Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Zasłużeni w dziedzinie kultury

4 maja 2017
Ważnym wydarzeniem podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Bytowie, która odbyła się 3 maja 2017 r. na zamku było wręczenie odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenie otrzymali Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Bytów" oraz Jan Stec.
Nagrody wręczył wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk. Oprócz medalu nagrodzeni otrzymali legitymację.

Jan Stec – w roku 2015 obchodził 50-lecie pracy zawodowej, związanej z kształceniem muzycznym dzieci i młodzieży ziemi bytowskiej. Przez cały ten okres ściśle związany był z działalnością Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Bytów”, będąc w nim muzykiem, aranżerem i kierownikiem. W ramach Bytowskiego Centrum Kultury prowadzi: indywidualną naukę gry na keyboardzie, trąbce i perkusji; zajęcia z solistami, zespołami wokalnymi – GAMES i instrumentalnymi – BIG BAND; kieruje Młodzieżową Orkiestrą Dętą. Wykształcił i wychował wiele pokoleń muzyków i miłośników muzyki. Jego uczniowie są dziś znamienitymi wirtuozami, koncertującymi na scenach krajowych i świata, np. Jerzy Główczewski – saksofon, Wykładowca Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach, czy Jerzy Jeszke – śpiewak o międzynarodowej renomie. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez instytucje kultury, samorząd i władze centralne, m.in. srebrny Krzyż Zasługi (1986 rok).

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów” upowszechnia kulturę, przekazuje ją młodemu pokoleniu, zachęca do zachowania rodzimego języka i tradycji. Grupa prezentuje oryginalne tańce kaszubskie, jak również programy ogólnopolskie. Jest ambasadorem kultury kaszubskiej w kraju i zagranicą. W okresie swojej przeszło 70-letniej działalności zespół dał ponad 3500 koncertów w kraju i poza granicami. Zespół jest laureatem wielu festiwali w Gdańsku, Koszalinie, Chojnicach, szczecinie, Słupsku. Bral udział w prestiżowych festiwalach w Europie (Europeade): Frankenberg (Niemcy), Turyn (Włochy), ponadto koncertował w Bułgarii (Chabrowo), na Węgrzech, Rosji (Archangielsk), na Ukrainie (Zaleszczyki, Tarnopol, Kremienczuk, Poltawa), Holandiii (Vert, Celno), Niemczech (Templin, Neubrandenburg, Waldkraiburg, Erlangen, Łużyce, Monachium, Rinteln, Brema, Hamburg), na Litwie (Jurbask) oraz Turcji (Iskenderun, Kirikhan, Arsuz, Yayadaga, Samandag, Antakya). Wielokrotnie występował przed kamerami telewizji polskiej i niemieckiej. Uhonorowany wieloma dyplomami, odznaczony medalami: Karwowskiego, Stolema oraz Krzyżem Kawalerskim. Zespół działa przy Bytowskim Centrum Kultury w Bytowie. Od wielu lat kierownikiem zespołu jest Jan Stec, a choreografem Joanna Jeśmontowicz.

Liczba odwiedzin: 610
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij