Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Frankenberg

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

29. Zjazd Bytowiaków we Frankenbergu

31 sierpnia 2017
W dniach od 25 do 27 sierpnia 2017 roku odbyło się we Frankenbergu / Eder (miasto partnerskie Bytowa) spotkanie byłych mieszkańców przedwojennego Bytowa. Spotkania odbywają się, co dwa lata.
Od 14 lat, a więc siódmy raz na to spotkanie wybrał się z Bytowa kolekcjoner Jerzy Saldat wraz ze swoim bratem Mirosławem mieszkającym w Wuppertalu oraz pasjonatami przedwojennego Bytowa Karolem Wiczkowskim (mieszkaniec Sendenhorst) jak i Raimundem Klawitter (Braunschweig). Jerzy Saldat wybiera się tam, co dwa lata z pewnymi obawami, czy zobaczy jeszcze te osoby z poprzedniego zjazdu i jak się okazuje te obawy są słuszne, gdyż coraz mniej przyjeżdża tych byłych mieszkańców dawnego przedwojennego Bytowa. W 2005 roku, kiedy uczestniczył w zjeździe po raz pierwszy, to było tam byłych bytowiaków ponad 600 osób, a w tym roku było ich nieco ponad 100 osób. Niestety są to już osoby powyżej 80 i 90 lat.

Naszym celem było spotkanie się z tymi osobami i zebranie jak najwięcej informacji o przedwojennym Bytowie. W tym roku bytowski kolekcjoner Jerzy Saldat zebrał sporo materiału m.in. zdjęć, dokumentów do kolejnego, swojego piątego albumu. Bardzo ceni materiały, jakie dostał o księdzu Walterze Genge. Wszystkie osoby, które były obecne na tym Zjeździe Bytowiaków mają ogromną wiedzę i materiały o przedwojennym Bytowie. Niestety w ciągu tych trzech dni nie było sposób zebrać od wszystkich informacje, dlatego w najbliższych tygodniach, czy miesiącach Jerzy Saldat będzie podróżował do tych osób osobiście i z nimi rozmawiał o naszym mieście lub umawiał się na rozmowy telefoniczne i korespondencje emailowe. Jak twierdzi Jerzy Saldat, są oni kopalnią wiedzy o naszym mieście.
Jak mówi Jerzy Saldat byli bytowiacy, którzy byli obecni na tym zjeździe bardzo byli ciekawi jak teraz jest w Bytowie i co się tam dzieje, a nie są już w stanie do Bytowa przyjechać ze względów np. zdrowotnych.
 
Na spotkaniu zostały zaprezentowane albumy o przedwojennym Bytowie Jerzego Saldat „Bytów i okolice we wspomnieniach mieszkańców” i album Raimunda Klawittra, który został napisany w języku niemieckim o przedwojennej kulturze na terenie Bytowa (może niedługo ukaże się on w języku polskim).
Natomiast Klaus - Dieter Kreplin przygotował sporo informacji o przedwojennych leśniczówkach i myśliwych z naszego rejonu bytowskiego.
 
Na spotkaniu byli obecni m.in. burmistrz Frankenbergu Rüdiger Heß oraz przewodniczący byłych bytowiaków Michael Gube. Podczas spotkania zostały wybrane nowe władze Heimatkreis Bütow na kolejne lata. Podczas głosowania został wybrany ponownie na przewodniczącego pan Michael Gube. Tegoroczny Zjazd Bytowiaków trwał trzy dni i na zakończenie zarówno burmistrz Frankenbergu, jak i przewodniczący Heimatkreis Bütow zaprosili wszystkich na jubileuszowy 30– ty już zjazd za dwa lata.

Liczba odwiedzin: 344
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Zamknij