej zajął miejsca 5-8. Na następnych igrzyskach w Moskwie zdobył tytuł wicemistrza olimpijskiego w wyścigu ze startu wspólnego. W amatorskiej karierze miał też inne wielkie sukcesy: srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata w drużynie. Był medalistą drużynowych mistrzostw świata kolarstwa szosowego – brązowy medal w 1977 w San Crisobal w Wenezueli, srebrny w 1979 w Valkenburg w Holandii, był wicemistrzem olimpijskim z Moskwy (1980), wielokrotnym mistrzem Polski i zwycięzcą Tour de Pologne w 1980 r.

W 1982 roku jako pierwszy kolarz z państw Europy Wschodniej przeszedł na zawodowstwo, gdzie ścigał się przez 10 lat, startując m.in. w Giro d'Italia i Tour de France. Był pierwszym zawodowcem w polskim kolarstwie (włoskie kluby GIS Gelati - Campagnolo i Del Tongo).

Po zakończeniu kariery sportowej założył Biuro Organizacji Imprez Sportowych Lang Team Sp. z o.o. w Warszawie zajmujące się organizacją największych imprez kolarskich w Polsce: Tour de Pologne, Grand Prix MTB i Pomorski Klasyk. Został także pierwszym, prywatnym animatorem kolarstwa polskiego. Z podupadającego Wyścigu Dookoła Polski, który długo był w cieniu Wyścigu Pokoju, uczynił imprezę rangi światowej Tour de Pologne, która po latach doświadczeń i sukcesów awansowała do rangi wyścigu o znaczeniu prestiżowym (Pro Tour).

Podczas Gali Mistrzów Sportu, będącej finałem 70 Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i TVP 1 na najlepszych sportowców Polski w 2004 roku, Czesław Lang odebrał statuetkę Championa przyznanego dla Tour de Pologne jako najlepszej imprezy sportowej 2004 roku. W warszawskiej Sali Kongresowej, za pośrednictwem TVP, dyrektor wyścigu podziękował wszystkim tym, którzy co roku przyczyniają się do organizacji narodowego touru. – Od 11 lat mogę liczyć na grono współpracowników – powiedział Lang, dodając że jego zamiarem jest promowanie nie tylko kolarstwa, ale i najpiękniejszych zakątków Polski. W tym roku Tour de Pologne został włączony do elitarnego cyklu ProTour. Tytuł „Imprezy Roku” Tour de Pologne zdobył po raz trzeci. Poprzednio wyścig był premiowany tym wyróżnieniem w roku 1995 i 1996.

Ponadto Czesław Lang ma w kolekcji jeszcze dwa Championy za promowanie sportu polskiego. Tour de Pologne i jego dyrektor Czesław Lang byli wielokrotnie nagradzani przez prestiżowe gremia:
  • TDP trzykrotnie otrzymał tytuł „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce, w latach 1995, 1996, 2004,
  • w 1997 roku dyrektor Czesław Lang (Lang Team) dostał statuetkę Championa za promocję sportu polskiego,
  • w 1997 roku Kapituła Konkursu Polskiej Korporacji Menedżerów Sportu przyznała Czesławowi Langowi tytuł „Sportowego Menedżera 1997 roku”,
  • kolejne wyróżnienia to „Człowiek Sportu” dla Czesława Langa w 1999 roku, „Wektor 2003” dla Tour de Pologne od Konfederacji Pracodawców Polskich, Sportowo – Telewizyjne wydarzenie 2003 roku, Sportowe Wydarzenie 2004 roku – nagroda Dni Marketingu Sportowego.
W 1997 i 1998 roku Czesław Lang poprowadził trasę Tour de Pologne przez Bytów. Natomiast w 1999 i 2000 roku zorganizował w Bytowie jedną z edycji cyklu Grand Prix MTB. W latach 2004, 2005 i 2007 przeprowadził przez Bytów Międzynarodowy Wyścig Kolarski Pomorski Klasyk.

Poprzez organizację ogólnopolskich imprez sportowych w Bytowie wypromował Bytów i Ziemię Bytowską w całej Polsce, a nawet zagranicą. Informacje o wyścigu, trasie i miastach, w których przeprowadzano wyścig pojawiały się w mediach ogólnopolskich. Telewizja Polska (TVP 1, TVP 3, TV Polonia) jako właściciel praw telewizyjnych Tour de Pologne relacjonowała obszernie wydarzenia sportowe odbywające się m.in. na naszym terenie. Ponadto informacje o wyścigach pojawiały się wielu innych ogólnopolskich mediach: Polskie Radio Program 1, Ogólnopolski Dziennik Sportowy, prasa, Internet.

Czesław Lang, jako organizator wyścigów kolarskich niejednokrotnie pozytywnie wypowiadał się o Bytowie i okolicach. Twierdził, że ideą organizowania imprez kolarskich na naszym terenie było m.in. pokazanie walorów pięknej Ziemi Bytowskiej. Poprzez organizację imprez sportowych na naszym terenie przyczynił się do promowania zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu.

14 lipca 2008 roku Czesław Lang i Euzebiusz Marciniak zostali pierwszymi honorowymi obywatelami Bytowa.

W 2016 roku wicemistrz olimpijski z Moskwy został „Architektem Zrównoważonego Rozwoju” ONZ. Wtedy, w Operze Narodowej odebrał statuetkę, będącą wyrazem wdzięczności i uznania dla jego wybitnej postaci działającej na rzecz rozwoju Polski poprzez promowanie sportu, zdrowego trybu życia i odżywiania się.

10 kwietnia 2022 r. Honorowy Obywatel Bytowa Czesław Lang otrzymał podczas targów BikeExpo w Warszawie nagrodę Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ta nagroda to duma, zaszczyt, ale i potwierdzenie tego, że praca, którą wykonuje ze swoim zespołem i partnerami ma sens. Nagrodę ONZ przyznało za wybitne osiągnięcia kolarskie, biznesowo-sportowe i promocję kolarstwa na świecie poprzez organizację różnych wyścigów, przede wszystkim Tour de Pologne, którym Czesław Lang kieruje od ponad ćwierć wieku. Czesław Lang dołączył do grona laureatów tej nagrody, którymi są m.in. Eddy Merckx czy Tadej Pogačar.

http://czeslawlang.com/

Czesław Lang ze statuetką - powiększ

Liczba odwiedzin: 5013
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij