Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Winona

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Wizyta gości z Winony w Bytowie

8 sierpnia 2018
Ks. Paul Breza, honorowy obywatel Bytowa gości z wizytą w Bytowie. 7 sierpnia 2018 r. spotkał się w Urzędzie Miejskim z młodzieżą uczestniczącą od lat w wymianie polsko-amerykańskiej oraz z włodarzami naszego miasta.
Ks. Paul Breza przyleciał do Polski wraz ze swoim siostrzeńcem Davidem Mrozek, a celem wizyty oprócz spotkania z młodzieżą jest także odwiedzenie miejsc związanych z emigracją Kaszubów do Ameryki w XIX w.
W pierwszej części spotkania burmistrz Ryszard Sylka podziękował ks. Brezie za wszystko co robi dla  współpracy pomiędzy Bytowem a Winoną w stanie Minnesota. Przyznał, że spośród sześciu miast partnerskich, to właśnie współpraca z Winoną jest zaliczana do bardzo dobrych i bardzo udanych. Burmistrz przypomniał krótko historię współpracy, której początki sięgają 2002 roku. Oficjalne porozumienie o współpracy miast (w języku angielskim) zostało podpisane 8 listopada 2004 r. w Winonie, natomiast umowa w języku polskim ponownie zostanie podpisana podczas wizyty delegacji Winony w Bytowie w następnym roku, tj. 26 września 2005 r.
W uznaniu zasług ks. Paula Brezy w zakresie propagowania kultury kaszubskiej, promocji Bytowa oraz podejmowania inicjatyw na rzecz wzajemnej współpracy pomiędzy Bytowem i Winoną w 2010 r. Rada Miejska w Bytowie uznała, że właściwą decyzją będzie nadanie ks. Paulowi Brezie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytowa. – Cieszymy się, że to wyróżnienie, chociaż niewielkie, zostało przez księdza przyjęte – powiedział Ryszard Sylka.
Następnie Joanna Malek, tłumacz, a zarazem nauczyciel języka angielskiego, zaangażowana od samego początku we współpracę pomiędzy obu miastami, omówiła przebieg wymiany młodzieży. Systematycznie od roku 2011 młodzież z Bytowa gości w swoich domach młodzież z Winony, w roku następnym młodzi Bytowiacy lecą z rewizytą do USA.
Wzruszającym momentem było podziękowanie młodzieży. Każdy z nich osobiście podziękował ks. Brezie. Młodzi ludzie dziękowali księdzu za ich zdobyte doświadczenie, za możliwość przeżycia przygody życia, za to, że w Ameryce znaleźli „nową rodzinę” oraz że czas wymiany był wspaniałym czasem dla nich.
Spotkaniu towarzyszyły wspomnienia, opowieści, wspólne oglądanie zdjęć. To co ważne, to fakt, że wraz z wymianą danego rocznika, nie zakończyła się przygoda z USA. Młodzież nadal utrzymują ze sobą kontakty, niektórzy polecieli do Stanów po raz drugi, niektórzy z młodych Amerykanów po raz drugi odwiedzili Bytów. Spotkanie zakończyła wspólna pamiątkowa fotografia.
 

Liczba odwiedzin: 374
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij