Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Mała retencja i OZE w Mądrzechowie

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Zakończenie prac w ramach projektu

15 sierpnia 2019
Zakończono prace w ramach przedmiotowej operacji oraz osiągnięto założony cel tj. Ochrona, poprawa i odnowa stanu środowiska przyrodniczego poprzez uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi z wykorzystaniem OZE w miejscowości Mądrzechowo
12 lipca br. odebrano prace zrealizowane przez Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane EKO-INSTAL. Wartość zrealizowanych robót 118.171,22 zł

12 sierpnia br. odebrano prace zrealizowane przez Firmę Instalacje Elektryczne Łukasz Markiewicz. Wartość zrealizowanych robót: 10.455,00 zł

W ramach przedmiotowej operacji uporządkowano gospodarkę wód opadowych w m. Mądrzechowo, co wpłynęło na usprawnienie gospodarki wodnej na terenie całej gminy. Podjęte zostały działania służące poprawie małej retencji i wytwarzaniu odnawialnych źródeł energii.

Przedmiotem projektu było uporządkowanie gospodarki wód opadowych z wykorzystaniem OZE w m. Mądrzechowo poprzez zwiększenie możliwości retencji w istniejącym stawie, budowę kanalizacji deszczowej oraz montaż instalacji OZE w lokalizacji zbiornika wodnego. W ramach małej retencji wybudowano kanalizacje deszczową wraz z wlotem i wylotem. Zakres rzeczowy objął kanalizację deszczowa na długości 309 m, montaż wylotu i wlotu betonowego oraz ułożenie 9 studni. W celu wytworzenia instalacji OZE w lokalizacji zbiornika zamontowano dwie lampy solarne o parametrach: wysokość słupa 4m, czas pracy lampy 8-12 godz., moc paneli: 100W, akumulator żelowy, włączanie na podstawie czujnika zmierzchowego.

Projekt pozwolił rozwiązać istniejący na tym terenie problemy związane z nieefektywnym działaniem systemu odprowadzania oraz oczyszczania wód opadowych i roztopowych. Rozwój OZE na terenie bytowszczyny wpłynie korzystanie na środowisko naturalne, które jest cenna wartością gm. Bytów.

W ramach realizacji operacji osiągnięto założony na etapie wniosku o dofinansowanie cel projektu, tj.: Ochrona, poprawa i odnowa stanu środowiska przyrodniczego poprzez uporządkowanie gospodarki  wodami opadowymi z wykorzystaniem OZE w miejscowości Mądrzechowo

Realizacja wskaźnika w ramach projektu:
- Liczba operacji służących poprawie małej retencji i wytwarzaniu odnawialnych źródeł energii - 1 szt.
- Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców - 1 szt.

Wartość dofinansowania 101.614,71 zł
Procent dofinansowania: 79,00%
Całkowita wartość prac: 128.626,22 zł
 
Poprawa małej retencji a wpływ na środowisko

W ramach realizacji projektu podjęte zostały działania służące poprawie małej retencji i wytwarzaniu odnawialnych źródeł energii.
Zwiększenie możliwości retencyjnych stawów oraz instalacja punktów oświetlenia solarnego to przykłady dobrych praktyk na rzecz uporządkowania gospodarki wód opadowych z wykorzystaniem OZE.
Zmiana świadomości poprzez konkretne działania, nawet gdy są to małe kroki, w dłuższej perspektywie może okazać się pozytywnie znacząca dla przyrody, społeczności lokalnej i adaptacji do zmian klimatu.

Warte podkreślenia jest, że w ramach zakresu rzeczowego projektu zrealizowane zostały działania, które zmniejszają i łagodzą skutki zmiany klimatu. Budowa odwadniających systemów melioracyjnych oraz zwarta, nieprzepuszczalna zabudowa terenów zurbanizowanych przyczyniają się do zwiększenia częstotliwości występowania susz i powodzi. Na skutek tego ulega zmniejszeniu naturalna zdolność retencyjna zlewni. W związku z czym, należy stwierdzić, że potrzeba retencjonowania wody jest obecnie zarówno korzystna, jak i konieczna.
Ponadto, działania wchodzące w zakres małej retencji w istotny sposób przyczyniają się do ochrony jakości wód i poprawy stanu środowiska przyrodniczego.

Zakresem rzeczowym projektu w ramach małej retencji objęta została budowa wlotu, wylotu, studni oraz kanalizacji deszczowej. Powstały w ramach projektu wylot odprowadza do rowu melioracyjnego wody z nieużytku na dz. Nr 4/61 obręb Mądrzechowo. Służy to regulacji poziomu wód deszczowych gromadzących się w  ww. naturalnym zbiorniku wodnym w ramach uporządkowania gospodarki wodnej. Kompleksowy system retencji przyczynił się do odciążenie kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej zapobiegając podtopieniom, poprawia krążenie wody oraz mikroklimat. Dzięki temu projekt umożliwił zapobieganie negatywnemu wpływowi wód powierzchniowych na przedmiotowym terenie. Podkreślenia wymaga, że woda w środowisku jest niezbędna do zachowania właściwych walorów przyrodniczych. Rów melioracyjny pełni ważną funkcję w ekosystemie i jego zasilenie wodami opadowymi zoptymalizuje ilość i stan wody w okolicznych jeziorach, którym może zagrażać stopniowe obniżanie lustra wody.
W czasie opadów wody wylewają, co powoduje zalewanie okolicznych zabudowań.

Wybór oświetlenia solarnego stanowi inwestycję przyjazną dla środowiska naturalnego. Zamontowane lampy użytkowane są bezpośrednio po ich ustawieniu. Ich eksploatacja jest niemalże bezobsługowa. Ponadto, odpowiednio skonfigurowane ustawienia są precyzyjnie dopasowane do ich lokalizacji i klimatu. Co najważniejsze, oświetlenie solarne przyczynia się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i wyrabiania w społeczeństwie kultury dbałości o jego ochronę. Ponadto, wybrane do montażu elementy charakteryzują się dużymi walorami estetycznymi. Ekologiczne lampy solarne, zlokalizowane w obrębie przedmiotowego zbiornika wodnego umożliwią wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Podsumowując, realizacja operacji wpłynęła na wzrost świadomości na temat skali problemów gospodarowania wodą i znaczenia małej retencji w przeciwdziałaniu suszom i powodziom, ochronie przyrody i krajobrazu.
 
 

Liczba odwiedzin: 3650
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij