Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Frankenberg

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Czerwcowa wizyta we Frankenbergu

21 czerwca 2017
Partnerskie miasto Frankenberg obchodziło 50-lecie Stowarzyszenia Partnerstwa Frankenberg. Z tej okazji w dniach 15-18 czerwca 2017 r. do 18-tysięcznego miasta w Hesji w Niemczech zaproszono delegacje wszystkich miast partnerskich.
Celem wizyty bytowskiej delegacji był udział we wspólnym projekcie realizowanym w ramach programu Europa dla Obywateli. Najważniejszym wydarzeniem była uroczystość 50-Lecia , podczas której jednemu z założycieli tego Stowarzyszenia wręczono medal ministra Hesji za zasługi. Przewodniczący Stowarzyszenia, Erhard Wagner krótko przedstawił historię stowarzyszenia oraz podziękował jego aktywnym działaczom. Stowarzyszenie liczy obecnie ok.300 członków, którzy kilka razy w roku spotykają się na zebraniach, a przynajmniej dwa razy w roku odbywają wycieczki do swoich miast partnerskich.
 
Na deptaku w centrum miasta otwarcia Mini-Europeady dokonali wspólnie burmistrz Frankenbergu Rüdiger Heß oraz przewodniczący Komitetu Europeady Armand de Winter. Mini-Europeada miała być tylko przedsmakiem prawdziwej Europeady, która po raz drugi po 25 latach odbędzie się w 2019 roku we Frankenbergu. Na scenie wystąpiło łącznie 9 zespołów. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Bytów" prezentował się na scenie dwukrotnie, a zgromadzeni widzowie byli zachwyceni ich występami.
 
W hali konferencyjnej Ederberglandhalle odbyły się trzy bloki warsztatów:
  1. „Konstytucja UE – Porozumiewanie się pomiędzy jej organami – Prawo współdecydowania obywateli“
  2. „Demokracja w moim kraju i moim mieście, nasze porozumiewanie się z Europą”
  3. „Pielęgnowanie tradycji w Europie i kształtowanie przyszłości “
Podczas piątkowego warsztatu wystąpił burmistrz Bytowa - Ryszard Sylka, który mówił o partnerstwie miast i ich wpływie na rozwój demokracji w Polsce. Po południu delegacja zwiedziła miejscową Burgwaldschule, z którą od 15 lat prowadzona jest wymiana uczniów. Burmistrz Bytowa oraz dyrektor Gimnazjum nr 2 ustalili z reprezentatami niemieckiej szkoły dalszy plan współpracy w tym zakresie.
 
Na terenie ogrodu przed budynkiem starostwa odbywały się koncerty na żywo oraz bal kończący Minieuropeadę z akcją wypuszczenia w powietrze niebieskich balonów dla Europy. Każdy mógł wpisać na kartce, co oznacza dla niego Europa, następnie przymocować ją do balona napełnionego helem.

Pliki do pobrania:


Liczba odwiedzin: 350
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij