Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Tablica upamiętniająca prof. Jana Strelaua

1 czerwca 2022
„Dzięki temu, że różnimy się między sobą rozwija się kultura, rozwija się społeczeństwo i rozwija się nauka, bowiem każdy z nas jest w czymś bardzo dobry.”
Prof. J. Strelau
 
30 maja 2022 r. w Bytowie odbyła się uroczystość uhonorowania działalności prof. dr hab. Jana Strelaua. Wybranie tej daty na zorganizowanie upamiętnienia nie było przypadkowe, związane było z rocznicą urodzin wybitnego Profesora światowej sławy, który na świat przyszedł 30 maja 1931 r. w Gdańsku. Prof. Strelau uczył się i mieszkał w Bytowie w latach swojej młodości. Wykonana z brązu tablica upamiętniająca Profesora została umiejscowiona na kamienicy przy ul. Drzymały 4, w której w pierwszych latach po wojnie mieszkał.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12:00 w sali portretowej im. Piotra Cieleckiego w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się rodzina, przyjaciele, przedstawiciele uczelni wyższych, instytutów naukowych oraz reprezentacja władz. Przybyłe grono powitał gospodarz wydarzenia Burmistrz Bytowa – Ryszard Sylka w imieniu swoim oraz współorganizatora prezesa Instytutu Kaszubskiego prof. Cezarego Obracht–Prondzyńskiego.

Jednym z elementów konferencji były referaty wygłoszone przez wybitnych prelegentów. Pierwszym z występujących był prof. Jerzy Brzeziński - psycholog, profesor na UAM w Poznaniu, członek rzeczywisty PAN, były dziekan i dyrektor Instytutu Psychologii IAM, laureat wielu nagród naukowych, doktor honorowy trzech uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Gdańskiego (2010), przyjaciel prof. Jan Strelau. Prezentował referat pt. Profesor Jan Strelau – uczony spełniony.
Kolejnym prelegentem był prof. Zenon Romanow - profesor historii w Instytucie Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, przez wiele lat przewodniczący Rady Muzeum Zachodniokaszubskiego, autor wielu opracowań – monografii i artykułów – naukowych, m.in. Polityka władz polskich wobec ludności rodzimej ziem zachodnich i północnych w latach 1945-1960, Słupsk 1999. Zaprezentował referat Bytów w latach 1945-1956 – kształtowanie się nowej społeczności.
Ostatnim referentem był prof. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog i historyk, profesor w Instytucie Socjologii UG, przewodniczący Komitetu Socjologii PAN, członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, mieszkaniec Bytowa. Prezentowany temat dotyczył referatu Akademicki Bytów-dawniej i dziś (wstępne rozeznanie).  Pomysł referatu narodził się 6 lat temu, kiedy w Bytowie upamiętniono prof. Edmunda Wnuk-Lipińskiego. Uznano, że byłoby ciekawie zinwentaryzować wszystkie osoby związane z Bytowem i okolicą, będące aktywne w nauce. Profesor podczas prezentowania swojego referatu na temat bytowiaków związanych ze środowiskiem naukowym zapowiedział, że to jest wstęp do dalszych działań i poszukiwań w tym kierunków. Zapowiedział, że temat jest cały czas otwarty i lista nieustannie się kształtuje, a liczba osób z nadanymi stopniami daniowymi, co najmniej doktora cały czas będzie rosła ze względu na otwarte przewody doktoranckie. Podkreślił także, że Bytów i okolica ma ciekawą społeczność, mamy się kim pochwalić, jeżeli chodzi o przedsiębiorców, sportowców, artystów i akademików.

Po oficjalnej uroczystości nastąpiło przejście gości spacerem przez centrum Bytowa na ul. Drzymały 4, gdzie swoje miejsce znalazła tablica pamiątkowa prof. J. Strelau. Podczas odsłonięcia obecne były poczty sztandarowe: Urzędu Miejskiego w Bytowie, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego/oddział w Bytowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Wolność i Polskość Ziemi Bytowskiej. Uczniowie bytowskiego ogólniaka Kacper Trzebiatowski oraz Nikola Kozłowska z klasy II a - profil humanistyczny odczytali fragment wywiadu z prof. Janem Strelauem „Poza Czasem”, autorstwa Jakuba Balickiego. W dalszej kolejności głos zabrał prof. Cezary Obracht-Prondzyński, który podziękował uczestnikom wydarzenia, współorganizatorom oraz podkreślił istotę upamiętnienia Profesora. Odsłonięcia tablicy dokonały córki Profesora: p. Krystyna Solarek oraz p. Monika Adamiec w asyście Burmistrza Bytowa Ryszarda Sylki. Złożono także symboliczne kwiaty pod tablicą Profesora. Na koniec odsłonięcia zaproszono do przemówień, w których udział wzięli: prof. Roma Kadzikowska-Wrzosek – reprezentująca SWPS w Sopocie, prof. Michał Harciarek – reprezentant UG w Gdańsku, prof. Bogdan Zawadzki – przedstawiciel Wydziału Psychologii UW.

Tablica została zaprojektowana przez Architekta Miejskiego Leszka Neubauera.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za tak liczny udział w wydarzeniu.

Tablica pamiątkowa przy ul. Drzymały 4 to kolejne miejsce upamiętnienia Bytowiaków w naszym mieście. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce 6 maja 2016 r., przy ul. Mierosławskiego w Bytowie. Wówczas upamiętniono działalność prof. Edmunda Wnuk-Lipińskiego, poprzez montaż tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Bytowiaka. W celu upamiętnienia tego wydarzenia, złożone zostały kwiaty przy tablicy pamiątkowej przez Burmistrza Bytowa Ryszarda Sylkę, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego oraz Radną Miejską Alicję Kiedrowską.

Pliki do pobrania:


Liczba odwiedzin: 2077
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij