Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Taurogi

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Wizyta delegacji Bytowa w partnerskim mieście Taurogi

8 czerwca 2022
W dniach 2-5 czerwca 2022 r. delegacja gminy Bytów gościła z partnerską wizytą na Litwie w zaprzyjaźnionym mieście Taurogi.
Zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystych obchodach dni Taurogów z okazji 517-lecia istnienia miasta w obecności innych zaprzyjaźnionych miast partnerskich litewskiego grodu: Riedstadt z Niemiec, Powaskiej Bystrzycy ze Słowacji, Ternopilu z Ukrainy, Zestaponi z Gruzji oraz polskiego Bełchatowa.

W sali obrad urzędu miejskiego zaprezentowano strategię oraz wdrożone i planowane w najbliższych latach projekty gminy Taurogi. Władze gminy stawiają na odnawialne źródła energii i ochronę przyrody. W tym rejonie znajduje się jedna z największych farm wiatrowych, na budynkach użyteczności publicznej znajdują się instalacje fotowoltaiczne, po ulicach jeżdżą elektryczne autobusy, samochody i hulajnogi. Gmina praktycznie jest samowystarczalna pod kątem zapotrzebowania na energię. Taurogi i Wilno zakwalifikowały się do europejskiego programu Green City, a w 2023 roku będą pełnić prestiżową funkcję stolicy kultury litewskiej.

Członkowie delegacji zwiedzili odrestaurowany zamek Panemunė, wystawę rogów, po czym uczestniczyli w oficjalnym przemarszu z flagami z Placu Zamkowego w Taurogach na Scenę Letnią, gdzie odbywały się obchody Powiatowego Festiwalu Piosenki „Karšuvos žemės vaikai” (Dzieci ziemi karszuwskiej).

Podczas wizyty zwiedzono Martyno Mažvydo progimnazija - szkołę, z którą planuje się podjęcie wymiany uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie, basen, biogazownię, poznano projekt bike box - sieć strzeżonych parkingów dla rowerów.

Liczba odwiedzin: 3151
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij