Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
{n_title2}

Uhonorowanie działalności prof. dr hab. J. Strelaua

30 maja 2022
30 maja 2022 r. (poniedziałek) w Bytowie odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działalności wybitnego psychologa światowej sławy.
Uroczystość rozpocznie się Konferencją o godz. 12.00 w sali portretowej im. Piotra Cieleckiego w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. Wykłady, które zostaną przedstawione podczas konferencji:
  • Prof. Jerzy Brzeziński – Profesor Jan Strelau – uczony spełniony
  • Prof. Zenon Romanow – Bytów w latach 1945-1956 – kształtowanie się nowej społeczności
  • Prof. Cezary Obracht-Prondzyński - Akademicki Bytów – dawniej i dziś (wstępne rozpoznanie)
Konferencja przewiduje czas na dyskusję.

W dalszej części uroczystości zapraszamy na ul. Drzymały 4, gdzie prof. Strelau mieszkał. O godz. 14.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy, wraz ze złożeniem kwiatów.

Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, serdecznie zapraszam Państwa do udziału w uroczystości.
 
Informację o uhonorowanym
Jan Strelau urodził się w 1931 roku w Wolnym Mieście Gdańsk. Jednak dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie. W 1947 rozpoczął naukę w szkole średniej w Bytowie. Był harcerzem i instruktorem harcerskim. Polski naukowiec zmarł w wieku 89 lat.
Psychologię studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Badania dotyczące różnic indywidualnych i temperamentu jego autorstwa w dużej mierze wpłynęły na postrzeganie człowieka i jego rozwój. Jan Strelau był także kierownikiem pierwszej w Polsce Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych. Natomiast w 1984 roku stworzył Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania. Oprócz tego znany polski psycholog był pierwszym przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Psychologii Osobowości i przewodniczył Międzynarodowemu Towarzystwu Psychologii Różnic Indywidualnych. Strelau pełnił także funkcję wiceprezesa PAN. Profesor Jan Strelau był także twórcą koncepcji temperamentu (stworzył regulacyjną teorię temperamentu). Jego praca była kontynuacją dokonań naukowych Iwana Pawłowa.
Prof. Jan Strelau, psycholog, wybitny naukowiec, opiekun i mentor kilku pokoleń polskich badaczy na zawsze pozostawił ślad w historii. Profesor zmarł 4 sierpnia 2020 w wieku 89 lat.


„Dzięki temu, że różnimy się między sobą rozwija się kultura,
rozwija się społeczeństwo i rozwija się nauka,
bowiem każdy z nas jest w czymś bardzo dobrym.”
prof. J. Strelau

 

Liczba odwiedzin: 429
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij