Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

2016

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Sprawozdanie z kampanii edukacyjnej

22 lutego 2017
W ramach realizacji projektu „Czyste powietrze Pomorza – gmina Bytów”, zostały zorganizowane spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz gimnazjalnej,
Na spotkaniach poruszono tematykę taką jak:
- korzyści dla środowiska przyrodniczego oraz zdrowia i życia ludzkiego wynikające ze stosowania paliw ekologicznych oraz odnawialnych źródeł energii,
- zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność segregacji wszystkich śmieci ze względu na poważne zagrożenia dla zdrowia i środowiska wynikające ze złych nawyków spalania śmieci: pokaz filmików edukacyjnych obrazujących szkodliwy wpływ tzw. „niskiej emisji” na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie człowieka.

Uczniowie klasy III f Gimnazjum nr 1 w Bytowie na lekcjach wychowawczych najpierw otrzymali zadanie poszukania informacji w Internecie i przygotowania się do dyskusji na temat : Co to jest niska emisja oraz jakie zagrożenia niesie niska emisja.

Na spotkaniu w dniu 10 listopada 2016 roku, uczestnicy obejrzeli  filmy  edukacyjne, które obrazowały szkodliwy wpływ niskiej emisji na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie człowieka. Uczniowie przedstawili również ciekawą prezentację na temat niskiej emisji ze stwierdzeniem, że choć nazwa ”niska emisja” brzmi całkiem niewinnie, to jest poważnym problemem polskich miast i dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Co więcej, jest ona powodowana przez często nieświadomych problemu ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzą sobie i innym. Wymienione zostały niektóre przyczyny niskiej emisji: zanieczyszczenia trafiające do powietrza, a pochodzące z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla,  spalanie śmieci w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach, palenie śmieci czy liści w przydomowych ogrodach. Podkreślono też, iż niska emisja truje, ponieważ spalanie różnych produktów wytwarza trujące substancje, które uszkadzają narządy wewnętrzne. Wdychanie szkodliwych substancji może między innymi zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, powodować choroby układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, alergię, astmę, a problemy zdrowotne mogą ujawnić  się dopiero po kilku lub kilkunastu latach przyjmowania niewielkich dawek trujących chemikaliów.

Podsumowaniem tematu było stwierdzenie, że należy reagować gdy widzi się , że ktoś emituje szkodliwe substancje, paląc śmieci. Podkreślono, jak ważna jest segregacja śmieci, gdyż jej nie stosowanie stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, a także dla środowiska przyrodniczego.

W dniu 24 listopada 2016 roku  uczniowie gimnazjum w podsumowaniu kampanii edukacyjnej, pracowali w grupach. Wykonali gazetkę „ Środowisko ponad wszystko”. Wykonali plakaty, które omówiono i zawieszono. Dominowały hasła:
1. Nie śmieć w lesie.
2. Czyste środowisko – najlepsze uzdrowisko.
3. Świat zadymiony ma same złe strony.
4. Okaż kulturę i chroń naturę.
5. Wszyscy wygramy, gdy świat posprzątamy.
 
Natomiast uczniowie  klasy V Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bytowie odbyli zajęcia w ramach działań edukacyjnych w projekcie „Czyste powietrze Pomorza – gmina Bytów”, w wymiarze 4 godzin lekcyjnych. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych na temat niskiej emisji, a także rozwiązali test dotyczący tematu i wykonali prace plastyczne. Zaobserwowano duże zaangażowanie uczniów w projekt, chętnie słuchali i wykonywali zalecone działania.

 

Liczba odwiedzin: 513
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij