Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Sukcesy bytowskich badmintonistek

16 maja 2017
W dniach od 12 do 14 maja 2017 roku w Suwałkach odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w badmintonie. Jedna nasza reprezentantka Weronika Niklas zakwalifikowała się na te Mistrzostwa w grze pojedynczej jak i podwójnej z Julią Prokopczuk z Beninca UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle.
MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW W BADMINTONIE - SUWAŁKI

Weronika Niklas z brązowym medalem

Weronika jest pierwszy sezon w tej kategorii wiekowej i rywalizowała w większości ze starszymi zawodniczkami o rok. Dlatego nie liczyliśmy na większy sukces w grze pojedynczej, za to w grze podwójnej Weronika z Julią były rozstawione z numerem 3/4 w tych Mistrzostwach – mówi klubowy trener Jerzy Saldat. Losowanie było też bardzo dobre, ale byliśmy bardzo ostrożni, gdyż Mistrzostwa Polski żądzą się swoimi prawami i mogą być niespodzianki.
W pierwszej rundzie Weronika z Julią Prokopczuk miały wolny los następnie w drugiej rundzie wyeliminowały zawodniczki z KS Mazovia Płock Laurę Gronkiewicz i Olgę Krzemińską w dwóch setach 21:13 i 21:13. To zwycięstwo dało awans do ćwierćfinału, gdzie na ich drodze do półfinału stanęły zawodniczki Marlena Gregor (MKS Strzelce Opolskie) i Weronika Zięba (MKS Orlicz Suchedniów). W pierwszym secie zarówno Weronika jak i Julia bardzo dobrze wypełniały wskazówki i zalecenia klubowych trenerów i przy dokładnych zagraniach ich rywalki nie mogły sobie poradzić i były całkowicie rozbite. Bardzo wysokie zwycięstwo Weroniki i Julii w pierwszym secie 21:5. W przerwie między setami trener Jerzy Saldat zwrócił zawodniczkom, iż drugi set będzie zupełnie inny i muszą być całkowicie, od początku do końca skoncentrowane. Niestety to nie udawało się naszym zawodniczkom, dlatego było wiele nerwowości i błędów w grze. Pojedynek zrobił się bardzo wyrównany, ale więcej zimnej krwi zachowały Weronika i Julia wygrywając seta i mecz 22:20.
A więc był już awans do półfinału i pewny brązowy medal. W sobotę w półfinale, aby dojść do niedzielnego finału musiały pokonać zawodniczki rozstawione z nr 1 warszawianki Zofię Tomczak i Ninę Żwan. Pierwszy set zapowiadał niespodziankę, gdyż przeciwniczki były całkowicie zaskoczone bardzo dobrą grą Weroniki i Julii i ich prowadzeniem 21:19. W drugim secie ton gry prowadziły już rywalki z Warszawy wygrywając seta 21:15. W trzecim, decydującym secie, z sił opadła koleżanka Weroniki i nie byliśmy w stanie pokonać przeciwniczek i awansować do finału, przegrywając ostatniego seta 17:21. Ale uważam, iż jako najmłodszy rocznik w kategorii młodzik, Julia Prokopczuk i bytowianka Weronika Niklas osiągnęły spory sukces zdobywając brązowe krążki – komentuje Jerzy Saldat.
Dla Weroniki jak i Julii są to pierwsze medale w karierze z Mistrzostw Polski dlatego, tym bardziej cieszą. A również jest to pierwszy medal w tym sezonie w Mistrzostwach Polski dla klubu UKS „Dwójka” Bytów i mamy nadzieję, że nie ostatni. A Suwałki są dla nas szczęśliwe, ponieważ w ubiegłym roku zdobyliśmy tu trzy medale Mistrzostw Polski złoty, srebrny i brązowy Ani Dudy i Laury Bujak – mówi Jerzy Saldat.
Niestety w grze pojedynczej Weronika po zwycięstwie w pierwszej rundzie z zawodniczką z LKS Technik Głubczyce Oliwią Siekierzyńską 21:8 i 21:5 i przegranej w drugiej rundzie z jedną z faworytek turnieju starszą o rok Aleksandrą Radziszewską z UKS Hubal Białystok 21:23 i 8:21 odpadła z turnieju zajmując miejsca w przedziale od 9 do 16.
Mam nadzieję, iż Weronika Niklas rozwiązała worek z medalami dla naszego klubu w tym sezonie  – mówi prezes i trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat.
Następne Indywidualne Mistrzostwa Polski młodzików młodszych i juniorów młodszych za tydzień w Białymstoku i za dwa tygodnie w Babimoście.
A jesienią odbędą się klubowe i drużynowe Mistrzostwa Polski.

Wyniki Indywidualnych Mistrzostw Polski Młodzików:

Gra podwójna
III miejsce – Weronika Niklas z Julią Prokopczuk z Beninca UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle.

Gra pojedyncza
IX – XVI miejsce – Weronika Niklas

VII Memoriał im. Waldemara Mietiańca w Malborku.

Wielki sukces Julki Fabiszewskiej z bytowskiej „Dwójki”

Oprócz brązowego medalu Weroniki Niklas w Mistrzostwach Polski młodzików w Suwałkach również najmłodsza nasza utalentowana zawodniczka bytowskiej „dwójki” Julia Fabiszewska w kategorii dzieci (do 9 lat) w gronie 23 zawodniczek uplasowała się w malborskim turnieju badmintona na II miejscu. Zarówno Julia jak i jej rodzice, którzy wybrali się ze swoją córką na ten turniej byli nieco zaskoczeni takim dobrym wynikiem i grą. A więc widać już powoli w naszym klubie następne pokolenie bardzo dobrych zawodniczek, które w przyszłości będą zdobywać medale Mistrzostw Polski, a do takich należy m.in. Julia Fabiszewska, która jest bardzo ambitną i pracowitą na treningach zawodniczką – mówi trener Julii Jerzy Saldat.