Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


2017

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Sprawozdanie z kampanii edukacyjnej

21 marca 2018
W ramach realizacji projektu „Czyste powietrze Pomorza – gmina Bytów”, przeprowadzono cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej.
 
Na spotkaniach poruszono następującą tematykę:
  • korzyści dla środowiska przyrodniczego oraz zdrowia i życia ludzkiego wynikające ze stosowania paliw ekologicznych oraz odnawialnych źródeł energii,
  • zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność segregacji wszystkich śmieci ze względu na poważne zagrożenia dla zdrowia i środowiska wynikające ze złych nawyków spalania śmieci: pokaz filmików edukacyjnych obrazujących szkodliwy wpływ tzw. „niskiej emisji” na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie człowieka.
W ramach podsumowania w Szkole Podstawowej nr 1 w Bytowie w dniu 12.12.2017 r. przeprowadzono lekcje dotyczące gospodarki odpadami i segregacji śmieci w kontekście niskiej emisji. W klasach IV były to 2 godziny, a w klasach VII i II gimnazjalnych była to 1 godzina lekcyjna. Po obejrzeniu filmu i prezentacji uczniowie wypełnili karty pracy, w których mieli dokończyć zdania na temat postaw proekologicznych.
Wśród najczęstszych odpowiedzi pojawiały się twierdzenia takie jak:

Niesegregowanie odpadów powoduje powstawanie wysypisk śmieci, zanieczyszczenia gleby.
Każdy odpad niebezpieczny powinien być zutylizowany.
Do kompostownika nie wrzucę spleśniałego jedzenia, kości, szkła, plastiku, papieru, baterii, odpadów niebezpiecznych.
Słoiki i butelki szklane wrzucę do zielonego pojemnika.
Zużytą baterię powinno się wrzucać do specjalnych pojemników.
Na składowisko odpadów nie powinny trafić przeterminowane lekarstwa i inne odpady niebezpieczne.
Podczas recyklingu papieru można uzyskać nowy papier.
Spalanie odpadów w piecach domowych zanieczyszcza powietrze.

Dzieci z młodszych klas ponadto miały za zadanie pokolorować kontenery do segregacji odpadów, kompostownik oraz odpady, które można do niego wkładać.

Podkreślono, jak ważna jest segregacja śmieci, gdyż jej nie stosowanie stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, a także dla środowiska przyrodniczego i jest to powiązane z problemem niskiej emisji, gdyż nieświadomi ludzie zamiast segregować śmieci, palą jej w swoich paleniskach przyczyniając się do zatruwania powietrza. Przy zagadnieniu ”niskiej emisji”, zwrócono uwagę,  że chociaż brzmi ono całkiem niewinnie, stanowi poważny problem polskich miast i duże zagrożeniem dla naszego zdrowia. Niską emisję powodują najczęściej nieświadomi ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzą sobie i innym. Wśród przyczyn niskiej emisji wymieniono: zanieczyszczenia trafiające do powietrza, a pochodzące z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla,  spalanie śmieci w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach, palenie śmieci czy liści w przydomowych ogrodach.

Podkreślono też, iż niska emisja truje, ponieważ spalanie różnych produktów wytwarza substancje, które uszkadzają narządy wewnętrzne. Wdychanie szkodliwych substancji może między innymi zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, powodować choroby układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, alergię, astmę, a problemy zdrowotne mogą ujawnić się nawet po wielu latach wdychania trujących chemikaliów.

Podsumowaniem tematu było stwierdzenie, że należy reagować gdy widzi się, że ktoś pali śmieci. Uczniowie wykazywali duże zaangażowanie, słuchali z zaciekawieniem i chętnie wykonywali zalecone działania.

 

Liczba odwiedzin: 3428
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij